Blog
Ciężar objętościowy kruszywa
W artykule znajdziesz:
Ciężar objętościowy kruszywa
Betony wykonane z kruszywa dwufrakcjowego mają znacznie mniej wolnych przestrzeni międzyziarnowych aniżeli betony jednofrakcjowe, gdyż zaledwie 21-h27°/o całkowitej objętości betonu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ciężar objętościowy kruszywa wpływa w największym stopniu na ciężar objętościowy betonu.
Przy użyciu kruszyw stosowanych do betonów zwykłych ciężar objętościowy betonów jamistych wynosi zwykle 1600-^1800 kG/m3, natomiast betony z lekkich kruszyw mają ciężar około 1000 kG/m3 lub mniejszy. Stosując kruszywo keramzytowe lub tłuczeń pumeksowy można wykonywać betony o ciężarze objętościowym ok. 700 kG/m3. Np. w Akademii Architektury ZSRR otrzymano przy użyciu kruszywa keramzytowego betony o ciężarze 640-T-770 kG/m3.
Orientacyjne ciężary objętościowe betonów jamistych z różnych kruszyw o uziarnieniu wielofrakcjowym zamieszczono w tabl. 4-6.
Znaczny wpływ na ciężary objętościowe betonów jamistych ma rodzaj uziarnienia kruszywa, gdyż przy użyciu kruszyw jednofrakcjowych zamiast kruszyw wielofrakcjowych uzyskuje się zmniejszenie ciężaru objętościowego zwykle o 8-10%.
Ciężary objętościowe betonów jamistych różnią się zależnie od zawartości spoiwa w granicach do ok. 5%. W mniejszym stopniu zależy natomiast ciężar objętościowy betonu od rodzaju użytego spoiwa; większy ciężar otrzymuje się stosując spoiwo cementowe, mniejszy przy użyciu spoiwa cementowo - wapiennego lub gipsowego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wpływ sposobu zagęszczenia masy betonowej na wielkość ciężaru objętościowego jest niewielki. Ze sposobów zagęszczania mechanicznego stosuje się jedynie krótkotrwałe wibrowanie, przy czym ciężar objętościowy betonu wibrowanego w porównaniu z ciężarem betonu zagęszczonego ręcznie wzrasta o 3-4%.
Największą wytrzymałość na ściskanie betony jamiste osiągają (przy określonej jakości kruszywa i zawartości oraz marce spoiwa), gdy wartość wskaźnika wodno-cementowego jest optyce
malna. Jeżeli wskaźnik wodno-cementowy jest większy od wartości optymalnej, zaczyn cementowy jest rzadki, wskutek czego spływa on z powierzchni ziarn, a struktura betonu staje się niejednorodna. W przypadku gdy stosunek jest zbyt mały, ziarna (uprawnienia budowlane).
Dobieranie mieszanek
Kruszywa są nierównomiernie i niedostatecznie otulone gęstym zaczynem, wskutek czego malej e wytrzymałość betonu (program egzamin ustny).
Masa betonowa o optymalnym wskaźniku wodno-cementowym odznacza się tym, że ziarna kruszywa są równomiernie powleczone zaczynem oraz że przy układaniu masy zaczyn nie ścieka z ich powierzchni.
Betony jamiste nie rozpowszechniły się u nas, mimo, że w wielu krajach są szeroko stosowane (opinie o programie).
Należy sądzić, że ze względu na niski ciężar objętościowy, niewielkie zużycie spoiwa i możność produkowania tych betonów przy zużyciu kruszyw o znacznym ciężarze objętościowym (np. kamienia wapiennego) betony jamiste będą u nas w najbliższych latach szerzej stosowane niż dotychczas.
Aby dobrać skład betonu jamistego z kruszyw zwykłych i określonych marek cementu należy:
- Ustalić zawartości cementu w 1 m3 betonu z wykresu. Na osi pionowej oznaczana jest wytrzymałość na ściskanie (marka) betonu, a na osi poziomej - zawartość cementu. Krzywe wykresu odpowiadają markom cementu. Ponieważ dane są marki cementu i betonu, przeto z punktu osi pionowej, odpowiadającego marce betonu, prowadzi się prostą poziomą aż do przecięcia się z odpowiednią krzywą, a następnie z otrzymanego punktu prowadzi się prostopadłą do osi poziomej; punkt przecięcia tej osi z prostą do niej prostopadłą oznacza zawartość cementu (segregator aktów prawnych)..
- Określić orientacyjnie wskaźnik wodno-cementowy z wykresu. Na osi poziomej zaznacza się wyznaczoną uprzednio zawartość cementu i prowadzi prostopadłą aż do przecięcia się z odpowiednią krzywą, zależnie od rodzaju kruszywa. Następnie z otrzymanego punktu prowadzi się prostopadłą do osi pionowej i w punkcie przecięcia się tych prostych odczytuje wartość wskaźnika wodno-cementowego.
- Określić przybliżony ciężar objętościowy masy betonowej na podstawie danych uzyskanych w praktyce (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32