Blog

08.09.2021

Pomost montażowy

W artykule znajdziesz:

Pomost montażowy

Pomost montażowy

Kaszycę buduje się na łatwo rozbieralnym pomoście montażowym, umieszczonym tuż nad pochylnią, przy czym ustawia się ją tak, aby dłuższy bok był równoległy do brzegu (program uprawnienia budowlane na komputer). Po ukończeniu budowy, a przed wodowaniem, pomost się rozbiera, wskutek czego kaszyca opada na pochylnię. Aby nie ześlizgnęła się gwałtownie w wodę, wyrządzając szkodę sobie i otoczeniu, opasuje się ją liną, której końce umocowuje się na dwu dobrze zakotwionych wciągarkach.

Jeżeli tarcie jest tak duże, że kaszyca „nie chce” wodować, można ją ściągnąć linami i wciągarkami albo holownikiem.
Ponieważ kaszyca ma dostać się na miejsce przeznaczenia przez holowanie, wysokość jej w czasie budowy i holowania musi być taka, aby zanurzenie nie przekraczało najmniejszej głębokości na drodze holowania, a w szczególności w miejscu przeznaczenia. Głębokość ta nie powinna być mniejsza niż 80% wysokości kaszycy. W razie potrzeby kaszycę pozostawioną na miejscu przeznaczenia można nadbudować (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przy budowie kaszyc na lodzie wykonuje się je na specjalnych podkładkach z bierwion drewnianych. Po ukończeniu budowy lód obrąbuje się dokoła kaszycy, wycinając szparę pomiędzy podstawą kaszycy a otaczającą ją pokrywą lodową. Kaszyca opada na dno, po czym musi pozostać nie obciążona przez 10 do 15 dni, dopóki płyta lodowa pod nią się nie stopi. Wtedy możliwe jest jej obciążenie i ostateczne zatopienie. Niekiedy dla przyspieszenia pracy stosuje się specjalne sposoby, pozwalające na wyciągnięcie płyty lodowej spod kaszycy bezpośrednio po jej pierwszym pogrążeniu się (uprawnienia budowlane).

Niektóre budowle morskie głęboko posadowione muszą być wykonywane na sucho, co wymaga obniżenia poziomu wody w ich otoczeniu. Jeżeli miejsce budowy znajduje się w obrębie akwenu lub przytyka do niego, konieczne jest otoczenie tego miejsca lub oddzielenie go od akwenu w sposób umożliwiający obniżenie poziomu wody.

Obszar objęty grodzą

Dokonuje się tego za pomocą grodzy, będącej budowlą tymczasową, pomocniczą, wykonywaną tylko na czas budowy właściwego obiektu, a potem rozbieraną (program egzamin ustny).
Szersze omówienie i opisy różnych rodzajów grodź znaleźć można w monografii autora. Tu ograniczymy się do uwag dotyczących zastosowania grodź w budownictwie morskim.
Zadaniem grodzy jest wydzielenie na zalanym trwale lub przejściowo • wodą obszarze przyszłego miejsca budowy przez stworzenie wokół niego mniej lub więcej szczelnego ogrodzenia w celu zabezpieczenia robót przed prądem wody lub falowaniem, albo też umożliwienia usunięcia z miejsca budowy wody i prowadzenia robót fundamentowych na sucho (opinie o programie).

W pierwszym wypadku grodzą nie musi być szczelna; wystarczy, jeżeli nie dopuści do przepływu wody przez ogrodzony obszar albo też, jeżeli zapobiega przedostawaniu się nań fali.
W drugim wypadku grodzą powinna być tak wykonana, aby w ogóle nie przepuszczała przez siebie ani pod sobą wody, lub też przepuszczała ją w takich tylko ilościach, które bez trudu dadzą się odprowadzić, nie powodując zalania ogrodzonego obszaru (segregator aktów prawnych). Obszar objęty grodzą, na którym mają być przeprowadzone roboty fundamentowe, nazywany bywa niekiedy krótko zagłębiem.

Stosowanie grodź przy robotach fundamentowych i prowadzenie robót na sucho opłaca się zasadniczo wtedy, gdy roboty zajmować mają większą powierzchnię w rzucie poziomym, np. przy większych budowlach hydrotechnicznych, jak doki suche, pochylnie, dłuższe nabrzeża portowe itp. Przy fundamentowaniu obiektów o małym rzucie poziomym (np. filary mostowe, fundamenty latarni morskich itp.) uzasadnione są raczej inne metody fundamentowania, jak np. zapuszczanie filarów na kesonach pneumatycznych, stosowanie studni, kolumn lub innych elementów prefabrykowanych (promocja 3 w 1).

Roboty fundamentowe w grodzach można prowadzić, gdy głębokość wody otaczającej grodzę wynosi średnio 10 m, wyjątkowo zaś 20 m. Głębokość 12-15 m stanowi praktyczną granicę, powyżej której stosowanie grodź napotyka już poważne trudności. Największa głębokość, przy której dotychczas udało się zastosować grodzę wynosiła ok. 30 m, przy budowie jednej z największych zapór na świecie był to jednakże problem specjalny.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami