Blog

Okładziny wewnętrznych ścian zdjęcie nr 2
16.09.2020

Powłoki pneumatyczne

W artykule znajdziesz:

Powłoki pneumatyczne

Okładziny wewnętrznych ścian zdjęcie nr 3
Powłoki pneumatyczne

Przy wykonywaniu konstrukcji betonowych o niewielkich rozmiarach, lecz dużej masie betonu korzystne jest stosowanie cieplaków z powłok pneumatycznych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Szczególnie korzystne są one przy wykonywaniu stanów zerowych budynków z betonu, czy też przy stacjonarnej produkcji elementów prefabrykowanych. Najpopularniejsze są powłoki z tkaniny stylonowej powleczonej od zewnątrz polichlorkiem winylu. Ze względu na charakter naprężeń w powłoce (rozciąganie) nadaje się powłokom kształt półwalców, zakończonych obustronnie czaszami w kształcie ćwierćkul (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W Polsce wykonuje się cieplaki powłokowe od kilku lat. Powłoki krajowe mają wymiary 84x20x10 m wysokości, co daje kubaturę ok. 12 500 m3 i osłonięcie powierzchni równej ok. 1600 m2. Ciężar całej powłoki wynosi 1460 kG, przy czym ciężar 1 m2 wynosi 0,55 kG. Powłoka utrzymana jest w stanie napiętym przez nadciśnienie rzędu 0,003 do 0,005 at n. Powłoka zdolna jest przenieść parcie wiatru oraz ciężar śniegu i może być napompowana w bardzo krótkim czasie.

Zwykle używa się dmuchawy o wydajności 6000 mVgodz, wypełniającej powłokę w okresie ok. 2 godz. W powłokę wmontowane są śluzy, które pozwalają na wjazd samochodów. Powłoka jest na tyle przeźroczysta, że nie wymaga oświetlenia sztucznego. Wnętrze powłoki ogrzewa się ciepłym powietrzem. Przy temperaturze zewnętrznej - 15°C w cieplaku tym można utrzymywać z łatwością stałą temperaturę w wysokości +5°C (uprawnienia budowlane).
O ile wymagana jest wyższa temperatura powietrza dla dojrzewającego betonu, to uzyskuje się ją przez dodatkowe miejscowe nagrzewanie.

Powłoki produkowane w Polsce składają się z trzech zasadniczych części A, B i C, połączonych ze sobą linami przewleczonymi przez otwory.
Za granicą spotyka się powłoki również innego typu: nadmuchiwane są jedynie żebra działające na zasadzie dętek, do których przymocowana jest powłoka przykrywająca. Rozwiązanie takie eliminuje nadciśnienie pod powłoką, co usprawnia pracę, ułatwiając transport między wnętrzem powłoki a placem budowy (program egzamin ustny).

Eksploatcja cieplaków

O powodzeniu robót w cieplakach decydują często szczegóły i dlatego trzeba mieć na uwadze, że:
1) Otwory powinny być możliwie szczelnie zamykane i dlatego stosuje się często podwójne drzwi, a przy dużym ruchu opłacać się może specjalna obsługa wejścia.
2) Wszelkie nieszczelności powodują wysokie straty ciepła, a więc styki poszczególnych elementów, szwy i same elementy powinny być kontrolowane.
3) Ośnieżenie i oblodzenie ścianek jest korzystne dla utrzymywania temperatury wewnątrz cieplaka i nie powinny być usuwane. Stanowią one dodatkowe warstwy izolacyjne i uszczelniające styki.
4) Należy unikać umieszczania ośnieżonych i oblodzonych materiałów w cieplaku. Materiały takie powinno się wcześniej oczyścić ze śniegu (opinie o programie).
5) Ze względów ekonomicznych, temperatura w cieplaku nie powinna przekraczać 5°C i dlatego wymagana temperatura mieszanki betonowej oraz ewentualnie dalsze zabezpieczenia przed utratą ciepła muszą być ustalone wg zasad z uwzględnieniem korzystnych warunków, jakie daje cieplak.

Wielkość cieplaka decyduje o ilości potrzebnego ciepła. Dlatego też każdy z wymienionych cieplaków buduje się możliwie jak najmniejszy. Paliwem jest olej napędowy lub nafta, zużywane w ilości 1,0-2,1 kg/h. W razie potrzeby zachowania czystości powietrza można spaliny odprowadzić na zewnątrz. Przypadek taki zachodzi zwykle wtedy, gdy kubatura pomieszczenia cieplaka jest mniejsza niż 200 m3 i jednocześnie pracują w nim ludzie (segregator aktów prawnych).
Agregat składa się ze zbiornika paliwa, podstawy i nasadzonej na nią kolumny pionowej. Zbiornik paliwa jest zarazem palnikiem wyparnikowym, w którym pod wpływem wysokiej temperatury odparowuje olej napędowy. W kolumnie spalają się pary paliwa. Wydajność reguluje się zakresem dopływu powietrza.

Urządzenia grzewcze czwartej grupy (agregaty ogrzewające strumieniem ciepłego powietrza), uruchamiane napędem elektrycznym, mają wydajności cieplne - w zależności od typu - do 80 000 kcal/h. Elementem grzejnym może być prąd elektryczny lub paliwo płynne. Jeden z agregatów o wydajności 15 000 kcal/h z elektrycznym elementem grzejnym na 220 V. Sam agregat zasilany jest napięciem 3×380 V (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.06.2025
Okładziny wewnętrznych ścian zdjęcie nr 4
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Mostki akustyczne to newralgiczne miejsca w każdej konstrukcji budynku fragmenty ścian, stropów czy podłóg, którymi dźwięk może „przeskakiwać” z jednego…

23.06.2025
Okładziny wewnętrznych ścian zdjęcie nr 5
Sylikat czyli materiał na dom

Bogactwo asortymentu silikatowego wykracza daleko poza standardowe kształtki o wymiarach dostosowanych do najpowszechniej stosowanych grubości ścian. W ofercie producentów znaleźć…

Okładziny wewnętrznych ścian zdjęcie nr 8 Okładziny wewnętrznych ścian zdjęcie nr 9 Okładziny wewnętrznych ścian zdjęcie nr 10
Okładziny wewnętrznych ścian zdjęcie nr 11
Okładziny wewnętrznych ścian zdjęcie nr 12 Okładziny wewnętrznych ścian zdjęcie nr 13 Okładziny wewnętrznych ścian zdjęcie nr 14
Okładziny wewnętrznych ścian zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Okładziny wewnętrznych ścian zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Okładziny wewnętrznych ścian zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami