Blog
Ponumerowanie zdarzeń sieci
W artykule znajdziesz:
Ponumerowanie zdarzeń sieci
Ponieważ w sieciach zależności opieramy się tylko na grafach skończonych i skierowanych stąd macierze tych grafów są macierzami trójkątnymi (program uprawnienia budowlane na komputer). Uzyskujemy tu pewną kontrolę prawidłowości wykreślenia i ponumerowania zdarzeń sieci. Jeżeli wartość połączenia lub jego symbol znajdzie się w lewej dolnej części macierzy przedzielonej przekątną, to oznacza to, że w sieci znajduje się pętla na skutek złego kierunku strzałek lub że numeracja węzłów jest niewłaściwa.
Sprawdzenie czy wszystkie wartości i powiązania zdarzeń przeniesiono do macierzy polega na porównaniu ilości czynności przychodzących i wychodzących do poszczególnych zdarzeń z ilościami wartości w odpowiednich wierszach i kolumnach macierzy. Ilość powiązań występująca w wierszu N macierzy jest równa ilości wychodzących ze zdarzenia N czynności, a natomiast ilość powiązań występujących w kolumnie N macierzy jest równa ilości czynności przychodzących do tego zdarzenia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przedstawimy teraz sposób wyznaczenia ścieżki krytycznej sieci przy pomocy algorytmu macierzowego.
Metoda ta ma szczególne zastosowanie przy rozwiązywaniu sieci dużych i skomplikowanych, gdzie ze względu na możliwości opuszczenia jakiegoś połączenia lub innego błędu przedstawiona wcześniej metoda mogłaby dać błędne rozwiązanie.
- Pierwszą czynnością jest sporządzenie macierzy wartości dla naszej sieci (uprawnienia budowlane).
- Wyznaczamy najwcześniejsze możliwe terminy zaistnienia poszczególnych zdarzeń wyliczając największą wartość dla poszczególnych kolumn macierzy.
- Wyznaczamy najpóźniejsze możliwe terminy zaistnienia poszczególnych zdarzeń wybierając najmniejsze wartości z poszczególnych wierszy macierzy.
- Obliczamy wartości luzów czasowych poszczególnych zdarzeń odejmując od najpóźniejszych terminów terminy najwcześniejsze.
Zdarzenia o luzach czasowych
Zdarzenia o luzach czasowych równych zero są naszymi zdarzeniami krytycznymi.
Należy do rozwiązanej na powyższym rysunku sieci zależności dodać kilka słów wyjaśnienia (program egzamin ustny). Po wykonaniu macierzy wartości wyliczamy najwcześniejsze możliwe czasy zdarzeń wpisując je w kolumnie po prawej stronie macierzy. Rozpoczynamy od kolumny 1 gdzie nie ma żadnych wartości. Termin początkowy wpisujemy w kolumnie T° . W kolumnie 2 występuje tylko jedna wartość - 5 więc w wierszu 2 wpiszemy sumę 5+0 itd. W wierszu 9 wpiszemy największą sumę z trzech możliwych tzn. wartość z kolumny 9 + odpowiednia wartość T? w wierszu gdzie te wartości występują: 10+15 = 25, 5+19 = 24, 0+22 = 22, a więc wpiszemy wartość 25. Po wyliczeniu wszystkich wartości T° przepiszemy je pod macierzą w odpowiednich kolumnach.
Następnie liczymy najpóźniejsze terminy Tj zaczynając od kolumny 12 (opinie o programie). Wyliczone wartości wpisujemy pod wypisanymi uprzednio pod macierzą terminami T.
W kolumnie 12 wpiszemy wartość 32-0 = 32, w kolumnie 11 - 32-5 = 27, w kolumnie 10 wartość mniejszą z dwóch możliwych: 32—6 = 26 i 27-4 = 23 więc 23 itd. Np. w kolumnie 5 wpiszemy wartość najmniejszą z możliwych czterech tzn.: 25—10 = 15, 23-7 = 16, 20-4 = 16, i 19-0 = 19.
Po wyznaczeniu zdarzeń krytycznych możemy nanieść na rysunek sieci ścieżkę krytyczną pamiętając jednak o zasadzie łączenia zdarzeń krytycznych po najdłuższej drodze. Zdarzają się takie przypadki sieci, gdzie ścieżka może biec dwoma lub większy ilością ciągów czynności (segregator aktów prawnych).
W takim przypadku przy nanoszeniu ścieżki krytycznej na rysunek sieci należy zachować dużą ostrożność ponieważ rozwiązanie sieci przy pomocy algorytmu wskaże nam wszystkie możliwe zdarzenia krytyczne bez względu na to w jakim ciągu czynności one występują. Aby uniknąć tego rodzaju pomyłek należy na sieć nanieść przede wszystkim wyliczone terminy T° i T* oraz luzy Lj dopiero wtedy wykreślić przebieg ścieżki krytycznej (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32