Blog

Potrzeba analizy technicznej
W artykule znajdziesz:

Przy jednorazowym systemie fakturowania robót rola prawidłowości ustalania wartości i kosztu robót w toku znacznie wzrasta, gdyż wielkość robót v toku przy tym systemie jest duża i każdy procent zniekształcenia wielkości robót w toku poważnie wpływa na wykazywaną wartość produkcji rocznej (program uprawnienia budowlane na komputer).
Potrzeba analizy technicznej i ekonomicznej działalności przedsiębiorstwa i poszczególnych budów nabrała specjalnego znaczenia w związku z uchwałą Rady Ministrów w sprawie postępu ekonomicznego w gospodarce uspołecznionej. Każda jednostka obowiązana jest systematycznie przeprowadzać analizy okresowe i problemowe swej działalności, przy czym konieczne jest pogłębienie rozrachunku gospodarczego i doprowadzanie go do podstawowych ogniw organizacyjnych, którymi są budowy. Konieczne jest w związku z tym zapewnienie prawidłowości dokumentacji zużycia środków produkcji oraz zorganizowanie prawidłowego jej obiegu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W związku z wprowadzeniem nowego systemu bodźców w budownictwie, sprawa realizacji przez budowę podstawowych wskaźników techniczno-ekonomicznych staje się przedmiotem osobistego zainteresowania wszystkich pracowników budowy (uprawnienia budowlane). Kierownik budowy, w trosce o wykonanie powierzonych mu zadań i o dobro współpracującej z nim załogi, obowiązany jest systematycznie analizować kształtowanie się przede wszystkim tych wszystkich wskaźników, które decydują o wykonaniu zadań planowych, a pośrednio i o uzyskaniu premii przez pracowników budowy (program egzamin ustny).
Ciężar kosztów własnych
Wykonawcy dokonują wypłaty premii za terminowe oddanie obiektu do użytku na podstawie pisemnej decyzji generalnego wykonawcy w ciężar kosztów własnych, przy czym:
- 70%planowanego funduszu premii obiektowych przeznacza się na premie, które uruchamia generalny (bezpośredni) wykonawca za oddanie obiektu w terminie określonym w umowne po przyjęciu go przez inwestora (premie za dotrzymanie terminu);
- 10% planowanego funduszu premii obiektowych przysługuje generalnemu (bezpośredniemu) wykonawcy, pod warunkiem nieprzekroczenia wartości kosztorysowej robót i dostaw lub ryczałtu ustalonego w umowie generalnego (bezpośredniego) wykonawcy z inwestorem. Z tej części funduszu generalny wykonawca może przyznać premie tym podwykonawcom, którzy nie przekroczyli umownej wartości kosztorysowej wykonywanych robót danego obiektu, w szczególności tym, którzy uczestniczą w ostatniej fazie realizacji robót w danym obiekcie;
- 10% planowanego funduszu premii obiektowej przysługuje generalnemu (bezpośredniemu) wykonawcy po terminowym oddaniu obiektu do użytku i jego protokólarnym odbiorze, o ile stwierdzono bezusterkowe wykonanie robót (opinie o programie);
- 10% planowanego funduszu premii obiektowych przysługuje generalnemu (bezpośredniemu) wykonawcy po upływie okresu gwarancyjnego, nie później jednak niż po upływie roku. Warunkiem uruchomienia tej części premii obiektowych jest stwierdzenie w protokole pogwarancyjnym, że w okresie gwarancyjnym nie wystąpiły usterki z winy wykonawcy.
Generalny wykonawca może przyznać z części funduszu, o których mowa w ust. 3 i 4, premie tym podwykonawcom, którzy bezusterkowo wykonali swoje roboty, a w szczególności tym, którzy uczestniczyli w ostatniej fazie realizacji robót w danym obiekcie (segregator aktów prawnych).
Analiza działalności budowy obejmuje badanie przede wszystkim kształtowania się tych wskaźników, które zastosowano przy planowaniu. Podstawowym wskaźnikiem w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych jest wskaźnik wynikowy poziomu kosztów. Ponadto o pracy budowy świadczy właściwe zużycie materiałów, racjonalna gospodarka funduszem płac, należyte wykorzystanie maszyn, sprzętu budowlanego i środków transportowych, wzrost wydajności oraz zakres wprowadzenia postępu technicznego i organizacyjnego. Zgodnie z obowiązującymi zarządzeniami konieczne jest dokonywanie comiesięcznej analizy kosztów własnych, ze szczególnym uwzględnieniem badania wysokości kosztów ogólnych i prawidłowego wykazywania zużycia materiałowego w produkcji budowlano-montażowej (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32