Blog

Przegub uniwersalny zdjęcie nr 2
05.07.2021

Postukiwanie młotkiem

W artykule znajdziesz:

Postukiwanie młotkiem

Przegub uniwersalny zdjęcie nr 3
Postukiwanie młotkiem

Jeżeli dachówka nie odchodzi łatwo, należy przez lekkie postukiwanie młotkiem w podkładkę oddzielić ją od dachówki.
Dachówki po zdjęciu z podkładek polewa się wodą. Przed polewaniem układa się je pod szopą prostopadle podłużną krawędzią na podłodze betonowej i opiera się o ścianę (program uprawnienia budowlane na komputer).
Dachówek nie należy pochylać w stronę ściany, a przy układaniu trzeba przestrzegać zasady, aby pierwsze 5 dachówek było zwróconych noskami w jedną stronę, a następne 5 w przeciwną i tak na przemian po 5 dachówek raz w jedną raz w drugą stronę. Ten sposób układania gwarantuje otrzymanie równych i pionowych rzędów.

Po ułożeniu pierwszej warstwy układa się na niej listewki drewniane, a na nich w ten sam sposób układa się następną warstwę, aż do sześciu warstw. Wyżej dachówek nie należy układać (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Tak ułożone dachówki polewa się obficie wodą za pomocą konewki z sitkiem lub gumowego węża z rozpylaczem. Należy unikać kierowania strumienia wody bezpośrednio na dachówki. Po pierwszym polaniu należy dachówki okryć papierem z worków po cemencie, a w braku tych zmierzwioną słomą w celu zapobieżenia szybkiemu wyparowaniu wody z dachówki i dla stworzenia lepszych warunków cieplnych. Dachówki ułożone w stosach należy polewać wodą w ciągu 7 dni.

Po tym okresie można je wywieźć na plac składowy, gdzie powinny leżeć jeszcze przez: okres ok. 20 dni do całkowitego stwardnienia.
Przy produkcji dachówek należy pamiętać, że dla jednej dachówczarki należy jednorazowo zarobić taką ilość zaprawy, aby została ona wyrobiona w okresie letnim i wiosennym w ciągu 2 do 2,5 godzin, a w okresie zimowym w ciągu 2 godzin. Ilość ta dla jednej dachówczarki wynosi ok. 60-70 litrów masy (uprawnienia budowlane).
Do pokrycia kalenic i naroży dachów należy na każde 1000 dachówek wyprodukować ok. 25-30 gąsiorów.

Forma do wyrobu gąsiorów składa się z drewnianej lub metalowej podkładki, na której umocowane są pionowo dwa półkola o wymiarach dostosowanych do kształtu gąsiorów. Do każdej . takiej formy dodaje się 10 z żeliwa lub tłoczonych z blachy podkładek na tych podkładkach
Jeden robotnik w ciągu 8 godz. wykonuje średnio od 80 do 100 gąsiorów (program egzamin ustny).

Formowanie gąsiorów

Formowanie gąsiorów odbywa się w następujący sposób. Na żłobki półkolistych podstaw formy układa się jedną z pokazanych podkładek, nasmarowanych uprzednio ropą. Następnie narzuca się na podkładki kielnią warstwę zaprawy z tworzywa cementowo-glinianego grubości 3-y4 cm i zgarniakiem o specjalnym kształcie, wygiętym odpowiednio do kształtu podkładek, ubija się masę, zgarniając i wygładzając ją w ten sam sposób jak dachówkę, aż • do pojawienia się połysku (opinie o programie).

Po wygładzeniu gąsiory odnosi się razem z podkładkami na półki do dojrzewalni. Dalszy proces dojrzewania i pielęgnacji przebiega tak samo jak przy produkcji dachówki.
8. 9. Mechaniczna (fabryczna) produkcja dachówek
Urządzenie dachówczarek do maszynowego formowania dachówek z masy cementowo-glinianej jest zasadniczo takie samo jak ceglarek z tą tylko różnicą, że dachówczarki są zwykle mniejsze i zamiast szerokiego wylotnika do formowania cegły mają wąski wylotnik odpowiednio wyprofilowany do kształtu dachówki (segregator aktów prawnych). Na dachówczarkach tego typu formuje się tylko dachówki o jednakowym przekroju poprzecznym na swej długości, tj. karpiówki, dachówki przylgowe itp.

Do dachówek o niestałym przekroju poprzecznym (np. marsylska) używane są prasy rewolwerowe.
Formy do wytłaczania wykonane są ze stali lub gipsu i składają się z dwóch połówek, między którymi wytłacza się dachówki z uprzednio przygotowanego placka z masy cementowo-glinianej (promocja 3 w 1).

Formy gipsowe, chociaż mniej trwałe od stalowych, są wygodniejsze w użyciu, gdyż nie wymagają częstego nawilżania powierzchni.
W prasie rewolwerowej spody formy w ilości 5 sztuk przykręca się do ruchomego bębna, a drugą część formy, tj. jeden wierzch do tłoka znajdującego się ponad bębnem.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Przegub uniwersalny zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Przegub uniwersalny zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Przegub uniwersalny zdjęcie nr 8 Przegub uniwersalny zdjęcie nr 9 Przegub uniwersalny zdjęcie nr 10
Przegub uniwersalny zdjęcie nr 11
Przegub uniwersalny zdjęcie nr 12 Przegub uniwersalny zdjęcie nr 13 Przegub uniwersalny zdjęcie nr 14
Przegub uniwersalny zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Przegub uniwersalny zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Przegub uniwersalny zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami