Blog
Pomieszczenia prowizoryczne
W artykule znajdziesz:
Pomieszczenia prowizoryczne
Pomieszczenia prowizoryczne, w których wykonuje się na budowie roboty w zakresie przygotowania bitumicznych materiałów i wyrobów do izolacji wodoszczelnej, powinny być należycie przewietrzane. Podgrzewaniu mas bitumicznych towarzyszy wydzielanie się gazów i dlatego w pomieszczeniach, w których ustawione są kotły, powinna być urządzona wentylacja z co najmniej dwukrotną wymianą powietrza na godzinę (program uprawnienia budowlane na komputer).
W czasie podgrzewania mas bitumicznych należy je stale mieszać w celu uniknięcia osiadania składników mineralnych i ewentualnego wyrzucenia gorącej masy z kotła. Ogień powinien być umiarkowany. Dla uniknięcia rozpryskiwania się masy należy przestrzegać, aby woda nie przedostawała się do kotła.
Czerpanie gorącej masy bitumicznej nie powinno się odbywać bezpośrednio kubełkami, lecz specjalnymi czerpakami z długą rączką (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W przypadku poparzenia, nawet w nieznacznym stopniu, należy niezwłocznie poparzoną część ciała przemyć roztworem sody i skierować poparzonego do lekarza.
Ogrzewanie mas stosowanych na zimno zgęstniałych w niskich temperaturach dopuszczalne jest jedynie przez zanurzenie naczyń z masą do gorącej wody (uprawnienia budowlane).
Ogrzewanie ogniem jest zakazane. Szwajcarska firma ,,K. Winkler & Co“ rozpoczęła produkcję pap asfaltowych z obustronną powłoką z żywic syntetycznych. Powłoka tych pap składa się z termoplastycznej żywicy syntetycznej barwionej farbami mineralnymi, bez jakiejkolwiek posypki mineralnej. Papy te stosuje się jako warstwy zewnętrzne wielowarstwowych pokryć dachowych. Papę tę przykleja się do warstwy spodniej (jaką stanowi zwykle papa asfaltowa bezpowłokowa przybita tylko gwoździami do podłoża), bez używania lepiku, a jedynie przez podgrzanie powierzchni klejonej za pomocą lampy lutowniczej. Nagrzana powłoka z żywicy syntetycznej nadtapia się i staje się dostatecznie lepka, co umożliwia przyklejanie papy bez obawy przedwczesnego zastygnięcia lepiku lub innych trudności, jakie trafiają się przy wykonywaniu pokryć dachowych z zastosowaniem lepiku na gorąco (program egzamin ustny).
Papy asfaltowe
Papy asfaltowe z obustronną powłoką z żywic syntetycznych mają powierzchnie zupełnie gładkie, są bardzo miękkie i elastyczne, a według danych firmy „Winkler & Co“ są one zupełnie nienasiąkliwe, odporne na starzenie się i działanie czynników atmosferycznych. Wytrzymują one temperatury do 120°C bez pocenia się lub spływania masy powłokowej (opinie o programie). Zakłady niemieckie „Ruberoid" opracowały rolowy materiał do krycia dachów na wkładce z przędzy szklanej pokrytej wodoszczelną impregnowaną warstwą, złożoną z twardego polichlorku winylu zmiękczonego plastyfikatorami bitumicznymi. Powłoka wodoszczelna nałożona jest na wkładkę tylko od strony zewnętrznej i posypana odpowiednio dobraną posypką mineralną.
Papa taka, według danych katalogowych, jest całkowicie odporna na niszczące działanie czynników atmosferycznych, a ponadto własności plastyczne masy powłokowej są lepsze niż dotychczas stosowanych mas asfaltowych, co zapewnia szczelność papy nawet w razie uszkodzenia wkładki wskutek ruchów podłoża (segregator aktów prawnych).
Własności mechaniczne tej papy odpowiadają wymaganiom norm dotyczących pap bitumicznych, zaś przepuszczalność pary wodnej jest większa, co zapobiega powstawaniu pęcherzy.
Do wykonywania izolacji ciężkich typów (np. izolacja tuneli) stosuje się obecnie płyty z różnych materiałów, impregnowane asfaltami.
Płyty takie o grubości 6-10 mm mogą zastępować wielowarstwowe izolacje z materiałów rolowych.
W Polsce autor części pierwszej mniejszej książki opracował na skalę laboratoryjną, nasycane asfaltem płyty z paździerzy lnianych i z odpadów bawełnianych otrzymywanych przy regeneracji kauczuku z opon.
Płyty z impregnowanego „Marunitu“. Płyty ,,Marunit“ używane jako materiał termoizolacyjny wyrabia się z paździerzy lnianych (promocja 3 w 1).
Są one słabo związane i silnie porowate. Płyty te nasycone asfaltem i przepuszczone przez walce stają się twarde, sztywne i odporne na wilgoć oraz ciśnienie wody. Jako wykończenie można na zewnętrzne ich powierzchnie nałożyć masę powłokową i odpowiednią posypkę. Płyty
takie odpowiednio przycięte mogą być przybijane do łat wiązania dachowego, dając pokrycie dachowe o wspólnych własnościach dodatnich papy i dachówki.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32