Blog
Poprzeczne wymiary próbki
W artykule znajdziesz:
Poprzeczne wymiary próbki
Poprzeczne wymiary próbki mierzy się co najmniej w trzech miejscach, przy czym każdy pomiar przeprowadzamy w dwóch prostopadłych kierunkach. Do obliczeń przyjmuje się najmniejsze pole przekroju. Pomiaru średnicy dokonuje się suwmiarką z noniuszem o dokładności 0,1 mm oraz mikromierzem o dokładności 0,01 mm (program uprawnienia budowlane na komputer).
Próbki do pomiaru wydłużenia przy zerwaniu oznacza się kreskami na całej długości pomiarowej w odstępach 5 lub 10 mm. Do czasu osiągnięcia granicy plastyczności prędkość rozrywania próbki nie powinna być większa niż 4-15 mm/min. Wykres naprężeń i odkształceń dla próbek rozciąganych wykonanych ze stali wykazującej granicę plastyczności i stali nie wykazującej wyraźnej granicy. Przyrost naprężeń powinien wynosić 1 kG/mm2/sek (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Osiągnięcie granicy plastyczności (odpowiednią wartość siły) wskazuje na maszynach wytrzymałościowych typu mechaniczno-dźwigowego z siłomierzem przesuwnikowym nagłe opadnięcie dźwigni.
Na maszynach wytrzymałościowych z samoczynnym wskazaniem siły obciążającej obserwuje się zatrzymanie lub chwilowe cofnięcie wskazówki. Założony na próbce przyrząd do pomiaru wydłużeń wskazuje punkt zwrotny w przebiegu linii odkształceń. Na granicy plastyczności naprężenie oblicza się jako stosunek siły P0 do przekroju pierwotnego S0 (uprawnienia budowlane). Po zerwaniu obie części próbki składa się z sobą tak, aby ściśle przylegały i mierzy jej długość z dokładnością do 0,1 mm. wzajemnie prostopadłych kierunkach i określamy średnią arytmetyczną.
Średnicę dr mierzymy w połowie odległości między miejscem zerwania i końcem długości pomiarowej na dłuższej części próbki, w dwóch wzajemnie prostopadłych kierunkach, z dokładnością do 0,01 mm (program egzamin ustny).
Próbę rozciągania unieważnia się i należy powtórzyć na tej samej liczbie próbek w następujących przypadkach: jeżeli na próbce tworzy się więcej niż jedna szyjka, jeżeli próbka rozerwała się poza długością pomiarową, a obliczone wydłużenie nie odpowiada założeniom oraz wtedy gdy próbka zerwała się w miejscu znaku (nacechowania) i nie wykazuje wymaganego przewężenia lub wydłużenia (opinie o programie).
Metoda obciążenia
Metoda obciążenia polega na stopniowym obciążaniu i odciążaniu próbki oraz pomiarze trwałych wydłużeń po każdym odciążeniu; kolejność postępowania jest w tym przypadku następująca:
a) próbkę obciąża się wstępnie siłą Pw stanowiącą ok. 10% przypuszczalnych naprężeń granicznych, przy umownym wydłużeniu trwałym,
b) na próbkę zakłada się tensometr i obciąża się siłą równą podwójnej wielkości Wstępnej siły obciążającej 2 Pw,
c) po 10 sekundach działania siły 2 Pw próbkę odciąża się do wstępnej siły obciążającej Pw, a wskazówkę tensometru nastawia na zero lub inną działkę,
d) próbkę obciąża się stopniowo i każdorazowo, po 10 sekundach działania pełnej stopniowanej siły obciążającej, odciąża się do wielkości wstępnej siły P„.; po osiągnięciu siły wywołującej naprężenie równe 70% wartości naprężeń granicznych następne przyrosty sił obciążających powinny być takie, aby kolejne zwiększenie naprężeń w próbce nie przekraczało 2 kG/mm2 (segregator aktów prawnych).
Dopuszcza się wyznaczenie siły Px z wykresu wykonanego automatycznie na maszynie wytrzymałościowej pod warunkiem, że skala wydłużenia jest podana co najmniej w pięćdziesięciokrotnym powiększeniu. Skalę sił i wydłużenia należy tak dobrać, aby kąt nachylenia linii prostej do osi odciętych, w zakresie proporcjonalności naprężeń do wydłużeń względnych, mieścił się w granicach od 50°-70°, a naprężenie 1 kG/mm2 powinno odpowiadać co najmniej 2 mm na osi rzędnych (promocja 3 w 1).
Po obciążeniu próbki wstępną siłą równą 10% przypuszczalnych naprężeń granicznych, przy umownym wydłużeniu trwałym i założeniu tensometru do pomiaru wydłużeń, zaleca się dalsze stopniowanie obciążeń po siły odpowiadającej przypuszczalnym naprężeniom granicznym, a po przekroczeniu granicy proporcjonalności przyrosty obciążeń nie powinny wywoływać w próbce przyrostów naprężeń większych od 2 kG/mm2. Naprężenia graniczne należy obliczyć z dokładnością ± 0,5 kG/mra2.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32