Blog

14.11.2022

Pomiary drgań infraakustycznych

W artykule znajdziesz:

Pomiary drgań infraakustycznych

W podsumowaniu wymienionych i innych wyników badań można stwierdzić, że przy krótkotrwałym działaniu drgań infraakustycznych o poziomie mniejszym od 120 dB nie obserwuje się żadnych objawów psycho-fizjologicznych, natomiast przy dłuższym działaniu drgań objawy takie mogą wystąpić (program uprawnienia budowlane na komputer). W granicach poziomów 120-140 dB mogą wystąpić przyjąć za najwyższy dopuszczalny dla takich drgań poziom 120H-130 dB. Propozycje kryterium oceny takich drgań w funkcji częstotliwości, przystosowane do pomiarów wykonywanych w pasmach tercjowych. Jak widać z rysunku linia przerywana 2, dopuszczalnej wartości przyjętej dla tego kryterium, stanowi przedłużenie kryterium stosowanego do oceny dźwięków w zakresie słyszalnym linia ciągła, określanego wartością krzywej oceny hałasu N85 (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Pomiary drgań infraakustycznych można wykonywać metodami bezpośrednimi lub pośrednimi. Do pomiarów bezpośrednich może znaleźć zastosowanie np. precyzyjny miernik poziomu drgań typu 2209 z mikrofonem typu 4145 oraz filtrem szumów infraakustycznych f-my Briiel Kjaer, co pozwala na pomiar drgań infraakustycznych w zakresie częstotliwości 2-P20 Hz (uprawnienia budowlane).

Do pomiarów pośrednich stosuje się metodę pomiaru polegającą na zapisie w terenie przebiegów drgań infraakustycznych na taśmie magnetycznej specjalnego magnetofonu pomiarowego, co w czasie odtwarzania pozwala poprzez transformację prędkości przesuwu taśmy na rozszerzenie dolnego zakresu częstotliwości pomiarowych do 0,2 Hz; przy analizie widmowej dzięki zastosowaniu pętli zamkniętej zapewnia się powtarzalność danych wejściowych (program egzamin ustny).

Spektrometr tercjowy

Do zapisu można stosować np. mikrofon pojemnościowy typu 4147, adapter typu UA 0271, mikrofonowy system nośny (który pracuje przy częstotliwości nośnej 10 MHz) oraz riiag- netofon pomiarowy z modulacją częstotliwości typu 7003, f-my Briiel Kjaer (opinie o programie). Do odtwarzania i analizy wyników w warunkach laboratoryjnych można natomiast stosować np. ten sam co poprzednio magnetofon typu 7003, spektrometr tercjowy i oktawowy typu 2114 (lub wzmacniacz pomiarowy typu 2607 i filtr tercjowo-oktawowy typu 1614) oraz rejestrator poziomu typu 2307, dzięki czemu przy zastosowaniu w czasie odtwarzania dziesięciokrotnie większej prędkości przesuwu taśmy można wykonać analizę widmową w zakresie 0,2-20 Hz (segregator aktów prawnych).

Ze v względu na stosunkowo duże długości fal infraakustycznych, rzędu 17-3400 m, stosowanie konwencjonalnych metod zwalczania oddziaływania tych fal, zbliżonych do stosowanych w przypadku występowania hałasu, nie daje oczekiwanych rezultatów. Fale takie nie są bowiem pochłaniane przez typowe materiały i ustroje pochłaniające, zwłaszcza absorpcyjne. Ponieważ wartość izolacyjności akustycznej właściwej przegród budowlanych jest proporcjonalna do częstotliwości, dlatego też dla fal infraakustycznych jest ona bardzo mała; w związku z tym ściany budynków nie stanowią również dla takich fal wystarczającej izolacyjności.

Podobna trudność występuje też w przypadku stosowania ekranów akustycznych, ponieważ ich skuteczność oddziaływania zależy od stosunku wysokości ekranu do długości fali dźwiękowej, a ugięcie jest tym większe (a więc cień akustyczny mniejszy), im ich częstotliwość jest mniejsza; w omawianym przypadku nie tylko stosowanie ekranów wewnątrz pomieszczeń będzie nie celowe, ale również wykorzystanie ekranującego oddziaływania budynków na zewnątrz staje się mało skuteczne (promocja 3 w 1).

W celu zapobieżenia szkodliwemu bądź uciążliwemu oddziaływaniu drgań infraakustycznych należy więc eliminować je u źródła ich powstawania, np. w przypadku sprężarek i maszyn powietrznych przez użycie tłumików, oraz stosować środki organizacyjne ograniczające do minimum czas przebywania i liczbę osób narażonych na ich oddziaływanie.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami