Blog

13.10.2020

Praca za pomocą chwytaka

W artykule znajdziesz:

Praca za pomocą chwytaka

Praca za pomocą chwytaka

Wypłukiwanie z chwytaków dwuszczękowych jest mniejsze, natomiast chwytaki wieloszczękowe lepiej wrzynają się w dno wykopu i są w stanie wybierać grunty zwięzłe, których dwuszczękowy chwytak nie może czerpać (program uprawnienia budowlane na komputer).
Do wybierania gruntów zwartych przydatne są chwytaki z pazurami, które mogą również wybierać z dna wykopu duże kamienie i głazy.

Zamiast koparek chwytakowych mogą być użyte tylko chwytaki umocowane na rusztowaniu wykonanym nad studnią. Koszt sprzętu w tym przypadku jest mniejszy, jednak zmniejsza się również sprawność pracy urządzenia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Praca za pomocą chwytaka ma przebieg prosty. Chwytak spadając z góry wbija się w grunt, następnie przy podnoszeniu szczęki zamykają się, urobek zostaje wyciągnięty z wnętrza studni i załadowany na środki transportowe lub odłożony na odkład.
Chwytaki sprawnie wybierają grunt ze środka studni, natomiast przy ścianach, a zwłaszcza w narożach, wybieranie gruntu chwytakami jest bardzo trudne, a często wręcz niemożliwe. W tych przypadkach do wybrania gruntu z miejsc niedostępnych używa się dodatkowo hydroelewatorów albo podnośników powietrznych, albo też narzędzi ręcznych.

Do wybierania urobku składającego się z nawodnionych gruntów piaszczystych lub drobnych żwirów i pospółek używa się z powodzeniem podnośników powietrznych. Schemat pracy takiego urządzenia, a schemat samego podnośnika (uprawnienia budowlane).
Zasada działania podnośnika jest następująca. Za pomocą przewodu powietrznego 1 do mufy rozdzielczej 2 przyrządu doprowadza się powietrze sprężone pod ciśnieniem 4^-6 at n. Powietrze to z wielką szybkością kieruje się wzdłuż linii najmniejszego oporu od przewodu odprowadzającego 3. Końcówka urządzenia 4 zagłębiona jest w dnie wykopu w silnie nawodnionym gruncie, który jest porywany wraz z wodą przez powietrze uchodzące przez rurę 3 na zewnątrz studni.

Przed uruchomieniem urządzenia podnośnik powietrzny opuszcza się na dno studni na linie zaczepionej za uchwyty 5. Za pomocą tej liny i wielokrążków umocowanych nad studnią reguluje się wydobycie gruntu, przesuwając podnośnik w studni w miarę postępu robót oraz ustalając zagłębienie końcówki podnośnika (program egzamin ustny).

Działanie przyrządu

Podczas czerpania gruntu za pomocą urządzeń hydromechanicznych należy utrzymywać wodę w studni na poziomie takim, jaki jest po stronie zewnętrznej studni. W miarę potrzeby należy wodę dopompować z zewnątrz. Zapobiega to nadmiernemu dopływowi rozrzedzonego gruntu do wnętrza studni od dołu, co mogłoby wywołać przechylenie płaszcza.
Przeprowadzone badania i obserwacje wykazały, że przy głębokości wody 4-6 m najlepsze wyniki daje podnośnik o średnicy 100 mm, przy głębokości wody 6-8 m - podnośnik o średnicy 150 mm i przy głębokości ponad 8 m - podnośnik o średnicy 200 mm.
Wydajność takich podnośników wynosi ok. 2 m urobku na godzinę (opinie o programie).

Dobre wyniki przy zagłębianiu studni otrzymuje się, stosując urządzenie polskiej konstrukcji, nazwane wymulaczem. Urządzenie to jest niejako połączeniem hydromiotacza z podnośnikiem powietrznym.
Działanie przyrządu polega na wykorzystaniu strumienia wody pod ciśnieniem do rozmycia gruntu w dnie wykopu i wprowadzeniu powietrza pod ciśnieniem w celu usunięcia urobku poza studnię.
Wodę w ilości ok. 600 1/min pod ciśnieniem ok. 3 at n wprowadzamy rurą 0 44 mm do zbiornika cylindrycznego 1, osadzonego na rurze podnośnika, skąd przez 16 otworów 10X5 mm, wykonanych w dolnej ścianie zbiornika, woda uderza w grunt i rozmula go.

Jednocześnie wprowadzamy rurą 3 o średnicy 38 mm do zbiornika powietrznego 4, położonego nad zbiornikiem wodnym, sprężone powietrze pod ciśnieniem ok. 4 at n w ilości ok. 10 m3 na minutę (segregator aktów prawnych).
Powietrze to przedostaje się do rury podnośnika, o średnicy 100-1-150 mm, przez 14 otworów 5 utworzonych na styku rury wskutek sfalowania nasadzonej górnej części rury 6.

Powietrze, unosząc się pod ciśnieniem do góry, porywa wodę z rozmulonym w niej piaskiem i wyrzuca na zewnątrz studni. Szybkość wody unoszącej się do góry jest tak duża, że porywa ona kamienie o średnicy 6-8 cm. Wydajność urządzenia wynosi ok. 6 m3 wydobytego gruntu na godzinę (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami