Blog

Wytrzymałość normowa zdjęcie nr 2
09.01.2023

Pory zamknięte

W artykule znajdziesz:

Wytrzymałość normowa zdjęcie nr 3
Pory zamknięte

Tekstura i skład fazowy porcelany. W normalnie wypalonej porcelanie szerokość obwódki wokół ziaren kwarcu wynosi, według Nikuliny, 2,3 pm, a ilość ziaren kwarcu wynosi 8-^12%; są one dobrze nadtopione i mają wymiary od 12 do 30 (im. Współczynnik załamania światła materiału obwódki wynosi ok. 1,468.

Ziarna skalenia są stopione i utraciły swoje kontury. Utworzyły się w nich skupienia kryształów mulitu o długości od 2 do 6, maksymalnie do 10-12 (im; pory są zamknięte, okrągłe, o średnicy przeważnie 10 (im, w ilości nie więcej niż 5%. Kryształy mulitu pierwotnego rozmieszczone są w masie równomiernie, ich wymiary wynoszą 2-4 (xm, czasami do 6 [im. Ilość ogólna osnowy szkła i mulitu wynosi 72-78%, ze współczynnikiem załamania światła średnio 1,501-1,504 (program uprawnienia budowlane na komputer).

W porcelanie niedopalonej obwódka wokół kwarcu jest słabo widoczna, granice ziaren skalenia, które rozpłynęły się, dają się dobrze odróżnić. Zamknięte pory różnych rozmiarów i różnego kształtu, ale przeważnie drobne, są rozmieszczone nierównomiernie, a ilość ich osiąga 12%. Kryształy dobrze wykształconego mulitu występują rzadko albo w ogóle nie występują. Osnowa szkła ma zmienny współczynnik załamania światła (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W przepalonej porcelanie obwódka wokół ziaren kwarcu jest powiększona do 3-4 (im, a na krawędziach ziaren jest jeszcze większa. Ilość ziaren kwarcu zmniejsza się i ich pęknięcia są zalane szkłem. Granice ziaren skalenia są niewidoczne, a na ich miejscu powstają kryształy mulitu, przy tym nierzadko o znacznej długości do 15 [xm (uprawnienia budowlane). Pory zamknięte, okrągłe, o dużej średnicy (do 15 (xm), występują w ilości 2-3%; pory otwarte różnych rozmiarów i kształtów występują w znacznej ilości. Wykazano intensywną eliminację pewnych obszarów osnowy szkła, w których później rozwija się intensywnie faza mulitu; o takich samych obszarach wspomniano w pracy Lynga (program egzamin ustny).

Popiół kostny

Strona fizykochemiczna technologii tej produkcji została częściowa zilustrowana na diagramie równowag fazowych w układzie Ca3(P04)2-A1203-Si02. Z diagramu tego widać, że składy porcelany fosforanowej (kostnej) mają bardzo wąski zakres spiekania rzędu 15d-20°C. Utrudnia to bardzo technologię produkcji (opinie o programie).

Warunkiem uzyskania walorów’ dekoracyjnych porcelany kostnej (a zarazem przyczyną jej kruchości i słabej odporności termicznej) jest prawidłowe przygotowanie popiołu z kości bydła. Proces ten polega na odtłuszczaniu kości, obróbce parą i wypaleniu. Podnoszenie temperatury według angielskiego wariantu technologicznego jest powolne, z przetrzymywaniem w środowisku utleniającym w temperaturze 800°C przez 1 h i w temperaturze 900-950°C przez 3,7 h. Wypalanie kości przeprowadza się w piecach szybowych. Czas wypalania wynosi 12 h. Po segregacji wyprażone kości miele się na mokro do uziarnienia poniżej 10 p,m. Po odstaniu w ciągu prawie 20 dni i trzykrotnym zlewaniu (operacja ta nosi nazwę „kwaszenia”) zawiesinę dobrze oczyszczoną za pomocą elektromagnesów kieruje się do suszenia; wysuszoną masę tnie się na kawałki i wysyła do fabryki porcelany (segregator aktów prawnych).

Popiół kostny może być zastąpiony przez CaHP04, Ca3(P04)2 lub apatyt. Apatyt występuje tutaj jako topnik i sprzyja zwiększeniu wytrzymałości czerepu. Opracowanie zunifikowanych kompozycji porcelany stołowej (masy i szkliwa) pozwala ustalić składy zapewniające otrzymanie wyrobów określonej jakości. Ponadto unifikacja ułatwia rozwiązanie scentralizowanego zaopatrywania fabryk w masę do formowania na sucho i w szkliwo.

Korobkina (GIKI) opracowała następujące kompozycje według składu: typ A (wypalanie w temperaturze 1410°C) - 48% kaolinitu, 26% kwarcu, 23% skalenia, 2% tlenku glinowego, 1 % innych; typ B (wypalanie w temperaturze 1380°C) - 41% kaolinitu (z kaolinu i gliny), 28% kwarcu, 28% skalenia, 2% tlenku glinowego. Zestawy te są zalecane przy stosunku zawartości skalenia potasowego do skalenia sodowego: dla typu B - do 1,4, a dla typu A - do 1,5 i przy zawartości kaolinitu w kaolinie, w stosunku do ogólnej zawartości kaolinitu, nie mniej niż 80%, a przy wprowadzeniu bentonitu (0,5 y L % ze względu na małą trwałość kaolinu prosia- nowskiego) - nie mniej niż 83% (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Wytrzymałość normowa zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Wytrzymałość normowa zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Wytrzymałość normowa zdjęcie nr 8 Wytrzymałość normowa zdjęcie nr 9 Wytrzymałość normowa zdjęcie nr 10
Wytrzymałość normowa zdjęcie nr 11
Wytrzymałość normowa zdjęcie nr 12 Wytrzymałość normowa zdjęcie nr 13 Wytrzymałość normowa zdjęcie nr 14
Wytrzymałość normowa zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wytrzymałość normowa zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wytrzymałość normowa zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami