Blog

29.09.2022

Wykaz materiałów dźwiękochłonnych

W artykule znajdziesz:

Wykaz materiałów dźwiękochłonnych

Wykaz materiałów dźwiękochłonnych obecnie wytwarzanych w Związku Radzieckim obejmuje: akustyczne płytki z wełny żużlowej na spoiwie syntetycznym (licowe wymiary 50 x 50 cm), płytki z wełny żużlowej na spoiwie skrobiowym (30 x 30 cm), lekkie płyty z betonu komórkowego (40 x 40, 45 x 45 i 45 x 60 cm). Ponadto dla akustycznych okładzin produkuje się twarde (azbestowo-cementowe i metalowe) arkuszowe i płytowe materiały perforowane używane w połączeniu z pochłaniaczami dźwięków. Paleta tych materiałów na razie jest jeszcze najwyraźniej niedostateczna i powinna być znacznie rozszerzona (program uprawnienia budowlane na komputer).

Jedną z najbardziej odpowiedzialnych i pracochłonnych czynności w zakresie wewnętrznych robót budowlanych jest wykonywanie podłóg. Od prawidłowego wyboru materiału dla wierzchniej warstwy podłogi zależą liczne cechy eksploatacyjne i estetyczne podłóg, pracochłonność i nie tylko koszt wykonania, ale również ich utrzymania, naprawy i odnowy. Wybór materiału dla wierzchniej warstwy podłogi, tak samo jak i innych materiałów używanych we wnętrzach budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej budownictwa masowego, autorzy projektów nierzadko pozostawiają budowlanym (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W kosztorysie zakłada się zwykle najtańsze materiały, a w rezultacie taka „oszczędność” kosztuje państwo niemałe sumy.

Ogromna skala budownictwa mieszkaniowego i ogólnego wymaga szybszego rozwiązania zagadnienia oszczędności drewna przez kompleksowe wykorzystanie odpadów tartacznych i po obróbce drewna, jak również rozszerzenie zakresu stosowania nowych materiałów syntetycznych (uprawnienia budowlane). Dotychczas około połowy wierzchnich warstw podłóg w domach mieszkalnych wykonuje się z drewna. Oprócz deficytowości dębu, buku i innych gatunków drewna, używanego do wykonywania podłóg, należy uwzględnić wysoki koszt i pracochłonność drewnianych podłóg wykluczających ponadto przemysłowe metody wykonawstwa robót (program egzamin ustny).

Materiały polimerowe

Zastosowanie nowych materiałów polimerowych do wykonywania wierzchniej warstwy podłóg pozwala polepszyć ich właściwości eksploatacyjne i estetyczne, daje znaczną oszczędność nakładów materiałowych i wydatków na robociznę. Każda tona żywicy syntetycznej, użytej w produkcji materiałów do podłóg, pozwala zaoszczędzić ok. 50 m3 tarcicy. Jednak możliwość pokrycia ogólnego zapotrzebowania budownictwa na materiały polimerowe do wierzchnich warstw podłogowych wynosiła w Związku Radzieckim pod koniec ubiegłej pięciolatki, według wstępnych obliczeń, ok. 40°/o. Tłumaczy się to na razie jeszcze ograniczonymi zasobami surowców chemicznych, przez co nawet istniejące moce produkcyjne nic mogą być wykorzystane (opinie o programie).

Wykaz materiałów syntetycznych stosowanych obecnie i za granicą na wierzchnie warstwy podłogowe w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej obejmuje następujące główne grupy materiałów: polichlorowinylowe materiały rulonowe i płytowe (w tym bezosnowowe, na tkaninowej osnowie i termodźwiękoizolującej włóknistej lub porowatej pod- osnowie); materiały gumowe rulonowe i płytowe; alkidowe materiały rulonowe; polimerowe i polimerocementowc masy do bezspoinowych wierzchnich warstw podłogowych; syntetyczne tkane i nietkane dywanowe wykładziny rulonowe i materiały płytowe (w tym mechate, dziane, klejone, elektrostatyczne i in.) (segregator aktów prawnych).

Każda z tych grup obejmuje szeroki asortyment materiałów, odznaczających się różnymi charakterystykami eksploatacyjnymi i estetycznymi. Jednak w najbliższych latach przeważające stosowanie w budownictwie powinny znaleźć termo- i dźwiękoizolujące materiały rulonowe i wykładziny, zapewniające urzeczywistnienie akustycznych i termolechnicznych wymagań przy układaniu tych materiałów bezpośrednio na stropie żelbetowym.

Ponadto materiały te w największym stopniu odpowiadają wymaganiom budownictwa uprzemysłowionego, ponieważ mogą być wytwarzane w postaci całych lub zgrzewanych powierzchni o wymiarach pokoju, nakładanych bez przyklejania i zamocowywanych listwą przyścienną wzdłuż obwodu pomieszczenia (promocja 3 w 1). Syntetyczne materiały dywanowe zapewniają wysokie właściwości dekoracyjno-artystyczne materiałów podłogowych.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami