Blog

13.03.2020

Pomosty robocze

W artykule znajdziesz:

Pomosty robocze

Pomosty robocze

Pomosty robocze, na których pracują cieśle, wzniesione powyżej jednego metra nad poziomem terenu, należy otoczyć barier mi jednym pasem na wysokości 0,6 m i drugim na wysokości 1,10 m. Pomosty powinny mieć bortnicę wzniesioną min. 15 ponad poziom pomostu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Roboty ciesielskie podczas montowania elementów budów nośnych i wypełniających powinno wykonywać się zawsze z pewnych pomostów i rusztowań ustawionych na własnych podporach lub opierających się na stałych konstrukcjach (np. belki stropowe itp.), obliczonych na przyjęcie dodatkowych obciążeń. Korzystanie w tym celu z elementów niewytrzymałych (np. z podsufitki) jest niedopuszczalne. Na pomostach nie wolno rąbać lu strugać elementów z wyjątkiem dopasowania połączeń (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Do prac na wysokości mogą być kierowani tylko cieśle, którzy otrzyma zgodę lekarza na wykonywanie tego rodzaju robót.

Organizacja robót ciesielskich. Charakter robót ciesielskich odpowiada specjalnie pracy zespołowej, gdyż dają się one rozłożyć na szereg czynności, które mogą wykonywać robotnicy o różnych kwalifikacjach. Skład zespołu nie jest stały i zależy przede wszystkim od charakteru wykonywanych robót oraz stopnia zmechanizowania poszczególnych czynności.

Na ogół roboty proste wykonują zespoły dwuosobowe: cieśla z pomocnikiem, a roboty bardziej złożone - trzyosobowe: dwóch cieśli plus jeden pomocnik.
Cieśla wykonujący elementy z tarcicy obrzynanej musi mieć strugnicę stolarską lub stół ciesielski.

Wszelkie narzędzia powinny znajdować się w zasięgu ręki robotnika. Rozkłada on je na stole, natomiast podczas montażu w specjalnej skrzynce (uprawnienia budowlane). Stojaki, podstawki, wałki itp. sprzęt pomocniczy po wykonaniu odpowiednich czynności powinno się składać na stałym miejscu przechowywania. Materiał ułożony i wysortowany powinien być w zasięgu ręki, aby nie tracić czasu na jego wybieranie i donoszenie. Miejsce robocze powinno być stale utrzymywane w czystości. Zasadnicze prace ciesielskie są obecnie przenoszone do ciesielni.

Ciesielnia

W budownictwie ogólnym ciesielnie są przeważnie organizowane dla całego przedsiębiorstwa (program egzamin ustny). W budownictwie przemysłowym spotyka się też ciesielnie obsługujące dużą budowę. Małe ciesielnie wyposaża się zazwyczaj tylko w tarczówkę i ręczny sprzęt zmechanizowany, duże mają nieraz pełny zestaw obrabiarek.
Zasadniczymi działami ciesielni są: magazyn tarcicy, budynek produkcyjny, magazyn wyrobów gotowych oraz dział impregnacji drewna. Ten ostatni dział powinien być oddzielony od reszty pomieszczeń ścianą murowaną lub betonową. Ciesielnia taka może obsługiwać budowę obiektu przemysłowego lub osiedla mieszkaniowego. Celem robót zbrojarskich jest wykonanie i ułożenie w formie szkieletu zbrojenia.Szkielet zbrojeniowy elementu żelbetowego może składać się ze stalowych prętów gładkich lub żebrowanych o średnicy 4,5 do 40 mm, zwanych wiotkimi, albo z kształtowników stalowych i prętów wiotkich (opinie o programie). Zbrojenie z kształtowników stalowych nazywa się sztywnym lub samonośnym, gdyż można je ustawić bez deskowania, a nawet wykorzystać do mocowania na nim tarcz deskowania.
Sztywne zbrojenie przygotowują ślusarze-monterzy konstrukcji stalowych, zbrojenie wiotkie zbrojarze. Przygotowanie zbrojenia z wiotkich prętów obejmuje: oczyszczenie, wyprostowanie, pocięcie i wygięcie prętów oraz zmontowanie z nich szkieletu. Przygotowanie zbrojenia sztywnego wymaga przycięcia kształtowników i blach łącznikowych, dopasowania styków w złączach oraz złożenia i pospawania szkieletu (segregator aktów prawnych).

Oprócz wkładek sztywnych szkielet zbrojenia składa się również z wkładek wiotkich, które przygotowuje się tak samo jak do szkieletów złożonych z samych prętów wiotkich. Oba szkielety sztywne i wiotkie łączy się przez spawanie.
Zanieczyszczenia, szczególnie różnego rodzaju tłuszczami, tworzą rodzaj powłoki otulającej stal i zmniejszającej lub nawet likwidującej przyczepność betonu do stali. Niektóre zanieczyszczenia wpływają też destrukcyjnie na beton.
Wkładki stalowe mogą być tylko pokryte lekkim nalotem rdzy nie łuszczącej się (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami