Blog

14.01.2020

Produkcja taśmowa (potokowa)

Produkcja taśmowa (potokowa)

Produkcja taśmowa (potokowa)

Produkcja taśmowa, czerpiąca wzory organizacyjne z innych dziedzin wytwórczości przemysłowej, polega na rozczłonkowaniu procesu produkcyjnego na szereg faz, operacji i czynności wykonywanych w oddzielnych, kolejnych, stałych stanowiskach produkcyjnych przez wyspecjalizowane brygady (uprawnienia budowlane).

Przy tym prefabrykat przesuwany jest sukcesywnie z jednego stanowiska na drugie za pomocą taśmy produkcyjnej, wózków lub innych urządzeń transportowych (program na telefon). Przy metodzie taśmowej szereg czynności jest kompleksowo zmechanizowanych i w zasadzie na jednej taśmie może być wytwarzany jeden typ elementu, co stanowi ujemną stronę tej metody, która dlatego nadaje się do masowej produkcji prefabrykatów typowych (program na komputer).

Zmiana asortymentu produkcyjnego połączona jest z dużymi trudnościami oraz kosztami (program egzamin ustny).

Produkcja agregatowa

Podobnie ujemną stroną tej metody jest to, że wstrzymanie robót lub awaria na jednym ze stanowisk powoduje zakłócenie w pracy całej taśmy (opinie o programie).

Powyższe względy są przyczyną, dla której metoda taśmowa, szeroko rozgałęziona w innych dziedzinach przemysłu, w prefabrykacji betonowej nie znajduje szerszego rozpowszechnienia. Produkcja metodą agregatów polega na formowaniu prefabrykatów na stałym stanowisku produkcyjnym, które składa się z zespołu maszyn i urządzeń mechanicznych, wykonujących kolejne czynności produkcyjne.

Uformowany prefabrykat opuszczający na podkładzie agregat produkcyjny jest przenoszony na stanowisko, w którym następuje dojrzewanie elementu (segregator aktów prawnych). Metoda ta, w dużym stopniu zmechanizowana i wydajna, znajduje zastosowanie w stosunku do masowo produkowanych prefabrykatów jednego typu`.

Przykładem rozwiązania agregatowego jest wytwórnia wielokanałowych płyt stropowych i ściennych na Żeraniu w Warszawie (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

10.01.2024
Trwałość konstrukcji

Trwałość konstrukcji jest kluczowym aspektem projektowania i budowy budynków oraz innych struktur. Oznacza to zdolność konstrukcji do zachowania swojej funkcji…

10.01.2024
Prace spawalnicze

Prace spawalnicze to proces łączenia materiałów, takich jak metal, za pomocą ciepła i/lub ciśnienia. Spawanie jest powszechnie stosowane w różnych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami