Blog

Turbina napędza generator elektryczny zdjęcie nr 2
05.01.2022

Praca spycharki

W artykule znajdziesz:

Praca spycharki
Praca spycharki

Praca spycharki może być prowadzona przy stosowaniu:

- sposobu płaskiego - polegającego na równomiernym skrawaniu warstwy gruntu o grubości 10-i-15 cm; sposób ten stosowany jest głównie przy gruntach I i li kategorii. Schemat pracy spycharki przy wykonaniu prostokątnego wykopu o głębokości 1,0-1,5 m z odkładem po obydwu stronach wykopu (program uprawnienia budowlane na komputer). Wykop wykonuje się od środka stosując eliptyczny układ tras roboczych spycharki przy odspajaniu i przesuwaniu urobku z każdej połowy wykopu na przylegający odkład; kąt nachylenia skarp, po których spycharka wyjeżdża z wykopu, nie może być większy niż 30° ze względu na niebezpieczeństwo utraty stateczności przez spycharkę. Głębsze partie wykopu (poniżej 1,0-1,5 m) wykonuje się innymi maszynami, np. koparką zbierakową (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Schemat przebiegu pracy spycharki uniwersalnej przy wykonaniu wykopu pod zbiornik o głębokości 1 m i średnicy 15 m. W pierwszym etapie droga spycharki przebiega po obwodzie wewnętrznym wykopu; lemiesz jest ustawiony skośnie w płaszczyźnie poziomej (65°) z największym przechyleniem w płaszczyźnie pionowej (8°) (uprawnienia budowlane). W ten sposób po pierwszym przejściu spycharki utworzy się na obwodzie wykopu rów o przekroju trójkątnym i głębokości 0,4-0,5 m, wyznaczający niejako zarys wykopu. W drugim etapie pracy spycharki wykonywane są dwa wzajemnie do siebie prostopadłe rozkopy średnicowe, przy czym w tym przypadku lemiesz ustawiony jest w położeniu czołowym i w poziomie. Szerokość rozkopów wynosi 5-6 m, a ich pełna głębokość 1,0 m. Schemat ruchu zastosowany w tym etapie robót jest ósemkowy. Trzeci etap polega na odspojeniu i przesunięciu gruntu z pozostałych wycinków kołowych wykopu na otaczający teren i rozplantowaniu go wokół wykopu (program egzamin ustny).

Spycharka

Jako przykład jednego ze sposobów prowadzenia robót przy usuwaniu górnej warstwy gruntu (o grubości 1,0-1,2 m) przy wykonaniu kanału (o szerokości górą 6,0 m) może służyć schemat (opinie o programie). Głębsze partie wykopu wykonane są przy zastosowaniu koparek, których rodzaj wyposażenia zależny będzie głównie od stanu wód gruntowych (np. przy dużym dopływie wód gruntowych - koparki zbierakowe, stojące na zewnątrz kanału). Celem wykonania górnej części wykopu spycharką jest obniżenie kosztów robót w stosunku do robót wykonywanych np. koparką zbierakową. Zdjęcie warstwy górnej kanału wykonane jest przez zespół składający się z trzech spycharek, dla których wyznaczone są działki robocze o długości 120-200 m (segregator aktów prawnych).

Zespół taki pracuje w ten sposób, iż dwie z nich / i 2 odspajają i przesuwają urobek zaczynając od najdalszych końców działki do środka działki, skąd gromadzony urobek przesuwa spycharka 3 prostopadle do kanału, na odkłady położone bezpośrednio przy wykopie. Trasa spycharek 1 i 2 przebiega wzdłuż kanału, przy czym powrót odbywa się zazwyczaj na biegu tylnym; spycharka 3 pracuje wg schematu ósemkowego, z nawrotami na odkładach.

Po zakończeniu robót na jednym odcinku cały komplet maszyn przechodzi na odcinek sąsiedni o tej samej długości i cykl robót powtarza się (promocja 3 w 1).

Schemat przebiegu pracy spycharki przy zdejmowaniu górnej warstwy (1,2 m) gruntu przy budowie kanału o szerokości górą 25 m. W tym przypadku praca przy przesuwaniu urobku wzdłuż kanału byłaby niecelowa. Wobec tego w celu skrócenia drogi przesuwania urobku spycharka pracuje prostopadle do osi kanału na odcinku o długości około 100 m; przesuwanie urobku z wykopu na odkład odbywa się z zastosowaniem sposobu łożyskowego. Spycharka wraca do wykopu na tylnym biegu.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Turbina napędza generator elektryczny zdjęcie nr 3
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Turbina napędza generator elektryczny zdjęcie nr 4
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Turbina napędza generator elektryczny zdjęcie nr 7 Turbina napędza generator elektryczny zdjęcie nr 8 Turbina napędza generator elektryczny zdjęcie nr 9
Turbina napędza generator elektryczny zdjęcie nr 10
Turbina napędza generator elektryczny zdjęcie nr 11 Turbina napędza generator elektryczny zdjęcie nr 12 Turbina napędza generator elektryczny zdjęcie nr 13
Turbina napędza generator elektryczny zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Turbina napędza generator elektryczny zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Turbina napędza generator elektryczny zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami