Blog

22.05.2021

Większe powierzchnie wężownic

W artykule znajdziesz:

Większe powierzchnie wężownic

Większe powierzchnie wężownic

Większe powierzchnie wężownic dobieranych dla maksymalnych chwilowych rozbiorów c. w. u., większe straty cieplne przez płaszcz zasobnika bądź wyższy koszt izolacji cieplnej oraz grubsze ścianki zasobników przy większych ciśnieniach czynnika grzejnego (program uprawnienia budowlane na komputer).

Pięć rozwiązań pojemnościowych wymienników z akumulacją ciepła po stronie czynnika grzejnego. Rozwiązania te różnią się między sobą kształtem i usytuowaniem wężownic oraz konstrukcją przegród zapewniających właściwą cyrkulację wody w zasobniku. W kotłach centralnego ogrzewania o małej mocy (przeznaczonych do zasilania budynków mieszkalnych o małej kubaturze - przeważnie domków jednorodzinnych) umieszczane są często wężownice grzejne ciepłej wody użytkowej. W takich rozwiązaniach rolę zasobnika spełnia przestrzeń wodna kotła. Schemat instalacji c. w. u. i centralnego ogrzewania z wymiennikiem wbudowanym w kocioł (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Rozwiązanie to stosowane jest w kotłach opalanych paliwem ciekłym lub gazowym. Zawór mieszający, sterowany różnicowym przekaźnikiem ciśnieniowym, wprowadza w sezonie ogrzewczym priorytet dla instalacji c. w. u. Przy szczytowych poborach c. w. u. przekaźnik ciśnieniowy powoduje przestawienie zaworu trójdrogowego odcinając częściowo lub całkowicie wewnętrzną instalację centralnego ogrzewania od kotła oraz zwiększenie mocy cieplnej palnika (uprawnienia budowlane). W tym przypadku wykorzystuje się więc bezwładność cieplną instalacji centralnego ogrzewania oraz budynku, dzięki której wewnętrzna temperatura w ogrzewanych pomieszczeniach w czasie trwania szczytowych rozbiorów c. w. u. nie powinna obniżyć się więcej niż o 0,5-1 K.

Bezpośrednie ogrzewanie

Bezpośrednie ogrzewanie w kotłach ciepłej wody użytkowej może być stosowane jedynie w wyjątkowych przypadkach (program egzamin ustny). Wynika to z faktu, że zasilanie surową wodą wodociągową kotłów jest przyczyną tworzenia się na jego wewnętrznych powierzchniach warstwy kamienia kotłowego, co powoduje spadek sprawności cieplnej oraz szybkie przepalanie się elementów grzejnych. Dlatego też system ten można zastosować przy wodach miękkich używając kotłów o dużych przestrzeniach wodnych, np. kotłów płomienicowych, płomieniówkowych leżących, lokomobilowych lub parowozowych, a więc takich, w których okresowo, w mechaniczny sposób usuwać można kamień kotłowy.

W żadnym przypadku nie można stosować do bezpośredniego podgrzewania c. w. u. kotłów, w których czyszczenie mechaniczne jest niemożliwe lub trudne, a więc kotłów opłomkowych lub przepływowych. Na rysunku 2-38 pokazano schemat połączeń kotła płomienicowego z bezciśnieniowym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Cała instalacja zasilana jest pod ciśnieniem hydrostatycznym wytworzonym przez naczynie z zaworem pływakowym (opinie o programie). Ciepła woda użytkowa jest akumulowana w zasobniku dzięki obiegom cyrkulacji naturalnej występującej w rurze wznośnej i opadowej.

Instalacja ciepłej wody użytkowej może być zasilana w dwojaki sposób: bezpośrednio z przestrzeni wodnej kotła (przy odcięciu zasobnika w okresach małego zużycia c. w. u. lub z zasobnika górnego w dniach o dużym rozbiorze c. w. u. Rurę przelewową zbiornika ciepłej wody użytkowej należy umieścić na takiej wysokości (h), aby po ogrzaniu i zwiększeniu objętości woda nie wypływała do kanalizacji (segregator aktów prawnych).
Opisany sposób podgrzewania c. w. u. może być stosowany do zasilania łaźni miejskich lub zakładów przemysłowych. Umożliwia on bowiem wykorzystanie częściowo wyeksploatowanych kotłów, które nie są dopuszczone do pracy przy wyższych ciśnieniach. Ze względu na stałe połączenie przestrzeni wodnej kotła z atmosferą instalacja taka nie podlega przepisom dozoru technicznego.

Instalacje zasilane z kotłów parowych. W kraju parowe instalacje centralnego ogrzewania stosowane są jedynie w wyjątkowych przypadkach, z reguły do ogrzewań budynków przemysłowych. Stąd też instalacje ciepłej wody użytkowej zasilane z kotłów lub sieci parowych stosowane są w bardzo ograniczonym zakresie (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami