Blog
Powierzchnie elementu powłoki
W artykule znajdziesz:
W tym przypadku wydaje się rzeczą rozsądną całkowite pominięcie momentów w analizie naprężeń. Prosty wariant teorii powłok otrzymany w ten sposób nazywamy błonową teorią powłok. Zbadaniu tej teorii poświęcimy następne rozdziały, co pozwoli nam na określenie jej zalet i wad. Jeżeli momenty zginające i skręcające znikają, powierzchnie elementu powłoki poddane są działaniu jedynie sił (program uprawnienia budowlane na komputer). Poza tym, występować może obciążenie proporcjonalne do powierzchni elementu dsx • cłsy przyłożone w jego środku ciężkości i działające w dowolnym kierunku. Rozważymy teraz równowagę momentową tego układu sił. Za oś odniesienia obierzmy normalną do powierzchni środkowej przechodzącą przez środek elementu. Jedynymi momentami względem tej osi są momenty sił ścinających Nxy i Nyx. Dwie siły Nxydsy tworzą parę o ramieniu dsx obracającą się w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara jeśli patrzymy na górną powierzchnię powłoki (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Następnie obierzmy za oś odniesienia linię oznaczoną przez py; jest to styczna do linii ,v const na powierzchni środkowej. Względem tej osi działa moment sił poprzecznych Qxdsy tworzących parę o ramieniu dsx; a wszystkie pozostałe siły są albo równoległe do osi py lub przecinają ją, albo też przechodzą tak blisko niej, że ich momenty są nieskończenie małe w porównaniu z Qxdsy-dsx (uprawnienia budowlane). Wynika stąd, że Qx 0. Podobnie, z równowagi momentów względem osi px otrzymujemy Qy 0. Tak więc otrzymaliśmy znaczne uproszczenie teorii powłok: z dziesięciu nieznanych wypadkowych naprężeń pozostały tylko trzy, a mianowicie Nx,Ny oraz Nxy = Nyx.
Dysponujemy niewykorzystanymi dotychczas trzema równaniami równowagi sił; ich liczba wystarcza do wyznaczenia powyższych wielkości (program egzamin ustny). Po wyznaczeniu sił normalnych i ścinających można obliczyć odpowiednie odkształcenia i następnie sprawdzić, czy wywołują one naprężenia zginające. W wielu przypadkach okazuje się, że tc ostatnie są pomijalnie małe, co usprawiedliwia podstawowe założenie teorii błonowej. W innych przypadkach okazuje się, że odkształcenia otrzymane na podstawie teorii błonowej prowadzą do niezgodności lub sprzeczności i wtedy należy uwzględnić działanie momentów zginających i skręcających (opinie o programie).
Definicja sił normalnych
Mówiąc o teorii błonowej, naprężeniach błonowych lub siłach błonowych (tj. Nx, .Wy, Nxy) nie mamy na myśli wyłącznie rozciągających sił normalnych. W wielu powłokach siły te są ściskające, tym niemniej teoria jest dokładnie taka sama i ma tę samą nazwę (segregator aktów prawnych).
Siły błonowe w pewnym punkcie powłoki przedstawiają sobą płaski stan naprężenia w płaszczyźnie stycznej do powierzchni środkowej. Po obliczeniu naprężeń lub ich wypadkowych Nx, A(y,Nxy w przekrojach a* = const i y const przechodzących przez rozpatrywany punkt, może powstać pytanie jakie otrzymalibyśmy siły gdyby powłoka została przecięta w innym kierunku tworzącym dowolny kąt a z kierunkiem osi a.
W przypadku płaskiego stanu naprężenia ax,ay, rxy odpowiedź jest dobrze znana i znaleźć ją można w każdym podręczniku elementarnej wytrzymałości materiałów. Tutaj wystarczy powtórzyć podstawowe oznaczenia stosowane dla wypadkowych naprężeń w powłokach.
Rozważmy więc pewien punkt powłoki (tj. jej powierzchni środkowej) i wprowadźmy dwa prostokątne układy odniesienia. Kierunki osi .y i mogą pokrywać się z kierunkami odpowiednich współrzędnych Gaussa rozpatrywanych powyżej przy definicji sił normalnych i ścinających Nx, Ny,Nxy,Nyx. Przyjmiemy teraz, że siły te są znane, a celem naszym jest znalezienie sił normalnych i ścinających w przekrojach £ = const i = const drugiego układu odniesienia (który wystarczy zdefiniować lokalnie) (promocja 3 w 1).
Jedna z sił głównych tworzy kąt a0 z osią a druga ten sam kąt z osią y, ale równania nie pozwalają na określenie, która z nich jest Na, a która Nb i dla rozwiązania tego zagadnienia należy posłużyć się równaniem lub też kołem Mohra.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32