Blog

20.02.2023

Podłoże suche

W artykule znajdziesz:

Podłoże suche

Podłoże suche, o wilgotności niewyczuwalnej przy dotknięciu ręką, należy gruntować roztworem asfaltowym (np. Bitizolem R lub Abizolem R). Do gruntowania podłoży powierzchniowo wilgotnych należy stosować emulsje asfaltowe anionowe lub kationowe albo preparat asfaltowo-kauczukowy Cyklolep R. Gruntowanie należy wykonać dwukrotnie, nakładając drugą warstwę po wy schnięciu warstwy pierwszej, najlepiej następnego dnia (program uprawnienia budowlane na komputer).

Gruntowanie wykonuje się za pomoc, miękkich szczotek dekarskich (lub metodą natrysku, rozkładając preparat gruntujący równą, cienki warstwą. Ponieważ nie ma specjalnych preparatów smołowych do gruntowania, podło że pod izolacje z papy smołowej gruntu je się powlekając je cienką warstwą (ok 1 mm) lepiku smołowego o temperaturze 140-160°C (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wymaganie dotyczące suchości podłoża w warunkach placu budowy często trudne jest do spełnienia. W wielu przypadkach można uzyskać dobre wynik nakładając pierwszą warstwę preparatu gruntującego na świeże, stwardniał podłoże, nie wcześniej jednak niż 7 dr po jego wykonaniu (uprawnienia budowlane). Warstwa ta zmniejsza nasiąkliwość podłoża i poprawi warunki wysychania. Może ona ule częściowemu zniszczeniu w okresie od chwili przystąpienia do wykonania właściwej izolacji. Dlatego drugą warstwę gruntującą należy wykonać w niewielkim odstępie czasu od przystąpienia do właściwego izolowania podłoża, uzupełniając przy tym pierwszą warstwę powłoki gruntującej w miejscach, w których uległa ona zniszczeniu.

Wykonywanie powłok bitumicznych na gorąco (program egzamin ustny). Powłoki smołowe. Powłoki smołowe należy wykonywać z lepików smołowych wg PN-63/B-24626, stopionych ogrzanych do temperatury ich płynności, tzn. 140-160°C, nakładając je co najmniej dwiema warstwami. powłoki smołowe nakłada się na suche, czyste, niegruntowane podłoże, nanosząc rozgrzany lepik szczotkami dekarskimi. Pierwsza warstwa powłoki stanowi warstwę gruntującą, od której zależy przyczepność, powinna więc być wykonana z płynnej, gorącej smoły, tak aby mogła ona wniknąć w pory betonu. Drugą warstwę powłoki (oraz każdą następną) nakłada się po skrzepnięciu warstwy pierwszej (lub każdej poprzedniej). Grubość jednej warstwy powłoki smołowej powinna wynosić 1,0-1,5 mm, a całkowita grubość powłoki dwuwarstwowej - 2,5-3,0 mm (opinie o programie).

Powłoki asfaltowe

Do wykonywania powłok izolacyjnych smołowych nie należy stosować smół dachowych (są zbyt miękkie) oraz paków węglowych (są zbyt kruche). Niewskazane jest również wykonywanie na budowie mieszanek smołowo-pakowych ,,na oko”. Mieszanki takie mogą być stosowane, wymagają jednak laboratoryjnego ustalenia ich składu dla uzyskania masy izolacyjnej właściwej jakości (segregator aktów prawnych).

Powłoki asfaltowe na gorąco. Powłoki takie wykonuje się z asfaltu IW-80, IW- -100, PS-75, PS-85 oraz z lepiku asfaltowego bez wypełniaczy, stosowanego na gorąco. Nakłada się je co najmniej dwiema warstwami na podłoże zagruntowane, suche i czyste. Asfalt lub lepik stopiony i ogrzany do temperatury płynności (160-180°C) rozsmarowuje się szczotką dekarską warstwą grubości ok. 1,5 mm lub natryskuje specjalnym aparatem (patrz p.3.3). Następną warstwę nakłada się po skrzepnięciu warstwy pierwszej.

Całkowita grubość 2-warstwowej powłoki asfaltowej powinna wynosić 2,5- 3,5 mm. Dla uzyskania gładkiej, równej powłoki, bez zacieków i zgrubień, należy po skrzepnięciu asfaltu wygładzić metalową packą powłokę nadtapiając lekko jej powierzchnię tzw. muskającym płomieniem palnika gazowego lub lampy lutowniczej benzynowej. Zabieg ten wpływa bardzo dodatnio na jakość powłoki. Nadmierne zgrubienia powłoki sprzyjają powstawaniu w niej rys i pęknięć (promocja 3 w 1).

Dwu- lub trzykrotne zagruntowanie podłoża roztworem asfaltowym daje na jego powierzchni cienką błonkęasfaltową, stanowiącą najlżejszy typ izolacji powłokowej. Dla uzyskania nieco grubszej powłoki asfaltowej należy na podłoże zagruntowane Bitizolem R lub Abizolem R nałożyć następne warstwy z Abi- zolu P (półgęstego).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami