Blog

Konstrukcja nośna systemu zdjęcie nr 2
15.12.2021

Praca równomierna

W artykule znajdziesz:

Praca równomierna

Konstrukcja nośna systemu zdjęcie nr 3
Praca równomierna

Praca równomierna oznacza powtarzanie określonej ilości pracy, przy której zużywa się jednakową dość materiałów i elementów, przy stosowaniu identycznych maszyn i urządzeń transportowych przez poszczególne grupy robocze.
Praca cykliczna oznacza pracę powtarzającą się w regularnych odcinkach czasu (program uprawnienia budowlane na komputer).
W praktyce występują różne rodzaje prac, począwszy od pracy nie mającej żadnej z wymienionych cech, aż do pracy ciągłej, cyklicznej i równomiernej.

Należy podkreślić, że stosowanie metody pracy równomiernej w praktyce jest równie niezbędne jak i stosowanie wyższych metod technicznych, np. uprzemysłowienia budownictwa, prefabrykacji, mechanizacji itp. Tymczasem o ile metody techniczne znajdują zrozumienie stosunkowo łatwo, o tyle metody organizacyjne z trudnością torują sobie drogę, pomimo że na efekt ekonomiczny wpływają często w takim samym stopniu jak i metody techniczne (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W celu umożliwienia zastosowania pracy równomiernej do obiektu pojedynczego, należy podzielić wznoszony budynek na pewną ilość części, tak zwane działki budowy.

Działki te, obejmując jednakowe ilości zasadniczych robót (nie mogą się różnić co do ilości robót więcej niż o 10-15%) powierzane są do wykonania stałym grupom roboczym o nie zmienianym składzie. Przechodząc z jednej działki na następną, grupy wykonują stale tę samą pracę. Zasada ta stwarza na budowie warunki organizacji, które cechuje równomierność pracy i środków, systematyczność, przejrzystość i możność nadania formom organizacji budowlanej zupełnie osiągalnej ścisłości, zamiast intuicyjnej dowolności.

Proces roboczy

Zasady pracy równomiernej tkwiły intuicyjnie u podstaw każdej realizacji budowlanej (uprawnienia budowlane). Tak dawno, jak dawno wykonuje się roboty budowlane, dążono do nieprzerwanego i równomiernego ich prowadzenia. Jednakże w miarę komplikowania się form i konstrukcji budowlanych oraz zwiększania się rozległości budowli, powstała konieczność stworzenia szczegółowych metod osiągania równomierności robót, które łatwo mogą być zagubione w skomplikowanym mechanizmie nowoczesnej budowy. Przy budowie małego i prostego obiektu równomierność tę osiągnąć można intuicyjnie, bez szczegółowej znajomości zasad pracy równomiernej i bez stosowania wzorów matematycznych (program egzamin ustny).

Działka stanowi zatem część obiektu, na której w danym momencie wykonywany jest określony proces roboczy przy pomocy określonej brygady. Proces roboczy realizowany jest przy pomocy brygady specjalizowanej (zespołu roboczego) lub brygady kompletowanej (złożonej) (opinie o programie).
Podstawowym warunkiem stosowania metody pracy równomiernej, w związku z podziałem obiektu lub zespołu obiektów na działki, jest dokonanie go w ten sposób, aby roboty składające się na wykonanie owych działek mogły być ściśle wyodrębnione oraz aby grupy ustępujące, po wykonaniu swoich czynności na działkach, stwarzały
automatycznie fronty robocze dla następnych grup. Warunek ten związany jest z zapewnieniem swobodnego przepływu owych odrębnych grup roboczych wzdłuż frontu wykonywanego obiektu lub zespołu obiektów, przy czym przepływ ten musi odbywać się z jednakową szybkością bez wyprzedzania lub opóźniania jednych grup przez inne (segregator aktów prawnych).

Podział całości robót obiektu lub zespołu obiektów na odrębne części powinien być taki, aby grupy robocze pracujące równocześnie na tych odrębnych działkach wzajemnie sobie nie przeszkadzały oraz aby roboty przewidziane na nich do wykonania stanowiły z punktu widzenia technologicznego zamknięte całości (np. deskowanie konstrukcji żelbetowej, betonowanie itd.) (promocja 3 w 1).

Podział obiektu na działki może być dokonany na jednakową liczbę dla wszystkich procesów roboczych wiodących (zasadniczych) lub różną liczbę dla poszczególnych procesów. Z punktu widzenia prostoty i przejrzystości organizacyjnej najbardziej pożądany jest podział obiektu na jednakową ilość działek dla wszystkich wiodących procesów roboczych.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Konstrukcja nośna systemu zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Konstrukcja nośna systemu zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Konstrukcja nośna systemu zdjęcie nr 8 Konstrukcja nośna systemu zdjęcie nr 9 Konstrukcja nośna systemu zdjęcie nr 10
Konstrukcja nośna systemu zdjęcie nr 11
Konstrukcja nośna systemu zdjęcie nr 12 Konstrukcja nośna systemu zdjęcie nr 13 Konstrukcja nośna systemu zdjęcie nr 14
Konstrukcja nośna systemu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Konstrukcja nośna systemu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Konstrukcja nośna systemu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami