Blog

05.01.2022

Praca spycharki

W artykule znajdziesz:

Praca spycharki
Praca spycharki

Praca spycharki może być prowadzona przy stosowaniu:

- sposobu płaskiego - polegającego na równomiernym skrawaniu warstwy gruntu o grubości 10-i-15 cm; sposób ten stosowany jest głównie przy gruntach I i li kategorii. Schemat pracy spycharki przy wykonaniu prostokątnego wykopu o głębokości 1,0-1,5 m z odkładem po obydwu stronach wykopu (program uprawnienia budowlane na komputer). Wykop wykonuje się od środka stosując eliptyczny układ tras roboczych spycharki przy odspajaniu i przesuwaniu urobku z każdej połowy wykopu na przylegający odkład; kąt nachylenia skarp, po których spycharka wyjeżdża z wykopu, nie może być większy niż 30° ze względu na niebezpieczeństwo utraty stateczności przez spycharkę. Głębsze partie wykopu (poniżej 1,0-1,5 m) wykonuje się innymi maszynami, np. koparką zbierakową (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Schemat przebiegu pracy spycharki uniwersalnej przy wykonaniu wykopu pod zbiornik o głębokości 1 m i średnicy 15 m. W pierwszym etapie droga spycharki przebiega po obwodzie wewnętrznym wykopu; lemiesz jest ustawiony skośnie w płaszczyźnie poziomej (65°) z największym przechyleniem w płaszczyźnie pionowej (8°) (uprawnienia budowlane). W ten sposób po pierwszym przejściu spycharki utworzy się na obwodzie wykopu rów o przekroju trójkątnym i głębokości 0,4-0,5 m, wyznaczający niejako zarys wykopu. W drugim etapie pracy spycharki wykonywane są dwa wzajemnie do siebie prostopadłe rozkopy średnicowe, przy czym w tym przypadku lemiesz ustawiony jest w położeniu czołowym i w poziomie. Szerokość rozkopów wynosi 5-6 m, a ich pełna głębokość 1,0 m. Schemat ruchu zastosowany w tym etapie robót jest ósemkowy. Trzeci etap polega na odspojeniu i przesunięciu gruntu z pozostałych wycinków kołowych wykopu na otaczający teren i rozplantowaniu go wokół wykopu (program egzamin ustny).

Spycharka

Jako przykład jednego ze sposobów prowadzenia robót przy usuwaniu górnej warstwy gruntu (o grubości 1,0-1,2 m) przy wykonaniu kanału (o szerokości górą 6,0 m) może służyć schemat (opinie o programie). Głębsze partie wykopu wykonane są przy zastosowaniu koparek, których rodzaj wyposażenia zależny będzie głównie od stanu wód gruntowych (np. przy dużym dopływie wód gruntowych - koparki zbierakowe, stojące na zewnątrz kanału). Celem wykonania górnej części wykopu spycharką jest obniżenie kosztów robót w stosunku do robót wykonywanych np. koparką zbierakową. Zdjęcie warstwy górnej kanału wykonane jest przez zespół składający się z trzech spycharek, dla których wyznaczone są działki robocze o długości 120-200 m (segregator aktów prawnych).

Zespół taki pracuje w ten sposób, iż dwie z nich / i 2 odspajają i przesuwają urobek zaczynając od najdalszych końców działki do środka działki, skąd gromadzony urobek przesuwa spycharka 3 prostopadle do kanału, na odkłady położone bezpośrednio przy wykopie. Trasa spycharek 1 i 2 przebiega wzdłuż kanału, przy czym powrót odbywa się zazwyczaj na biegu tylnym; spycharka 3 pracuje wg schematu ósemkowego, z nawrotami na odkładach.

Po zakończeniu robót na jednym odcinku cały komplet maszyn przechodzi na odcinek sąsiedni o tej samej długości i cykl robót powtarza się (promocja 3 w 1).

Schemat przebiegu pracy spycharki przy zdejmowaniu górnej warstwy (1,2 m) gruntu przy budowie kanału o szerokości górą 25 m. W tym przypadku praca przy przesuwaniu urobku wzdłuż kanału byłaby niecelowa. Wobec tego w celu skrócenia drogi przesuwania urobku spycharka pracuje prostopadle do osi kanału na odcinku o długości około 100 m; przesuwanie urobku z wykopu na odkład odbywa się z zastosowaniem sposobu łożyskowego. Spycharka wraca do wykopu na tylnym biegu.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami