Blog
Pozyskiwanie uprawnień budowlanych
W artykule znajdziesz:
Pozyskiwanie uprawnień budowlanych
Okręgowe izby inżynierów w głównej mierze odpowiedzialne są za to, komu należą się uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności, a komu nie.
Uprawnienia wydawane są:
-w specjalności architektonicznej w ograniczonym bądź nieograniczonym zakresie,
-w specjalności konstrukcyjno-budowlanej bez ograniczeń lub z ograniczeniami,
- w specjalności drogowej bez ograniczeń lub z ograniczeniami,
-w specjalności telekomunikacyjnej bez ograniczeń lub z ograniczeniami,
- w specjalności mostowej bez ograniczeń lub z ograniczeniami,
-w specjalności kolejowej bez ograniczeń lub z ograniczeniami,
-w specjalności wyburzeniowej bez ograniczeń lub z ograniczeniami.
Uprawniania budowlane w specjalności konstrukcyjno-budowlanej pozyskiwane mogą być w formie nieograniczonej bądź z ograniczeniami. Uprawnienia dotyczą przede wszystkim zakresu prac projektowych bądź budowlanych robót, które wykonywać może osoba, posiadająca do tego udokumentowane stosowne uprawnienia. Specjalność konstrukcyjno-budowlana, w przypadku posiadania przez daną osobę nieograniczonych uprawnień, daje możliwość wykonywania wszelkiego rodzaju prac związanych z projektowaniem konstrukcji wybranego obiektu bądź kierowania wszelkimi pracami, związanymi z jego budowaniem.
Natomiast uprawnienia w ograniczonym zakresie dają osobom je posiadającym możliwość projektowania konstrukcji obiektu lub kierowania robotami budowlanymi, jeśli kubatura obiektu nie przekracza 1000 m3. Dodatkowo:
-wysokość obiektu nie może być większa niż 12 m (chodzi tu przede wszystkim o obiekty budowlane budownictwa przemysłowego),
-ilość nadziemnych kondygnacji maksymalnie może wynosić 3 (pod warunkiem, że żadna z nich nie jest większa niż 4,8 m),
-rozpiętość elementów konstrukcyjnych nie może być większa niż 6 m,
-obiekt nie wymaga uwzględniania wpływu eksploatacji górniczej,
-nie ma konieczności stosowania przy obiekcie wstępnie sprężanych na budowie elementów.
Zasady przyznawania uprawnień i ograniczeń z nich wynikających, reguluje ustawa, która w życie weszła dnia 11 września 2014 roku.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32