Blog

Właściwość gruntu zdjęcie nr 2
30.05.2018

Posadowienie budynku - stany graniczne

W artykule znajdziesz:

Posadowienie budynku - stany graniczne


Posadowienie budynku jednorodzinnego – stany graniczne

 

Budynkiem nazywany jest obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem i wydzielony z przestrzeni poprzez przegrody budowlane oraz posiadający fundamenty i dach. Dobrze zaprojektowane i wykonane fundamenty w dużej mierze wpływają na bezpieczeństwo całej budowli. Decydują one o trwałym związaniu obiektu z podłożem gruntowym, którym jest wierzchnia warstwa skorupy ziemskiej. Wszystkie fundamenty danego obiektu budowlanego nazywane są posadowieniem. Zadaniem fundamentu jest przekazywanie wszystkich obciążeń z obiektu budowlanego na podłoże oraz zapewnianie odpowiedniej nośności gruntu.
Według zapisów normy EN 1990:2002 w niektórych, uzasadnionych przypadkach konieczne jest sprawdzenie, czy poniższe stany graniczne nie zostaną przekroczone:


• stan graniczny STR – nadmierne odkształcenie konstrukcji lub jej elementów albo wewnętrzne zniszczenie konstrukcji lub jej elementów,
• stan graniczny EQU – utrata równowagi podłoża lub konstrukcji,
• stan graniczny UPL – utrata stateczności podłoża lub konstrukcji wynikająca z nadmiernego ciśnienia wody lub innych oddziaływań pionowych,
• stan graniczny GEO – nadmierne odkształcenie lub zniszczenie podłoża,
• stan graniczny HYD – erozja wewnętrzna, wypiętrzenie hydrauliczne lub przebicie hydrauliczne w podłożu, będące efektem spadku hydraulicznego.


W zależności od rodzaju stanu granicznego użytkowalności konieczne jest sprawdzenie różnego rodzaju składników przemieszczenia fundamentu oraz posadowienia, czyli osiadań i różnic osiadań, obrotu, przechylenia, względnego obrotu i ugięcia, przemieszczenia poziomego, a także amplitudy drgań w przypadku obciążeń dynamicznych. Wybór metody posadowienia budynku zawsze musi być uzależniony od warunków gruntowych w miejscu realizacji budowy oraz od układu konstrukcyjnego budynku. Najważniejszy podział rodzajów posadowień opiera się na sposobie przenoszenia obciążeń na grunt – pod tym względem fundamenty dzielone są pośrednie oraz bezpośrednie.

Najnowsze wpisy

30.06.2025
Właściwość gruntu zdjęcie nr 3
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Mostki akustyczne to newralgiczne miejsca w każdej konstrukcji budynku fragmenty ścian, stropów czy podłóg, którymi dźwięk może „przeskakiwać” z jednego…

23.06.2025
Właściwość gruntu zdjęcie nr 4
Sylikat czyli materiał na dom

Bogactwo asortymentu silikatowego wykracza daleko poza standardowe kształtki o wymiarach dostosowanych do najpowszechniej stosowanych grubości ścian. W ofercie producentów znaleźć…

Właściwość gruntu zdjęcie nr 7 Właściwość gruntu zdjęcie nr 8 Właściwość gruntu zdjęcie nr 9
Właściwość gruntu zdjęcie nr 10
Właściwość gruntu zdjęcie nr 11 Właściwość gruntu zdjęcie nr 12 Właściwość gruntu zdjęcie nr 13
Właściwość gruntu zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Właściwość gruntu zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Właściwość gruntu zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami