Blog

Procesy zachodzące w barwnikach zdjęcie nr 2
02.04.2021

Poziom stanowiska dojarza

W artykule znajdziesz:

Poziom stanowiska dojarza

Procesy zachodzące w barwnikach zdjęcie nr 3
Poziom stanowiska dojarza

Poziom stanowiska dojarza jest obniżony w stosunku do poziomu stanowiska krów o 50-70 cm. co ułatwia dojenie. W dojami typu tandem  krowy ustawiają się do dojenia jedna za drugą (program uprawnienia budowlane na komputer). Dzięki otwieranej i zamykanej konstrukcji przegród krowa może być wprowadzona na dowolne stanowisko i w każdej chwili może być z niego wypuszczona, niezależnie od tego, co się dzieje na innych stanowiskach.

Wydajność dojami szeregowych i typu tandem jest stosunkowo niska i z tych względów do obór o dużym skupisku krów nadają się dojarnie „rybia ość" o stanowiskach stacjonarnych ustawionych pod kątem 30-40 w stosunku do osi korytarza obsługi lub różne typy dojami karuzelowych, w których stanowiska udojowe są rozmieszczone na obwodzie pierścienia obracającego się z małą prędkością w płaszczyźnie poziomej. Stanowiska krów przesuwają się ruchem jednostajnym, natomiast obsługa zajmuje podczas pracy miejsce stałe (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Stanowiska udojowe mogą być ustawione pod rozmaitymi kątami w stosunku do pierścienia obrotowego, tworząc dojarnie karuzelowe tandem, „rybia ość”, rotolaktor lub karuzelowe promieniste.

W dojarniach można zapewnić szybkie pozyskiwanie mleka przy małej liczbie obsługi oraz w sposób higieniczny. dojenie bowiem jest wysoce zmechanizowane. W dużych, nowoczesnych obiektach jeden pracownik może w ciągu godziny wydoić nawet do 120 krów. Niezależnie od miejsca i sposobu udoju w pobliżu obór powinny się znajdować odrębne pomieszczenia. zwane zlewniami mleka, o powierzchni 5-h 15 m2 (uprawnienia budowlane). Odbywa się tu cedzenie i schładzanie mleka oraz przechowywanie. a także mycie sprzętu udojowego.

Ze względu na wymagania higieny pomieszczenie to nie może być dostępne bezpośrednio z obory i musi być usytuowane w oddaleniu od gnojowni i silosów. Między halą dla zwierząt i zlewnią projektuje się przedsionki. Zlewnie mleka wyposaża się w- zlewozmywak, podgrzewacz wody (do temperatury powyżej 80C), basen do chłodzenia mleka w’ bańkach, stojaki do suszenia baniek, szafki na sprzęt i środki dezynfekcyjne, wieszak na odzież ochronną (program egzamin ustny).

Budynki trzody chlewnej

W razie udoju mechanicznego są potrzebne dodatkowo: agregat próżniowy, szafki na części zapasowe, stół montażowy i myjnia aparatów udojowych. Podłoga oraz ściany do wysokości 2 m muszą być łatwo zmywalne. W pomieszczeniach należy projektować podłogowe kratki ściekowe. Zlewnie mleka należy orientować na północ, północny wschód, ewentualnie północny zachód (opinie o programie). Przewiduje się oświetlenie pomieszczenia światłem naturalnym przez okna, których powierzchnia w stosunku do powierzchni podłogi powinna się kształtować jak 1:10.

Przygotowanie pasz polega na moczeniu ziaren zbóż, czyszczeniu i rozdrabnianiu okopowych, cięciu słomy na sieczkę, zaparzaniu i mieszaniu składników. Czynności te wykonuje się w specjalnych pomieszczeniach zwanych paszarniami, w których znajdują się pojemniki do przechowywania różnego rodzaju komponentów paszowych i urządzenia pomocnicze, tj.: zasiek na okopowe, skrzynia na zboże, zbiornik na wytłoki, płuczka, siekacz do rozdrabniania okopowych, śrutowniki i gniotowniki. W paszami można też przechowywać sprzęt pomocniczy, np. wózki paszowe. Powierzchnia paszami kształtuje się od 10 do 18 m2. Pomieszczenie to powinno mieć dogodne powiązania z magazynami okopowych, silosami, spichlerzami oraz zapewniony szybki i najmniej pracochłonny transport przygotowanej paszy do stanowisk zwierzęcych (segregator aktów prawnych).

Paszarnie projektuje się nie tylko w budynkach dla bydła, lecz także w innych budynkach inwentarskich zarówno specjalistycznych, jak i przeznaczonych dla różnych gatunków zwierząt.
W pomieszczeniach dla trzody chlewnej są wymagane zróżnicowane warunki środowiskowe dla poszczególnych grup użytkowych (promocja 3 w 1). W związku z tym w wysoko wyspecjalizowanych gospodarstwach projektuje się dla nich odrębne budynki, takie jak: warchlakarnie, chlewnie dla loch luźnych i prośnych, chlewnie dla macior z prosiętami i tuczarnie.

Najnowsze wpisy

30.06.2025
Procesy zachodzące w barwnikach zdjęcie nr 4
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Mostki akustyczne to newralgiczne miejsca w każdej konstrukcji budynku fragmenty ścian, stropów czy podłóg, którymi dźwięk może „przeskakiwać” z jednego…

23.06.2025
Procesy zachodzące w barwnikach zdjęcie nr 5
Sylikat czyli materiał na dom

Bogactwo asortymentu silikatowego wykracza daleko poza standardowe kształtki o wymiarach dostosowanych do najpowszechniej stosowanych grubości ścian. W ofercie producentów znaleźć…

Procesy zachodzące w barwnikach zdjęcie nr 8 Procesy zachodzące w barwnikach zdjęcie nr 9 Procesy zachodzące w barwnikach zdjęcie nr 10
Procesy zachodzące w barwnikach zdjęcie nr 11
Procesy zachodzące w barwnikach zdjęcie nr 12 Procesy zachodzące w barwnikach zdjęcie nr 13 Procesy zachodzące w barwnikach zdjęcie nr 14
Procesy zachodzące w barwnikach zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Procesy zachodzące w barwnikach zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Procesy zachodzące w barwnikach zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami