Blog

31.08.2022

Zanieczyszczenie atmosfery

W artykule znajdziesz:

Zanieczyszczenie atmosfery

Zanieczyszczenie atmosfery na prawie całym terytorium Europy jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla środowiska przyrodniczego. Emisje różnorodnych związków chemicznych oraz pyłów do atmosfery zwiększają absorbcję szkodliwego promieniowania nadfioletowego, powodują wzrost ilości opadów (poprzez zwiększenie ilości tzw. jąder kondensacji), wpływają na procesy zakwaszania gleb oraz defoliacji roślin przez opady znacznie odbiegające wartością odczynu pł I od normalnego poziomu (tzw. kwaśne deszcze). Ponadto, w połączeniu z mgłą, sprzyjają powstawaniu zjawiska smogu, który powoduje silne zaburzenia funkcjonowania układów krążenia i oddechowego (program uprawnienia budowlane na komputer).

Aktualnie największym europejskim problemem jest emisja do atmosfery związków nieorganicznych. Na bardzo wysokim poziomie utrzymuj.] się emisje tlenków azotu (NO ), pochodzące przede wszystkim z elektrowni cieplnych i silników samochodowych, a także ozon ((),), którego zawartość wzrasta w rezultacie emisji tlenków azotu oraz lotnych związków organicznych. Szacuje się, że w 60 wielkie h miastach (m.in. w Londynie i Pradze), które zamieszkuje ponad IDO min mieszkańców, krótkoterminowe maksima poziomu ozonu znacznie przekraczaj.) normy Światowej Zdrowia (Wf K )) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W stosunku do lal 70. zaznaczyła się poprawa pod względem zanieczyszczenia dwutlenkiem siarki (SO,) i związkami ołowiu (Pb). Stwierdzono, że w 24 z 61 monitorowanych miast (m.in. Budapeszcie, Łodzi, Pradze) występowały długoterminowe przekroczenia norm poziomu dwutlenku siarki. Na Europę przypada obecnie około 25% globalnej emisji dwutlenku siarki i tlenków azotu (NOv) (uprawnienia budowlane).

Wzrost opadów

Tylko w rejonie „Czarnego Trójkąta", położonym u zbiegu granic Niemiec, Czech i Polski, gdzie zlokalizowano I 2 dużych elektrowni cieplnych, emituje się do atmosfery 20% całej europejskiej produkcji dwutlenku siarki. Emisja tych gazów przyczyniła się do zmian odczynu pM weki powierzchniowych i gleb w gęsto zaludnionym, silnie zurbanizowanym i uprzemysłowionym pasie rozciągającym się pomiędzy Wielk.) Brytani,), krajami Beneluxu, Niemcami a Polską (program egzamin ustny).

Spośród pozostałych zanieczyszczeń europejskiej atmosfery zagrażających środowisku przyrodniczemu i ludziom wymienić należy amoniaku (NH(), poc hodzącego gł. z rolnic twa, a także emisje gazów szklarniowych - dwutlenku węgla ((‘()„ 25% globalnej emisji) i metanu (CH,, I (>% globalnej emisji), które prowadź.) do ocieplenia się klimatu. Wzrost temp. szacuje się na 0,T°C na każde) dekadę; wpłynie on na wzrost opadów i parowania średnio o od 5 do 15% (opinie o programie). Globalny wzrost temp. przyspieszy - stwierdzony już w wielu rejonach świata - proces topnienia lodowców, który prowadzi do podniesienia się poziomu wód oceanu światowego. W ciągu XX w. podniósł się on o 15 cm i może według szacunków wzrosnąć o dalsze 22 cm do 2050, a do roku 2 100 - od 50 c m do nawet 2,2 m. Wody zaleje] wtedy nisko położone tereny lodowe (np. w Holandii, Niemczech czy Polsce), zaznacz.) się leż duże zmiany w sile erozji brzegowej (segregator aktów prawnych).

Bardzo poważne zagrożenie dla środowiska przyrodniczego Europy stanowi degradacja gleb. Szacuje się, że prawie 1,2 min km-‘ (12% całego obszaru jest zagrożone lub już dotknięte intensywne), natomiast 4 50 tys. km ‘ (ponad 4%) - intensywny erozji wietrzną jednocześnie bardzo duży obszar europejskich gleb dotyka nadmierne stosowanie nawozów (tzw. przenawożenie) fosforowych i azotowych. Wadliwa chemizacja rzutuje z kolei w znacznej mierze na jakość wód powierzchniowych, które z powodu nadmiernej dostawy tych związków poprzez spływ powierzchniowy podlegaj.) procesowi eutrofizacji. Istnienie wielkich aglomeracji miejskich i silne uprzemysłowienie w wielu miejscach spowodowało zupełne zniszczenie pokrywy glebowej, a także silne zanieczyszczenie odpadami i pyłami przemysłowymi (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami