Blog

03.02.2022

Pompa Letestu

W artykule znajdziesz:

Pompa Letestu
Pompa Letestu

Wydajność żabki przy 40 wzniesieniach przepony na minutę wynosi do 18 m3/godz. przy średnicy węża 76 mm i 18-24 rnVgodz. przy średnicy węża 102 mm. Ilość ludzi zatrudnionych przy uchwycie dźwigni zależna jest od wysokości zasysania: do pompy 0 76 mm przy wysokości zasysania od 1,5 do 4 m ilość ludzi wzrasta od 1 do 2, a przy wysokości zasysania 5 do 6 m potrzeba od 3 do 4 ludzi; pompa o 0 102 mm nadaje się do użytku w granicach od 1,5 do 4 m wysokości zasysania przy ilości obsługi od 2 do 4 ludzi odpowiednio do wysokości podnoszenia wody (program uprawnienia budowlane na komputer). Wobec tego, że trudno postawić przy uchwycie dźwigni więcej niż 4 ludzi, nie należy używać żabki z wężem 0 102 mm do większych wysokości zasysania. Dolny koniec węża przy użyciu jakiejkolwiek pompy powinien być zaopatrzony w smok zabezpieczający przed przenikaniem wiórów drzewnych, trafiających do wody w dole fundamentowym oraz innych śmieci.

Pompa Letestu ma dwa cylindry 1, w których poruszają się dwa kubełki 2, z założonymi w nich kawałkami skóry na kształt kwiatu tulipana. Namoknięte kawałki skóry ściśle przywierają do ścianek cylindra, gdy podnoszą się ku górze napełnione rozpierającą je wodą, natomiast te same kawałki skóry odchylają się ku środkowi przy opuszczaniu kubełków i umożliwiają przedostawanie się wody naokoło nich ku górze (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Zawory klapowe 3 zapobiegają ucieczce wody przy opuszczaniu się kubełków, natomiast przy podnoszeniu się ich zawory otwierają się, umożliwiając wsysanie wody do dolnej części cylindrów.

Trzeba zaznaczyć, że do uszczelniania kubełków należy używać skóry podeszwowej w najlepszym gatunku. Słabsza skóra podeszwowa zdziera się nieraz już po 20 godzinach pracy, szczególnie gdy woda zawiera domieszkę piasku; wtedy skóra przestaje przylegać szczelnie do cylindrów przy podnoszeniu kubełków. Spośród pomp ssąco-tłoczących zostaną omówione: pulsometr i odśrodkowa (uprawnienia budowlane). Pulsometr jest to pompa, w której przez skraplanie pary wytwarza się próżnię i podciśnienie zasysające wodę.

Przerzucenie kuli

Istotnym regulatorem pracy pulsometru jest kula 1 przesuwająca się kolejno na prawo i na lewo. Na rysunku przedstawiony jest ten moment, gdy para pod ciśnieniem kilku atmosfer doprowadzona przez rurę 2 właśnie nacisnęła gwałtownie w komorze 3 na wodę, która przed chwilą znajdowała się na poziomie widocznym w komorze 4 (program egzamin ustny). Woda z komory 3 została wyparta do kanału odpływowego, znajdującego się z tyłu poza przekrojem podanym na rysunku. Jednocześnie z wyparciem wody para uległa szybkiej kondensacji, co spowodowało próżnię, która pociągnęła w pierwszej chwili kulę 1 na stronę prawą, a następnie spowodowała zasysanie wody przez dopływ 5 i odchylenie zaworu 6, z doprowadzeniem jej poziomu do wysokości widocznej w komorze 4 (opinie o programie).

Przerzucenie kuli na prawo wywołuje w analogiczny sposób wyrzucenie wody z komory 4, kondensację tam pary, przeciągnięcie kuli na lewo i ponowne zassanie wody przy odchyleniu zaworu 6. Pulsometr po ustawieniu go może prawic nie mieć obsługi, jednakże szczególnie ważnym szczegółem jest konieczność ustawienia go ściśle do pionu. Nieduża nawet pod tym względem niedokładność przeszkadza w regularnym kolejnym przerzucaniu się kuli 1. Liczba przeskoków kuli wynosi od 20 do 130 na minutę (segregator aktów prawnych). Wzrost ciśnienia pary zwiększa ilość przeskoków, a przy dodawaniu ilości pary przeskoki stają się rzadsze.

Pulsometr może nie tylko zasysać, lecz i tłoczyć wodę. Istnieje kilka typów pulsometrów, różniących się w szczegółach między sobą. Aczkolwiek bywają wyrabiane pulsometry tłoczące wodę do wysokości 30-40 m, jednakże zwykle zdolność podnoszenia wody nie przekracza w nich wysokości 20 m, licząc łącznie zasysanie i tłoczenie (promocja 3 w 1). Wydajność pulsometrów z rurą ssawną 0 3″ = 76 mm dochodzi do 22 rnVgodz., przy wysokości ssania 6 m, przy czym najlepsze warunki do wydajnej pracy tworzą się przy wysokości zasysania do 3-4 m. Pod względem zapotrzebowania pary pulsometry nie są oszczędne, zużywają bowiem ok. 60 kg pary na 1 KM i godzinę pracy.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami