Powłoki poliuretanowe

Powłoki poliuretanowe

Wyroby poliuretanowe nakłada się ręcznie lub nanosi mechanicznie na odpowiednio przygotowane podłoże betonowe lub tynki. Wykonanie powłoki obejmuje:
- zagruntowanie podłoża lakierem poliuretanowym 7619-461-000 rozcieńczonym rozcieńczalnikiem DDL-2/III,
- naniesienie 5 warstw emalii poliuretanowej 7663-172-860. W przypadku konieczności wyrównania usterek podłoża należy:
- zagruntować podłoże jak wyżej,
- nałożyć warstwę szpachlówki poliuretanowej lub poliuretanowo-smołowej,
- nanieść 3-4-5 warstw emalii poliuretanowej 7663-172-860 (program uprawnienia budowlane na komputer).

Skład roztworu do gruntowania podłoża.
lakier poliuretanowy 7619-461-000 - 100 części wagowych rozcieńczalnik do wyrobów poliuretanowych - 20-30 części wagowych. Składniki miesza się ze sobą dokładnie i nanosi pędzlem lub natryskiem w sposób krzyżowy jednorazowo.
Szpachlówki nanosi się pędzlem o krótkim włosiu. W przypadku większych nierówności podłoża stosować należy szpachlówkę o gęściejszej konsystencji (z większą ilością wypełniacza) nanoszoną przy użyciu (szpachlówki) szpachli. Szpachlówki należy nakładać warstwą o grubości ok. 2 mm (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Do składnika podstawowego dokładnie wymieszanego dodaje się utwardzacz (małymi porcjami przy stałym mieszaniu). Okres żywotności mieszaniny wynosi w normalnej temperaturze ok, Zi godz. DO mieszaniny tej dodaje się następnie rozcieńczalnik, stale mieszając.
Składniki emalii poliuretanowej (szczególnie utwardzacz) należy chronić starannie przed wilgocią, zamykając szczelnie opakowania po każdorazowym ich otwarciu. Utworzenie się pianki na powierzchni utwardzacza świadczy o jego zniszczeniu pod wpływem wilgoci (uprawnienia budowlane).

Temperatura otoczenia

Powierzchnię utwardzonej szpachlówki należy starannie zeszlifować po 24 godz. od ułożenia.
Każdą następną warstwę powłoki należy nanosić na utwardzoną warstwę poprzednią (nie wcześniej niż po 6 godz.).
Ze względu na dużą wrażliwość składników wyrobów poliuretanowych na działanie wilgoci powłoki należy wykonywać w okresie suchym przy wilgotności względnej powietrza nie wyższej niż 70%.
Powłokę asfaltową z pasty MA-2 nakłada się pędzlem lub szpachlą na podłoże betonowe spełniające wymagania (program egzamin ustny).

Wykonanie powłok z pasty MA-2 obejmuje następujące czynności:
a) gruntowanie podłoża pastą MA-2 rozcieńczoną solwentnaftą w stosunku 1 : 1 (wagowo), którą należy mocno wetrzeć w podłoże sposobem krzyżowym za pomocą pędzla lub szczotki,
b) nałożenie pasty MA-2 nie rozcieńczonej w 2 lub 3 warstwach przy użyciu szpachli lub nałożenie pasty MA-2 z dodatkiem solwentnafty w 3 lub 4 warstwach za pomocą pędzla. Ilość rozpuszczalnika należy dobrać doświadczalnie, tak aby można było uzyskać konsystencję odpowiednią do nakładania pędzlem. Grubość powłoki asfaltowej powinna wynosić 1-2 mm. Poszczególne warstwy należy nanosić co 24 godziny (opinie o programie).
W celu uzyskania odpowiedniego efektu kolorystycznego powłokę asfaltową można malować farbą emulsyjną Emolit lub emalią chlorokauczukową względnie poliwinylową.

Malowanie można wykonać nie wcześniej niż po okresie 7 dni schnięcia powłoki asfaltowej.
Temperatura otoczenia przy wykonywaniu zabezpieczeń powierzchniowych nie powinna być niższa niż 10-12°C, a optymalna - 18-20°C (segregator aktów prawnych).
Podczas wykonywania robót elementy należy chronić przed bezpośrednim działaniem atmosfery agresywnej (np. ścianką prowizoryczną o lekkiej konstrukcji zaizolowaną papą asfaltową).

Obiekty znajdujące się na wolnym powietrzu należy w okresie prowadzenia robót chronić przed opadami atmosferycznymi prowizorycznym zadaszeniem.
Wskazane jest wykonywanie powłok w okresie letnim, w porze bezdeszczowej, przy czym zabezpieczane powierzchnie betonu należy chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych (promocja 3 w 1).
Zabezpieczenia powierzchniowe powinny być wykonywane przez przeszkolonych pracowników i pod ścisłym fachowym nadzorem.

45 565

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

97%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

COVID-19

z uwagi na panującą pandemię każdy kandydat jest zobowiązany do posiadania własnych aktów prawnych ! Sprawdź ofertę w zakładce SEGREGATOR AKTY PRAWNE 2023 - właśnie taki segregator będziesz mógł zabrać ze sobą na swój egzamin !

Dodaj wpis:


Powiązane artykuły

Układ włókien drewna

Większość stwierdzonych szkód parkietów wynikała ze szkodliwego oddziaływania podłoża. Można tu wymienić zabarwienia, paczenie lub pęknięcia w miejscach narażonych na…

Odklejanie się płytek

Klej należy mocno naciągnąć na podłoże i rozprowadzić szpachlą grzebieniową aż do wytworzenia równomiernej warstwy o grubości co najmniej 3…

Przyczepność płytek

Przyczepność płytek i ich przyleganie do podłoża całą powierzchnią musi zapewnić warstwa zaprawy lub kleju. Osiągnięcie tego zależy od jakości…

Płytki z ceramiki szlachetnej

Niebezpieczeństwo odłamywania się krawędzi płytek jest niewielkie, gdy spoiny są wypełnione zaprawą o dużej wytrzymałości i dobrze zagęszczoną, związaną z…

45 565

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

97%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

COVID-19

z uwagi na panującą pandemię każdy kandydat jest zobowiązany do posiadania własnych aktów prawnych ! Sprawdź ofertę w zakładce SEGREGATOR AKTY PRAWNE 2023 - właśnie taki segregator będziesz mógł zabrać ze sobą na swój egzamin !