Blog

18.06.2020

Postęp techniczny

W artykule znajdziesz:

Postęp techniczny

Postęp techniczny

Postęp techniczny w zakresie rozwoju konstrukcji budynków miejskich w ostatnim dziesięcioleciu wykazuje dążenie do coraz większego uprzemysłowienia robót budowlanych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Ten słuszny kierunek postępu technicznego, wynikający z jednej strony z dużych potrzeb w zakresie nowych mieszkań, z drugiej zaś - z braku wykwalifikowanych robotników budowlanych powoduje coraz szerszy zakres stosowania betonu i żelbetu zamiast cegły. Do niedawna jeszcze beton, spotykany głównie w konstrukcjach fundamentów, przekryć poziomych i słupów, ostatnio w coraz większym zakresie służy do wykonywania elementów ścian zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Sprzyja temu szybki rozwój technologii betonów lekkich, zwłaszcza gazobetonów, które stały się poważnym konkurentem tradycyjnej cegły.
Już w 1960 r. procentowy udział małowymiarowych betonowych elementów ściennych w budownictwie tradycyjnym wynosił ponad 40%. Rozwój budownictwa z elementów wielkowymiarowych i ze ścianami monolitycznymi w latach 1960-1965 (uprawnienia budowlane).

W budownictwie miejskim stosowane są obecnie, z punktu widzenia metod wykonawstwa i układu konstrukcyjnego, następujące typy budynków:
1) budynki murowane z drobnowymiarowych bloczków i pustaków betonowych, spełniające wymagania stawiane konstrukcjom murowym wg NP-54/B- -03002;
2) budynki z pustaków betonowych typu Durisol, stanowiących jednocześnie elementy wypełniające ściany i formę do konstrukcji ścian;
3) budynki wielkoblokowe montowane z dużych lub średnich bloków betonowych ;
4) budynki wielkopłytowe składane z gotowych płyt o wymiarach odpowiadających wielkości całej izby;
5) budynki o ścianach monolitycznych wykonywanych w deskowaniach przestawnych,
6) budynki szkieletowe;
7) budynki z prefabrykowanych elementów przestrzennych;
8) budynki trzonowo-linowe;
9) budynki o konstrukcjach mieszanych (program egzamin ustny).

W budynkach typu l ustrój nośny stanowią ściany murowane z bloczków pełnych lub pustaków. W budynkach tych występują dwa zasadnicze układy konstrukcyjne: układ podłużny i układ poprzeczny.

Układ podłużny

Układ podłużny, w którym ściany zewnętrzne spełniają podwójną rolę: przenoszenia obciążeń od stropów i osłony wnętrza budynku przed działaniem czynników atmosferycznych, daje dużą swobodę w rozplanowaniu powierzchni użytkowych. Sztywność przestrzenną układu zapewniają przepony poziome w postaci stropów i przepony pionowe w postaci poprzecznych ścian przechodzących przez całą wysokość i szerokość budynku w odstępach zależnych od wielkości parcia wiatru (opinie o programie).
Układ poprzeczny, wykazujący obecnie wyraźne tendencje rozwojowe, odznacza się szeregiem poprzecznych ścian nośnych przejmujących obciążenie od stropów. O ile sztywność tego ustroju w kierunku poprzecznym nie nasuwa zastrzeżeń, o tyle w kierunku podłużnym konieczne jest stosowanie dodatkowych usztywnień zapewniających niezmienność układu przestrzennego w tym kierunku. Usztywnienia takie mogą stanowić klatki schodowe i ściany podłużne projektowane w sekcji skrajnej budynku.

Układ poprzeczny jest oszczędny zarówno w budynkach wykonywanych z elementów drobnowymiarowych jak i z elementów wielkowymiarowych. Przynosi on znaczne oszczędności w zużyciu materiałów masowych, jak stal i cement, dając konstrukcje lżejsze i tańsze w porównaniu z układem podłużnym w zależności od typu budynku.
Poprzeczny układ konstrukcyjny jest szczególnie korzystny przy stosowaniu do ścian zewnętrznych bloczków z betonów lekkich, szkła lub elementów o charakterze ścian osłonowych (segregator aktów prawnych).
W budynkach typu 1 mogą występować również układy mieszane, tj. na jednej części budynku może być zastosowany układ podłużny, a na innej - układ poprzeczny.
Charakterystyczną cechą budynków typu 2 są ściany wznoszone z elementów’ z betonu strużkowego produkowanego przez szwajcarską firmę Durisol.

Polskimi odpowiednikami tego typu elementów są pustaki JG i elementy zaprojektowane przez Biuro Projektów Typowych i Studiów Budownictwa Miejskiego opisane. Wskutek niskiej wytrzymałości betonu strużkowego pustaki w konstrukcji ścian pełnią rolę deskowania dla wylewanego betonu żwirowego lub gruzowego oraz izolacji termiczno-kustycznej ściany (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami