Blog
Powszechne stosowanie przyłączy
W artykule znajdziesz:
Powszechne stosowanie przyłączy
Schemat podłączenia instalacji c. w. u. do sieci cieplnej przy pośrednim, wymiennikowym węźle centralnego ogrzewania. Powszechne stosowanie przyłączy i węzłów wymiennikowych centralnego ogrzewania przynosi wiele korzyści (program uprawnienia budowlane na komputer).. Przede wszystkim jakość wody sieciowej doprowadzonej do instalacji ciepłej wody użytkowej jest wyższa. Ponadto stosowanie węzłów wymiennikowych zabezpiecza instalacje centralnego ogrzewania przed wahaniami ciśnień w powrotnym przewodzie sieci cieplnej wywołanymi pracą instalacji ciepłej wody użytkowej.
W kraju w latach 1965-1974 wykonano wiele prób wprowadzenia bezpośredniego poboru ciepłej wody użytkowej z sieci cieplnej. Badano między innymi układ instalacji. Schemat węzła w układzie mieszanym, w którym c.w.u. jest częściowo podgrzewana w wymienniku przeponowym stanowiącym I stopień podgrzewania wody, natomiast II stopień podgrzewania c. w. u. stanowi wymiennik bezprzeponowy - poprzez bezpośredni wtrysk wody sieciowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W tym rozwiązaniu przez dużą część okresu grzewczego woda wodociągowa podgrzewana jest wyłącznie w wymienniku przepływowym. Zachodzi to przy niskiej temperaturze zewnętrznej, gdy temperatura wody sieciowej powracającej z instalacji c.o. jest wyższa, oraz w okresach poza szczytowymi rozbiorami c. w. u.
Poza tymi okresami, gdy moc cieplna wymiennika I stopnia jest nie wystarczająca, następuje automatyczny wtrysk wody sieciowej pobranej z przewodu zasilającego (uprawnienia budowlane).
Zdaniem autorów system przygotowania c. w. u. według schematu mieszanego jest rozwiązaniem korzystnym, ponieważ:
- maleje strumień masy pobieranej wody sieciowej; tylko ok. 30% wody dostarczanej odbiorcom pobierane jest z sieci, co poprawia zarówno jakość wody dostarczanej odbiorcom, jak i zmniejsza zaburzenia w pracy sieci i eliminuje konieczność uzdatniania dużych ilości wody uzupełniającej dla sieci cieplnej,
- powierzchnie grzejne wymienników dobiera się w sposób oszczędny, gdyż szczytowe zapotrzebowanie na ciepło pokrywane jest w wyniku bezpośredniego poboru z sieci cieplnej (program egzamin ustny).
Ideowy schemat instalacji z bezpośrednim poborem c. w. u., w którym punkty czerpalne zasilane są z łazienkowych lub kuchennych pionów centralnego ogrzewania. Badania wykazały, że takie instalacje działają zupełnie poprawnie i nie zakłócają w istotny sposób pracy instalacji centralnego ogrzewania (opinie o programie). Taki sposób przyłączania instalacji c. w. u. zapewnia w zasadzie w czasie całego sezonu ogrzewczego temperaturę w przedziale 50-80°C bez konieczności stosowania elementów regulacji automatycznej. W czasie sezonu ogrzewczego zawór 3 jest zamknięty i instalacja c. w. u. zasilana jest z dwóch kierunków - z przewodu zasilającego i powrotnego instalacji centralnego ogrzewania. W okresie letnim zamykane są zawory 1 oraz 4, a otwierany zawór 3 z kryzą dławiącą (segregator aktów prawnych).
Średnica otworu kryzy dławiącej jest tak dobrana, aby w instalacji c. w. u. występował wyłącznie przepływ wody cyrkulacyjnej o natężeniu przepływu wynikającym z obliczeń strat mocy cieplnej w przewodach.
Stosowanie bezpośredniego poboru ciepłej wody użytkowej stwarza możliwość zasilania odbiorców w okresie letnim tylko jednym przewodem ciepłowniczym (zasilającym lub powrotnym), co umożliwia prowadzenie remontu sieci bez konieczności długich przerw w dostawie ciepła.
Ten sposób zasilania ma oczywiście szereg wad, a mianowicie:
- na skutek małych prędkości przepływu wody w przewodach sieci cieplnej występują duże spadki jej temperatury wzdłuż trasy sieci; powoduje to, że odbiorcy przyłączeni blisko elektrociepłowni czy ciepłowni zaopatrywani są w wodę o zbyt wysokiej temperaturze, a na końcówce sieci mogą występować zbyt niskie temperatury,
- brak cyrkulacji wody w instalacji wewnętrznej i wychłodzenie wody sieciowej w sieci miejskiej w okresie nocnym (głównie w sieciach osiedlowych o małych średnicach) powodują spuszczanie dużych ilości wody przez odbiorców do chwili uzyskania wyższej temperatury (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32