Blog
Powłoki z farby kazeinowej
W artykule znajdziesz:
Powłoki z farby kazeinowej
Powłoki z farby kazeinowej są trwałe i można je zmywać wodą. Niekiedy mogą zastąpić farby olejne, od których są tańsze.
Malowanie krzemianowe stosuje się do tynków (z wyjątkiem gipsowego), drewna, szkła i kamieni, tak wewnątrz budynku jak i na zewnątrz (program uprawnienia budowlane na komputer).
Farbę przygotowuje się przez wsypanie przygotowanego fabrycznie proszku (barwniki z wypełniaczem) do fiksatywu, tj. preparatu produkowanego również fabrycznie. Malowanie powierzchni wykonuje się dwukrotnie pędzlami lub aparatami natryskowymi. Wyschniętą powierzchnię można zmywać, a nawet szorować szczotkami.
Malowanie krzemianowe drewna stanowi jego powłokę ogniochronną (do określonej temperatury i na niedługi czas).
Malowanie olejne stosuje się w razie wymagania utworzenia powłoki nienasiąkliwej, nieścieralnej, jednolitej i gładkiej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Farbami olejnymi maluje się najczęściej powierzchnie: ścian w korytarzach, klatkach schodowych, kuchniach, łazienkach itp.; stolarkę okienną i drzwiową oraz powierzchnie metalowe.
Podłożem pod farbę olejną mogą być tynki z różnych zapraw, beton, drewno, metale itp. Podłoże pod powłokę z farby olejnej powinno być suche. Beton, tynki cementowe i cementowo-wapienne na cemencie portlandzkim nadają się do malowania po upływie co najmniej roku.
Przy wcześniejszym malowaniu podłoże należy fluatować (uprawnienia budowlane).
Metale należy dokładnie oczyścić z rdzy szczotkami z drutu stalowego albo przez piaskowanie urządzeniami pneumatycznymi, lub też przy użyciu przemysłowo wytwarzanych odrdzewiaczy.
Betony, tynki i drewno gruntuje się pokostem, a metale minią ołowiową rozrobioną pokostem lub fabrycznie produkowanymi środkami gruntującymi.
Farby olejne są produkowane przez przemysł i dostarczane w stanie gotowym. Do rozcieńczenia stosuje się terpentynę lub oczyszczoną benzynę (program egzamin ustny).
Malowanie odbywa się dwu- lub trzykrotnie, przeważnie pędzlami lub wałkami, lecz również i mechanicznie aparatami natryskowymi.
Malowanie emulsyjne stosuje się coraz szerzej w budownictwie. Charakteryzuje się ono takimi zaletami, jak: trwałość, odporność na działanie zawartej w murach wilgoci oraz niezmywalność. Ten rodzaj malowania zastępuje coraz powszechniej malowanie klejowe i olejne.
Farby emulsyjne
Farby emulsyjne różnią się od innych tym, że ich spoiwem jest emulsja wodna niektórych cieczy jak pokost, lakier olejny, żywice syntetyczne itp., z dodatkiem tzw. emulgatorów i stabilizatorów. Składnikami farby są emulsje wodne wymieszane dokładnie z pigmentami i wypełniaczami (opinie o programie).
Farby emulsyjne, podobnie jak olejne, produkowane są fabrycznie. Najbardziej znane u nas są obecnie: Butenit i Polinit.
Farby emulsyjne są odpowiednie głównie do malowania pomieszczeń wewnętrznych, ale mogą być stosowane również jako powłoki zewnętrzne.
Emulsji nie stosuje się na powierzchniach metalowych, a z wyjątkiem Polinitu, również na drewnie i materiałach drewnopochodnych.
Lakierowanie i emaliowanie wykonuje się przy wysokojakościowych robotach malarskich oraz do zabezpieczenia powierzchni malowanej przed agresywnym działaniem środowisk przemysłowych.
Lakiery są roztworami składającymi się ze składników błonotwórczych z rozpuszczalnikami organicznymi. Tworzą one najczęściej powłokę przezroczystą. Emalie natomiast powstają ze zmieszania lakieru z pigmentami i są produkowane w różnych kolorach.
Lakiery stosuje się najczęściej do pokrywania drewna nie barwionego w pomieszczeniach wewnętrznych.
Emalia olejna ma zastosowanie jako wierzchnia warstwa powierzchni dwukrotnie pomalowanych farbą olejną (segregator aktów prawnych).
Emalie specjalne stosuje się do zabezpieczeń budowli i elementów przed szkodliwymi wpływami czynników atmosferycznych, chemicznych, gazów, olejów mineralnych, ropy, benzyny itp.
Emalie poliwinylowe stosuje się w budownictwie do zabezpieczenia konstrukcji i ścian betonowych, ścian kamiennych, a nawet tynków przed działaniem oparów kwaśnych i alkalicznych (promocja 3 w 1).
Emalie chlorokauczukowe stanowią powłokę chroniącą konstrukcje stalowe w zakładach przemysłowych przed wyziewami. Ponadto maluje się nimi jezdnie asfaltowe, kamienne itp.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32