Blog

Stemplowanie zdjęcie nr 2
29.11.2022

Powierzchnia przekroju prętów

W artykule znajdziesz:

Stemplowanie zdjęcie nr 3
Powierzchnia przekroju prętów

Przepisy uzależniają wartość minimalnego stopnia zbrojenia prefabrykatów żelbetowych od smukłości ściany i wytrzymałości betonu, a mianowicie:

  1. dla ścian o smukłości z betonu 20 = 20 MPa i niższych - Mmin = 0,002, a z betonu wyższych wytrzymałości = 0,003,
  2. dla ścian o smukłości niezależnie od wytrzymałości betonu tarnin = 0,005 (program uprawnienia budowlane na komputer).

Z uwagi na ekonomię zbrojenia ściany żelbetowe zaleca się wykonywać z betonu o wytrzymałości 2o ^ 30 MPa. Powierzchnia przekroju prętów zbrojenia poziomego nie może być mniejsza z każdej strony płyty niż 0,4 cm2/m wysokości ściany. Pręty podłużne powinny być poza tym połączone prętami poprzeczne mi (w kierunku grubości ściany), identycznie jak w słupach, tj. w przypadku zbrojenia wiązanego - co 15 d, a w przypadku zgrzewania - co 20 d (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Nieco inaczej ujmuje problem, zbrojenia płyt żelbetowych norma DIN 1045. Dopuszcza ona zbrojenie ścian żelbetowych prętami 0 8 mm, a w przypadku zbrojenia siatkami spawanymi - nawet 0 5 mm. Rozstaw prętów podłużnych nie może być mniejszy niż 20 cm. Minimalny stopień zbrojenia, warunkujący traktowanie płyty jako konstrukcji żelbetowej, wynosi // = 0,008 (uprawnienia budowlane).

Przekrój prętów poprzecznych powinien być nie mniejszy niż 1/5 przekroju prętów podłużnych, a rozstaw ich nie mniejszy niż 33 cm (w przypadku stali klasy A-IV nawrt co 25 cm).

Pręty zbrojenia znajdujące się po obu stronach należy łączyć ze sobą co najmniej w czterech miejscach na 1 m2 płyty. Jeżeli stopień zbrojenia płyty jest większy niż 0,01, wymaga się łączenia zbrojenia strzemionami analogicznie jak w słupach żelbetowych (program egzamin ustny).

Norma USA określa jako ściany żelbetowe ściany o zbrojeniu podłużnym H ^ 0,0025 (dla słupów żelbetowych min,a = 0,01). Pręty podłużne powinny być rozstawione po obu stronach ściany w odległości nic większej niż trzykrotna grubość ściany i nie większej niż 45 cm. Stopień zbrojenia poprzecznego nie może być mniejszy niż /1 = 0,002, a rozstaw tych prętów nie większy niż 1,5 grubości ściany bądź 45 cm. Wymagania w zakresie zbrojenia są wspólne dla ścian prefabrykowanych i ścian monolitycznych (opinie o programie).

Oddziaływania atmosferyczne

Warstwa zewnętrzna płyt ścian zewnętrznych. Oddziaływania atmosferyczne, na które wystawiony jest budynek, a przede wszystkim wahania temperatury i wilgotności są źródłem dużych odkształceń warstwy zewnętrznej ściany wynoszących ok. 0,3-0,5 mm/m. W tradycyjnych ścianach murowanych, pokrytych tynkiem, odkształcenia te kompensowane są przez rysy skurczowe, powstałe na powierzchni ściany równocześnie z twardnieniem zaprawy (segregator aktów prawnych).

Rysy te są gęste i w związku z tym drobne, o szerokości zwykle nie przekraczającej 0,2 mm i głębokości mniejszej od grubości nanoszonej warstwy tynku, a jak wiadomo tynk na ścianie zewnętrznej nanosi się w kilku, zwykle dwu lub trzech warstwach. Gdy na skutek odkształceń termicznych szerokość rys na powierzchni wzrasta dwu- czy nawet trzykrotnie, pozostają one nadal niewidoczne dla oka i nie mają wpływu na zamknięcie ściany.

Mur ceglany jest zresztą tworzywem higroskopijnym, szybko wysychającym. Woda, która w czasie deszczu przenikała poza warstwę tynku zewnętrznego, zostaje zatrzymana kapilarnie blisko powierzchni ściany i łatwo oddana na zewnątrz po poprawie pogody. Inaczej ma się natomiast sprawa w ścianach z prefabrykatów wielkowymiarowych (promocja 3 w 1). Odkształcenia warstwy zewnętrznej koncentrują się tu w spoinach między prefabrykatami, w związku z czym szerokość tych spoin ulegać może wahaniom do 2 czy nawet 3 mm.

Spoiny odgrywają rolę dylatacji i redukują odpowiednie naprężenia pojawiające się w warstwie zewnętrznej ściany. W przypadku gdy warstwa zewnętrzna ściany ma pełną swobodę odkształceń, redukcja ta jest pełna, tj. nie występują żadne naprężenia. Jeżeli jednak warstwa ta jest związana z podłożem, redukcja naprężeń jest tylko częściowa, zależna od przebiegu temperatury na grubości ściany i warunków zamocowania płyty do konstrukcji budynku.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Stemplowanie zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Stemplowanie zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Stemplowanie zdjęcie nr 8 Stemplowanie zdjęcie nr 9 Stemplowanie zdjęcie nr 10
Stemplowanie zdjęcie nr 11
Stemplowanie zdjęcie nr 12 Stemplowanie zdjęcie nr 13 Stemplowanie zdjęcie nr 14
Stemplowanie zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Stemplowanie zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Stemplowanie zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami