Blog

10.01.2023

Kolejność operacji

W artykule znajdziesz:

Kolejność operacji

Z odrębnych maszyn do zdobienia można wymienić półautomat do nanoszenia cechy na obrzeże filiżanki lub talerza przy użyciu gumowego stempla. Półautomat systemu „Małkin” w wykonaniu firmy „Dorst” zdobi w ciągu 1 min 0 i 8 filiżanek lub 12 talerzy, zużywając 0,6 i 1,9 kW energii (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wypalanie. Po ozdobieniu białego wyrobu (po ostrym wypaleniu) utrwala się naniesiony rysunek przez wypalenie w piecach o działaniu okresowym lub w piecach tunelowych o działaniu ciągłym. Wyroby umieszczone w skrzynkach żeberkowych ze stopu żaroodpornego lub układane na przenośniku siatkowym przesuwają się powoli w piecu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Obecnie stosuje się przeważnie piece tunelowe z nagrzewaniem elektrycznym. Piec długości 30 m z dwutorowym tunelem na wysokość, w którym środowisko gazowe mieszają wentylatory, zużywa 115 kW. Wydajność pieca wynosi 30-35 tys. szt. naczyń stołowych w ciągu doby, a zużycie energii elektrycznej 0,25-7-0,30 kWh na 1 kg wypalanych wyrobów (uprawnienia budowlane).

Kolejność operacji w procesie wypalania jest następująca: w temperaturze 120°C następuje odparowanie organicznych składników’ preparatów złota, w temperaturze 150°C-analogiczny proces ze składnikami organicznymi, które występują w farbach (barwnikach). W temperaturze 400-7-450°C odbywa się spalanie składników żywicznych, w temperaturze 500 7-550°C kończy się spalanie materiałów węglowych, a przy 740°C kończy się wypalanie wyrobów zdobionych metalami szlachetnymi (program egzamin ustny).

Przy utrwaleniu farb przez wypalanie temperatury wynoszą zwykle 730-880°C. Czas wypalania i studzenia - 4y5 h. Wyroby duże i grubościenne wypala się 1-2 h dłużej. Przepychanie wózków następuje co 8-7-10 min (opinie o programie).

Sortowanie, pakowanie i transport. Ostatecznie wypalone porcelanowe naczynia stołowe i do herbaty sortuje się, pakuje, przewozi i przechowuje zgodnie z wytycznymi podanymi w normie branżowej OST 17-9-70, naczynia cienkościenne do herbaty i kawy zgodnie z wytycznymi normy OST 17-9-70, wyroby majolikowe zgodnie z wytycznymi normy OST 17-85-71 (segregator aktów prawnych).

Sortowanie

Sortowanie odbywa się w dwóch etapach: odbiór i pierwsze sortowanie białego towaru z wydziału piecowego po pierwszym wypaleniu oraz drugie sortowanie wszystkich wyrobów włączając te. które przeszły przez dodatkową obróbkę dla usunięcia 11 i (“których usterek.

Wymagania odnośnie do jakości naczyń porcelanowych podano w normie GOST 5.453-70, wyrobów z porcelany kostnej w GOST 5.842-71, zdobionych wyrobów porcelanowych w GOST 5.232-69. W wydziale sortowania przewidziano miejsca do sortowania i przechowywania pośredniego wyrobów każdego rodzaju. Środki przewozowe to elektryczne wózki jezdniowe, wózki szynowe, łańcuchowy transport kołyskowy. Wyroby płaskie przewozi się w paczkach, wyroby naczyniowe w znormalizowanych skrzynkach żeberkowych.

Biały towar może być zaliczony do jednej z trzech kategorii: 1) wyroby wysokogatunkowe, które mogą być rozsortowane według warunków technicznych na trzy gatunki (gatunek 1 stempel czerwony, gatunek 2 stempel niebieski, gatunek 3 stempel zielony), 2) wyroby pozagat linkowe wymagające obróbki: oczyszczenia, szlifowania i polerowania drobnych uszkodzeń, zaliczone następnie do drugiego lub trzeciego gatunku, 3) wyroby wadliwe, wybrakowane, kierowane na złom (promocja 3 w 1).

Po drugim sortowaniu wyroby są kierowane do różnego rodzaju zdobienia i do zestawiania serwisów i kompletów. Ocena jakości wyrobów jest przeprowadzana przez doświadczonych brakarzy w myśl instrukcji i zgodnie ze wzorcami.

Wyroby fajansowe sortuje się po pierwszym wypaleniu według nasiąkliwości: normalnie wypalone o nasiąkliwości 8,5-11,5%, mocno wypalone o nasiąkliwości poniżej 8,5%, słabo wypalone o nasiąkliwości powyżej 11,5% i złom oraz wyroby wybrakowane. Wyroby niedostatecznie wypalone kieruje się do powtórnego wypalania, a mocno wypalone do powolnego szkliwienia z zastosowaniem szkliwa specjalnie dobranego pod względem gęstości.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami