Blog

Zwykły cement glinowy zdjęcie nr 2
21.04.2020

Przekrycia z panwi i płatwi żelbetowych

W artykule znajdziesz:

Przekrycia z panwi i płatwi żelbetowych

Zwykły cement glinowy zdjęcie nr 3
Przekrycia z panwi i płatwi żelbetowych

Gotowe prefabrykaty jednego stosu mogą być rozłożone na podłodze hali produkcyjnej i wykorzystane jako szablony dla dalszych stosów.

Wykonanie elementów w stosach w formach podnoszonych jest znacznie prostsze od wykonania każdego elementu z osobna w formach zwykłych. Przy wykonaniu każdego elementu z osobna wiele pracy wymaga prawidłowe rozmieszczenie i stężenie poszczególnych części ferm. Przy wykonaniu w formach podnoszonych kłopotliwe te czynności występują tylko przy ustawianiu form dla pierwszego elementu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Do innych zalet produkcji elementów w formach podnoszonych należą prostota form i oszczędność miejsca hali produkcyjnej.

Dokładność wymiarów w tym przypadku jest jednak mniejsza niż przy innych metodach wykonania. Błędy stale się tu zwiększają, gdyż do błędu elementu już wykonanego dodawane są błędy wynikające z niedokładnego ustawienia form dla wykonania elementu następnego. Z tych względów konieczna jest dokładna kontrola wykonania i regulacja form.
Ze względu na małe grubości żeber i bezprzekątniowy układ kraty ruszty są elementem wiotkim w płaszczyźnie kraty, a więc wymagającym dużej ostrożności przy czynnościach związanych z przechowywaniem, transportem i montażem (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Wszelkie czynności dokonywane z rusztami ustawionymi pionowo na rąb są dla tego rodzaju elementów bardzo niebezpieczne. W tej pozycji bowiem tylko oparcie na całej długości może być uważane za bezpieczne, wszelkie natomiast wspornikowe nadwieszenia lub oparcia w 2 dowolnych punktach grożą załamaniem elementu.

Z tych względów wskazane jest, aby przy przechowywaniu, transporcie i montażu ruszty zawsze znajdowały się w pozycji poziomej.
Ruszty mogą być ustawione w stosach jedne nad drugimi. Przy transporcie rusztów na platformach samochodowych i montażu na platformach podnośników obowiązują te same środki ostrożności, jakie są zalecane dla platwi żelbetowych.

Porównanie ciężarów i zużycia stali

Porównanie ciężarów i zużycia stali w przekryciach prefabrykowanych stosowanych w budownictwie stalowym i betonowym. Rozpiętość przekryć przyjęto 6,0 m. Rozstaw płatwi niezależnie od materiału wynosi 3,0 m. Przekrycia liczono jako wolnopodparte. Przyjęto przekrycia nieocieplone (uprawnienia budowlane).
Na płatwiach i rusztach zastosowano płyty gazobetonowe o grubości 10 cm i ciężarze objętościowym 950 kG/m3.
Płatew stalowa została obliczona metodą stanów granicznych. Przyjęto stal marki OW37 i naprężenie zredukowane w wysokości 2000 kG/cm3. Otrzymano przekrój płatwi (dwuteowy) Nr 18 (ciężar 21,9 kG/m).
Wysokość płatwi betonowych oraz panwi i rusztów przyjęto 25 cm. Zbrojenie pracujące przyjęto we wszystkich konstrukcjach betonowych ze stali żebrowanej.
Płatwie betonowe liczone z wykorzystaniem współpracy z płytą gazobetonową (program egzamin ustny).

Współczynnik bezpieczeństwa dla wszystkich przekryć betonowych przyjęto w wysokości 1,6.
Zużycie stali jest najmniejsze w przekryciach z płatwi strunobetonowych. Przekrycia z panwi i płatwi żelbetowych są równorzędne. Ruszty są również niekorzystne i pod względem zużycia stali.
W konstrukcjach stalowych płatwie stalowe zużywają poważne ilości stali. W zależności od rozstawu dźwigarów zużycie to waha się na ogół w granicach od 6 do 20 kG/m2 rzutu poziomego dachu.
Płatwie stalowe z punktu widzenia konstrukcyjnego mogą być zawsze zastąpione konstrukcjami betonowymi (opinie o programie). Należy jednak zbadać, czy zamiana płatwi stalowych innymi konstrukcjami wynikająca z poszukiwań zmniejszenia zużycia stali jest zawsze celowa. Zyski na stali przy zastąpieniu przekrycia z płatwi stalowych prefabrykowanymi przekryciami innych typów. Przy zestawianiu tablicy przyjęto następujące założenia.

Zwiększenie ciężaru przekryć powoduje straty na ilości stali w dźwigarach stalowych (segregator aktów prawnych). Przy obliczaniu wielkości strat (podanych w kolumnie 3) przyjęto, że rozchód stali na dźwigary dachowe wynosi przeciętnie 20 kG/m". W tym przypadku zwiększenie ciężaru przekrycia, np. 1,09 raza (zamiana płatwi stalowych na panwie), powoduje zwiększone zużycie stali w dźwigarach w wysokości (20* 1,09 - 20) = 1,8 kG/m2. Wpływ zwiększenia ciężaru przekrycia na zużycie stali w slupach pominięto jako nieistotny, gdyż udział ciężaru przekrycia w całokształcie sił działających na słupy (ciężar własny, wiatr, suwnice) jest bardzo mały. Pominięto też i zyski na stali wynikające z możliwości zmniejszenia lub wyeliminowana przy prze- kryciach betonowych stalowych stężeń połaciowych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Zwykły cement glinowy zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Zwykły cement glinowy zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Zwykły cement glinowy zdjęcie nr 8 Zwykły cement glinowy zdjęcie nr 9 Zwykły cement glinowy zdjęcie nr 10
Zwykły cement glinowy zdjęcie nr 11
Zwykły cement glinowy zdjęcie nr 12 Zwykły cement glinowy zdjęcie nr 13 Zwykły cement glinowy zdjęcie nr 14
Zwykły cement glinowy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zwykły cement glinowy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zwykły cement glinowy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami