Blog

Mieszanie bezpośrednie pasty zdjęcie nr 2
24.11.2022

Powłoki asfaltokauczukowe

W artykule znajdziesz:

Mieszanie bezpośrednie pasty zdjęcie nr 3
Powłoki asfaltokauczukowe

Można przyjąć, że powłoki asfaltokauczukowe grubości co najmniej 3,0 mm nadają się do izolacji przed ciśnieniem wody do 3,0 m. Przy ciśnieniu 4,0 m potrzebna jest izolacja grubości 4,0 mm, a przy ciśnieniu wody do 6,0 m może być stosowana izolacja grubości co najmniej 5,0 mm. Jeżeli ciśnienie wody wynosi do 10 m, to potrzebna jest grubość izolacji 6,0 mm. Wyżej podane grubości powłoki są wystarczające przy założeniu, że podłoże, na którym są układane, spełnia warunki. Niespełnienie tych warunków wymaga indywidualnego ustalania niezbędnej grubości (program uprawnienia budowlane na komputer).

Właściwości i jakość powłok asfaltokauczukowych zależą od zastosowanych rodzajów emulsji asfaltowych i zawartości lateksu. Powłoki asfaltokauczukowe wykonuje się za pomocą specjalnych agregatów natryskowych. Podłoże gruntuje się przez natrysk emulsji. W przypadku istnienia w podłożu głębokich raków, natrysk nie wystarcza i należy je wypełnić oraz zatrzeć asfaltową pastą emulsyjną (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Powłoki asfaltokauczukowe mogą być nakładane na wilgotne podłoże, niedopuszczalne natomiast jest nanoszenie emulsji na powierzchnie pokryte warstwą wody lub nie mające warunków do wyschnięcia (wyparowania wody). Niedopuszczalne jest zabrudzenie podłoża smarami, ropą, olejami itp. Miejsca te, ze względu na właściwości hydrofobowe, nie mogą być zwilżane emulsją wodną, dlatego niezbędne jest odtłuszczenie i zmycie zanieczyszczeń.

Przechowywanie emulsji i laminatu oraz przygotowanie ich do użycia należ) wykonywać zgodnie z instrukcją producenta. Praca agregatu natryskowego o dwóch dyszach (jednej do emulsji, drugiej do lateksu) powinna odbywać się zgodnie z odpowiednią instrukcją (uprawnienia budowlane).

Welon szklany

Powłok asfaltokauczukowych nie należy wykonywać w czasie opadów atmosferycznych oraz przy temperaturze powietrza poniżej +5°C. W wyjątkowych przypadkach można roboty wykonywać.

Powłok asfaltokauczukowych nie należy wykonywać w czasie opadów atmosferycznych oraz przy temperaturze powietrza poniżej + 5°C. W wyjątkowych przypadkach można roboty wykonywać przy temperaturze nieco wyższej od 0°C, ale pod warunkiem że emulsja asfaltowa i lateks będą podgrzane do temperatury ok.60 C (program egzamin ustny).

Wykonywanie powłok obejmuje trzy operacje: gruntowanie podłoża emulsją kationową asfaltową, natrysk warstwy asfaltokauczukowej i lateksu oraz naniesienie warstwy wierzchniej z emulsji asfaltowej. Do grubszych powłok stosuje się podwójne gruntowanie wykonywane w odstępach co najmniej 15-minutowych. Na warstwę pierwszą zużywa się ok. 0,5 kg/m2, a na drugą ok. 0,3 kg/m2 materiału (opinie o programie).

Do nanoszenia warstwy asfaltokauczukowej można przystąpić po upływie 1- minut od chwili naniesienia warstwy gruntującej. Założoną grubość powłoki się czasem natryskiwania i ilością naniesionych składników. Grubsze potoki zaleca się wykonywać warstwami nie grubszymi od 2 mm, przy czym następną układa się nie wcześniej niż po jednej godzinie od ułożenia warstwy poprzedniej.

Warstwę zamykającą układa się najwcześniej po 2 godzinach od chwili wykonania warstwy asfaltokauczukowej. Na warstwę zamykającą zużywa się ok. 0,5 kg/m2 emulsji kationowej asfaltowej. Zużycie materiałów na powłokę w zależności od jej grubości (segregator aktów prawnych).

Powłoki asfaltokauczukowe można wzmacniać welonem z włókien szklanych. Stosuje się wzmocnienia jedno-, dwu- lub trzywarstwowe. Welon szklany należy nałożyć Jia warstwę asfaltokauczukową najwcześniej po upływie dwóch godzin od chwili jej wykonania. Warstwę asfaltokauczuku spryskuje się emulsją asfaltową i natychmiast nakłada się pas welonu, przyciskając go do emulsji np. miotłą brzo- zową. Po około 15 minutach welon należy spryskać emulsją asfaltową (ok. 0,6 kg/m2).

Welon szklany łączy się na zakłady szerokości 5-10 cm. Po 15 minutach od spryskania welonu emulsją przystępuje się do dalszego natryskiwania warstwy asfaltokauczukowej. W taki sam sposób nakłada się, jeśli są przewidziane, następne warstwy welonu, przy czym grubość warstwy powłoki asfaltokauczukowej między kolejnymi warstwami welonu szklanego powinna wynosić ok. 1,0 mm (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Mieszanie bezpośrednie pasty zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Mieszanie bezpośrednie pasty zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Mieszanie bezpośrednie pasty zdjęcie nr 8 Mieszanie bezpośrednie pasty zdjęcie nr 9 Mieszanie bezpośrednie pasty zdjęcie nr 10
Mieszanie bezpośrednie pasty zdjęcie nr 11
Mieszanie bezpośrednie pasty zdjęcie nr 12 Mieszanie bezpośrednie pasty zdjęcie nr 13 Mieszanie bezpośrednie pasty zdjęcie nr 14
Mieszanie bezpośrednie pasty zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Mieszanie bezpośrednie pasty zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Mieszanie bezpośrednie pasty zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami