Blog

Zespół roboczy zdjęcie nr 2
02.04.2021

Poziom stanowiska dojarza

W artykule znajdziesz:

Poziom stanowiska dojarza

Zespół roboczy zdjęcie nr 3
Poziom stanowiska dojarza

Poziom stanowiska dojarza jest obniżony w stosunku do poziomu stanowiska krów o 50-70 cm. co ułatwia dojenie. W dojami typu tandem  krowy ustawiają się do dojenia jedna za drugą (program uprawnienia budowlane na komputer). Dzięki otwieranej i zamykanej konstrukcji przegród krowa może być wprowadzona na dowolne stanowisko i w każdej chwili może być z niego wypuszczona, niezależnie od tego, co się dzieje na innych stanowiskach.

Wydajność dojami szeregowych i typu tandem jest stosunkowo niska i z tych względów do obór o dużym skupisku krów nadają się dojarnie „rybia ość" o stanowiskach stacjonarnych ustawionych pod kątem 30-40 w stosunku do osi korytarza obsługi lub różne typy dojami karuzelowych, w których stanowiska udojowe są rozmieszczone na obwodzie pierścienia obracającego się z małą prędkością w płaszczyźnie poziomej. Stanowiska krów przesuwają się ruchem jednostajnym, natomiast obsługa zajmuje podczas pracy miejsce stałe (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Stanowiska udojowe mogą być ustawione pod rozmaitymi kątami w stosunku do pierścienia obrotowego, tworząc dojarnie karuzelowe tandem, „rybia ość”, rotolaktor lub karuzelowe promieniste.

W dojarniach można zapewnić szybkie pozyskiwanie mleka przy małej liczbie obsługi oraz w sposób higieniczny. dojenie bowiem jest wysoce zmechanizowane. W dużych, nowoczesnych obiektach jeden pracownik może w ciągu godziny wydoić nawet do 120 krów. Niezależnie od miejsca i sposobu udoju w pobliżu obór powinny się znajdować odrębne pomieszczenia. zwane zlewniami mleka, o powierzchni 5-h 15 m2 (uprawnienia budowlane). Odbywa się tu cedzenie i schładzanie mleka oraz przechowywanie. a także mycie sprzętu udojowego.

Ze względu na wymagania higieny pomieszczenie to nie może być dostępne bezpośrednio z obory i musi być usytuowane w oddaleniu od gnojowni i silosów. Między halą dla zwierząt i zlewnią projektuje się przedsionki. Zlewnie mleka wyposaża się w- zlewozmywak, podgrzewacz wody (do temperatury powyżej 80C), basen do chłodzenia mleka w’ bańkach, stojaki do suszenia baniek, szafki na sprzęt i środki dezynfekcyjne, wieszak na odzież ochronną (program egzamin ustny).

Budynki trzody chlewnej

W razie udoju mechanicznego są potrzebne dodatkowo: agregat próżniowy, szafki na części zapasowe, stół montażowy i myjnia aparatów udojowych. Podłoga oraz ściany do wysokości 2 m muszą być łatwo zmywalne. W pomieszczeniach należy projektować podłogowe kratki ściekowe. Zlewnie mleka należy orientować na północ, północny wschód, ewentualnie północny zachód (opinie o programie). Przewiduje się oświetlenie pomieszczenia światłem naturalnym przez okna, których powierzchnia w stosunku do powierzchni podłogi powinna się kształtować jak 1:10.

Przygotowanie pasz polega na moczeniu ziaren zbóż, czyszczeniu i rozdrabnianiu okopowych, cięciu słomy na sieczkę, zaparzaniu i mieszaniu składników. Czynności te wykonuje się w specjalnych pomieszczeniach zwanych paszarniami, w których znajdują się pojemniki do przechowywania różnego rodzaju komponentów paszowych i urządzenia pomocnicze, tj.: zasiek na okopowe, skrzynia na zboże, zbiornik na wytłoki, płuczka, siekacz do rozdrabniania okopowych, śrutowniki i gniotowniki. W paszami można też przechowywać sprzęt pomocniczy, np. wózki paszowe. Powierzchnia paszami kształtuje się od 10 do 18 m2. Pomieszczenie to powinno mieć dogodne powiązania z magazynami okopowych, silosami, spichlerzami oraz zapewniony szybki i najmniej pracochłonny transport przygotowanej paszy do stanowisk zwierzęcych (segregator aktów prawnych).

Paszarnie projektuje się nie tylko w budynkach dla bydła, lecz także w innych budynkach inwentarskich zarówno specjalistycznych, jak i przeznaczonych dla różnych gatunków zwierząt.
W pomieszczeniach dla trzody chlewnej są wymagane zróżnicowane warunki środowiskowe dla poszczególnych grup użytkowych (promocja 3 w 1). W związku z tym w wysoko wyspecjalizowanych gospodarstwach projektuje się dla nich odrębne budynki, takie jak: warchlakarnie, chlewnie dla loch luźnych i prośnych, chlewnie dla macior z prosiętami i tuczarnie.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Zespół roboczy zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Zespół roboczy zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Zespół roboczy zdjęcie nr 8 Zespół roboczy zdjęcie nr 9 Zespół roboczy zdjęcie nr 10
Zespół roboczy zdjęcie nr 11
Zespół roboczy zdjęcie nr 12 Zespół roboczy zdjęcie nr 13 Zespół roboczy zdjęcie nr 14
Zespół roboczy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zespół roboczy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zespół roboczy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami