Blog
Powierzchnia właściwa cementu pielęgnowanego
W artykule znajdziesz:
W związku ze strukturą porów warto zauważyć, że cement pielęgnowany w parze pod wysokim ciśnieniem (w autoklawie) ma powierzchnię właściwą równą jedynie ok. 7000 m2/kg. Wskazuje to na całkowicie różną wielkość cząstek produktów hydratacji przebiegającej w wysokim ciśnieniu i wysokiej temperaturze. Pielęgnowanie pod parą powoduje, jak się zdaje, powstawanie materiału prawie całkowicie mikrokrystalicznego (program uprawnienia budowlane na komputer).
Powierzchnia właściwa cementu pielęgnowanego w warunkach naturalnych zależy od temperatury pielęgnacji i składu chemicznego cementu. Przypuszcza się, że stosunek powierzchni właściwej do masy wody nieodparowywalnej, która jest z kolei proporcjonalna do porowatości zhydratyzowanego zaczynu cementowego, jest proporcjonalny do sumy gdzie symbole w nawiasach dotyczą procentowej zawartości odpowiednich związków występujących w cemencie (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Różnice wartości mnożników w ostatnich trzech składnikach są niewielkie, co wskazuje na to, że powierzchnia właściwa zaczynu niewiele się zmienia wraz ze zmianami składu cementu. Nieco niższa wartość współczynnika przy C3S wynika z faktu, że wytwarza on duże ilości mikrokrystalicznego Ca(OH)2, który ma powierzchnię właściwą znacznie mniejszą niż gel (uprawnienia budowlane).
Proporcjonalność między ciężarem wody tworzącej monomolekulamą warstwę na powierzchni gelu i ciężarem nieodparowywalnej wody w zaczynie (dla danego cementu) oznacza, że w procesie hydratacji powstaje gel o niemal takiej samej powierzchni właściwej. Innymi słowy przez cały czas powstają cząstki o tej samej wielkości, a cząstki już istniejące nie ulegają powiększeniu. Nie jest tak jednak w przypadku cementów o wysokiej zawartości C2S (program egzamin ustny).
Istnieją dwie klasyczne teorie tłumaczące zjawisko twardnienia lub wzrostu wytrzymałości betonu. Według teorii sformułowanej w 1882 r. przez Le Chateliera produkty hydratacji cementu mają niższą rozpuszczalność niż składniki pierwotne, w związku z czym hydraty wytrącają się z roztworu przesyconego. Wytrącona substancja pojawia się w postaci powiązanych, wydłużonych kryształów o wysokich właściwościach kohezyjnych i adhezyjnych (opinie o programie).
Utrata wody
Według teorii zaproponowanej przez W. Michaelisa w 1893 r. początkowa wytrzymałość jest przypisywana krystalicznym glinianom, siarczanoglinianom i wodorotlenkowi wapniowemu. Następnie woda nasycona wapnem atakuje krzemiany i tworzy zhydratyzowane krzemiany wapniowe, które jako prawie nierozpuszczalne formują się w galaretowatą masę. Masa ta wobec utraty wody stopniowo twardnieje (segregator aktów prawnych). Utrata wody następuje w wyniku zewnętrznego suszenia lub hydratacji wewnętrznych, nie zhydratyzowanych rdzeni ziaren cementu. W ten sposób pojawia się kohezja.
Zgodnie z nowoczesną wiedzą obie teorie zawierają elementy prawdziwe i w żadnym przypadku nie są sprzeczne. W szczególności chemicy zajmujący się koloidami stwierdzili, że wiele - jeśli nie większość - koloidów składa się z cząstek krystalicznych, które jednak będąc nadzwyczaj małych rozmiarów, mają olbrzymie pole powierzchni, w wyniku czego powstaje wrażenie, że właściwości ich są odmienne od właściwości zwykłych ciał stałych. W ten sposób zachowanie się koloidalne jest przede wszystkim raczej funkcją wielkości pola powierzchni, a nie nieregularności struktury wewnętrznej odpowiednich cząsteczek.
W przypadku cementu portlandzkiego przekonano się, że w wyniku zmieszania z dużą ilością wody wytwarza on w ciągu kilku godzin przesycony roztwór Ca(OH)2, zawierający skupiska hydratu krzemianu wapniowego w stanie meta- stabilnym. Hydraty te wytrącają się gwałtownie zgodnie z teorią Le Chateliera (promocja 3 w 1). Następujące twardnienie może być spowodowane odciągnięciem ze zhydratyzowanego materiału wody, tak jak to postulował Michaelis. Dalsze prace doświadczalne wykazały, że hydraty krzemianu wapniowego występują w rzeczywistości w postaci nadzwyczaj małych (submikroskopowych), połączonych kryształtów, które z uwagi na rozmiary można by równie dobrze opisać jako gel.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32