Blog
Postępowanie kwalifikacyjne – jak wygląda?
W artykule znajdziesz:
Postępowanie kwalifikacyjne – jak wygląda?
Pierwszym krokiem w przypadku postępowania w sprawie kwalifikacji wniosków o nadanie uprawnień budowlanych jest powołanie przez przewodniczącego okręgowej komisji kwalifikacyjnej specjalnych zespołów egzaminacyjnych, do których trafiają wszystkie złożone wnioski (program na komputer). W każdym zespole egzaminacyjnym znajduje się od 3 do 5 osób wyłonionych wśród członków okręgowej komisji kwalifikacyjnej i z listy egzaminatorów okręgowych komisji kwalifikacyjnej. Członkowie muszą spełniać wymagania, które określane są w regulaminie powoływania członków zespołów egzaminacyjnych, który stanowi załącznik nr 6 do regulaminu regulującego postępowanie kwalifikacyjne (program na telefon). Z wybranego składu zespołu egzaminacyjnego przewodniczący okręgowej komisji kwalifikacyjnej wyłącznie przewodniczącego zespołu oraz sekretarza (https://uprawnienia-budowlane.pl).
Skład orzekający lub komisja kwalifikacyjna
Przepisy nakładają na zespół egzaminacyjny obowiązek sporządzenia protokołu z postępowania kwalifikacyjnego dotyczącego nadania uprawnień budowlanych (program na egzamin ustny). Wzór takiego protokołu można znaleźć w załączniku nr 7 do regulaminu dotyczącego postępowania kwalifikacyjnego w sprawie nadawania uprawnień budowlanych. Jeśli chodzi o specjalizacje techniczno-budowlane to wzór protokołu z postępowania kwalifikacyjnego w sprawie nadania takich specjalizacji znajduje się w załączniku nr 8 do wspomnianego regulaminu (promocja 3 w 1).
W przypadku, gdy okręgowa komisja kwalifikacyjne lub jej skład orzekający, stwierdzi, że we wniosku są braki, na kandydata nakłada się, na drodze postanowienia, obowiązek uzupełnienia tych braków w terminie 30-dniowym. Jeśli wynik postępowania kwalifikacyjnego jest pozytywny, oznacza to, że kandydat został dopuszczony do egzaminu na uprawnienia budowlane (segregator). W przypadku, gdy w efekcie postępowania kwalifikacyjnego zostanie orzeczone, iż wniosek nie spełnił warunków wymaganych do nadania uprawnień budowlanych, skład orzekający lub komisja kwalifikacyjna podejmuje decyzję o odmowie nadania uprawnień budowlanych (opinie). Oznacza to, że kandydat nie zostanie dopuszczony do egzaminu.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32