Blog

Postacie handlowe
W artykule znajdziesz:

Wykonuje się również badania chłonności wody przez tworzywa oraz przepuszczalności gazów. Postacie handlowe oferowane przez przemysł tworzyw sztucznych są bardzo zróżnicowane, zarówno pod względem wielkości, kształtu, jak i konsystencji. Mogą być one stosowane bezpośrednio (gotowe wyroby) lub przeznaczone do dalszej obróbki (półwyroby, czyli półfabrykaty, półprodukty) (program uprawnienia budowlane na komputer). W związku z tym można wyróżnić następujące postacie handlowe:
- Tłoczywa, czyli mieszanki składające się z żywic oraz różnego rodzaju wypełniaczy i przeznaczone do wytwarzania przedmiotów użytkowych metodą prasowania oraz wytłaczania (żywice stanowiące główny składnik tłoczywa są najczęściej otrzymywane metodą polikondensacji i mają własności termoutwardzalne).
- Krajanka, granulat; są to mieszanki oparte na polimerach termoplastycznych, przeznaczone do produkcji przedmiotów użytkowych metodą formowania wtryskowego i prasowania.
- Folie, arkusze, płyty, pręty; są to typowe półwyroby z tworzyw sztucznych; poddaje się je dalszej obróbce, w wyniku której nabierają cech artykułów użytkowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Metody obróbki tych półproduktów obejmują:
- obróbkę skrawaniem (toczenie, wiercenie, cięcie, polerowanie itp.),
- obróbkę plastyczną, obejmującą między innymi wyginanie i kształtowanie na gorąco pod prasą oraz formowanie próżniowa,
- łączenie metodą klejenia.
- łączenie metodą zgrzewania lub spawania, np. folii, płyt, rur.
- Pasty będące mieszaniną polimeru z różnego rodzaju zmiękczaczami, np. ftalanem dwmbutylu, oraz stabilizatorami i pigmentami. Najczęściej w postaci past sprzedawany jest polichlorek winylu. Pasty przeznaczone są do dalszego przetwórstwa metodą maczania, odlewania i modelowania (uprawnienia budowlane).
- Półprodukty w postaci ciekłej. Występują one jako:
- roztwory żywic w lotnych rozpuszczalnikach, wykorzystywane jako lakiery, kleje, syciwa;
- monomery częściowo spolimeryzowane przeznaczone do wykonywania odlewów metodą polimeryzacji blokowej; w tej formie występuje np. metakrylan metylu;
- ciekłe kompozycje składające się z żywicy epoksydowej lub poliestrowej oraz substancji dodatkowych (utwardzaczy), które połączone z odpowiednią żywicą powodują jej utwardzenie na zimno (program egzamin ustny).
Wzrost temperatury
Zakres stosowania tworzyw sztucznych wyznaczają z jednej strony ich własności fizyczne i chemiczne, z drugiej zaś możliwości formowania na wyroby o żądanych wymiarach i kształcie. Obecnie metodami formowania wytryskowego lub prasowania można wytwarzać kształtki o bardzo małej masie (poniżej 1 g), jak również elementy ważące kilkanaście kilogramów. Metodą rozdmuchiwania na gorąco polimerów termoplastycznych uzyskuje się wyroby wewnątrz puste o objętości od kilku cm3 do 400 litrów. Również metody formowania próżniowego termoplastów umożliwiają otrzymywanie elementów bardzo dużych, o powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych (opinie o programie).
Zakres stosowania tworzyw sztucznych bardzo silnie ogranicza ich wrażliwość na wysokie i niskie temperatury. Pod tym względem tworzywa sztuczne wyraźnie ustępują takim materiałom, jak metale, szkło i ceramika. Dzieje się tak dlatego, że polimery będące podstawowym składnikiem tworzyw sztucznych mogą występować w trzech podstawowych stanach fizycznych, tj. szklistym, elastycznym i plastycznym (segregator aktów prawnych).
Wiele polimerów występuje tylko w stanie szklistym są to wszystkie silnie usieciowane związki wielkocząsteczkowe termo- i chemoutwardzalne, takie jak poliestry nienasycone, żywice fenolowo-formaldehydowe, mocznikowe i melaminowe. Wzrost temperatury tych polimerów nie powoduje ich mięknięcia, lecz w pewnej temperaturze prowadzi do ich rozkładu. W przypadku pozostałych polimerów podwyższenie temperatury powoduje przejście polimeru ze stanu szklistego w elastyczny. Temperatura (a raczej pewien zakres temperatur), w której następuje to przejście, nosi nazwę temperatury zeszklenia. Wartości temperatury zeszklenia wynoszą przykładowo: dla polichlorku winylu -r80 C (ok. 350 K), dla polistyrenu + 100°C (ok. 370 K), dla poliizobutylenu 70 C (ok. 200 K) (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32