Blog

Zgarniarki zdjęcie nr 2
15.02.2022

Pracochłonność robót dekarskich

W artykule znajdziesz:

Zgarniarki zdjęcie nr 3
Pracochłonność robót dekarskich

Badania stopnia wykorzystania maszyn do robót wykończeniowych, prowadzone m.in. w Rosji, pozwoliły ustalić, że nie przekracza on 0,6, a w wielu przypadkach spada nawet do 0,4. Wynik ten świadczy dobitnie, że w warunkach przenoszonego z miejsca na miejsce warsztatu pracy, jakimi są budowy, nie udaje się wykorzystać całkowicie możliwości stwarzanych przez współczesne środki techniczne, zwłaszcza przy zachowaniu tradycyjnych lub nie przemyślanych rozwiązań konstrukcyjnych wyrobu (budynku) i nie zmienianych nieraz od wieków materiałach i technologiach ich wbudowania w strukturę budynku (program uprawnienia budowlane na komputer).

Dotychczasowa praktyka potwierdza natomiast efektywność zastępowania tradycyjnych rozwiązań nowymi materiałami i sposobami wykańczania; np. wprowadzone w Polsce natryskowe metody wykonywania pokryć dachowych pozwalają zmniejszyć pracochłonność robót dekarskich czterokrotnie w porównaniu z kryciem papą. Podobnie stosowanie gotowych mas tynkarskich obniża pracochłonność tynkowania znacznie bardziej niż zmechanizowanie wykonywania tynków tradycyjnych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Takie same efekty uzyskano w różnych krajach. Według danych z Rosji i Bułgarii doskonalenie mechanizacji procesów wykańczania pozwala obniżyć pracochłonność o 10-15%, podczas gdy wprowadzanie nowych materiałów i procesów wykańczania zmniejsza pracochłonność o 30-50%). Największe korzyści można zatem osiągnąć nie przez dalsze powiększenie tzw. „stopnia mechanizacji”, lecz przez konsekwentne doskonalenie konstrukcji budynków, mając na celu ułatwienie procesu wykańczania dzięki stosowaniu nowych materiałów i technik oraz półfabrykatów i prefabrykatów wykończeniowych (uprawnienia budowlane).

Mechanizowanie robót

Przykłady takich działań może stanowić wprowadzanie:

  • natryskowych pokryć dachowych,
  • suchych mieszanek tynkarskich umożliwiających przechowywanie ich w silosach i stosowanie zasady ciągłego mieszania,
  • elewacji wykańczanych w zakładach prefabrykacji,
  • pianek poliuretanowych formowanych w miejscu wbudowania,
  • folii izolacyjnych,
  • pap zgrzewalnych,
  • samorozlewnych mas wygładzających,
  • wodorozcieńczalnych lakierów,
  • farboszpachlówek barwionych w masie,
  • płyt suchego tynku gipsowego,
  • giętych kształtowników stalowych,
  • eloksalowanych blach aluminiowych,
  • wełny mineralnej w płytach,
  • wykładzin podłogowych spawanych na wielkość pomieszczeń,
  • wkrętów samowiercących i samogwintujących,
  • laminowanych płyt wiórowych,
  • prefabrykowanych instalacji elektrycznych, wod.-kan. oraz c.o (program egzamin ustny).

Od tempa, w jakim wprowadzane będą konstrukcje i technologie budowlane przystosowane do nowoczesnych metod i możliwości produkcji wyrobów przemysłowych (tj. budynków), zależy uzyskanie znaczącego postępu w robotach wykończeniowych. Nie oznacza to, że można pomijać znaczenie i rolę mechanizacji procesów wykończeniowych; przeciwnie każde nowe rozwiązanie materiałowe lub konstrukcyjne powinno dawać możliwość zmechanizowania pracy i być wprowadzane do wykonawstwa budowlanego wraz z kompletem maszyn potrzebnych do zmechanizowania nowego procesu wykończeniowego (opinie o programie).

W warunkach zdefiniowanych dominacją technologii wielkopłytowych nie są możliwe szybkie zmiany jakościowe, wynikające z wprowadzenia na szerszą skalę nowych rozwiązań materiałowych i konstrukcyjnych budynków. Dlatego w ogólnym schemacie organizacyjno-technicznym robót wykończeniowych w budownictwie rozwija się przede wszystkim ogniwa II oraz IV. Mechanizowanie robót polega na dostosowaniu lub opracowywaniu maszyn i ich zestawów do potrzeb cykli produkcyjnych a), b), c), d) oraz 1, 2 i 5 (segregator aktów prawnych). Jednocześnie istnieć będą (i to w większości) tradycyjne procesy wykończeniowe w cyklach 3 oraz 4. Są one traktowane jako nierozwojowe, gdyż nakłady na rozwój ich mechanizacji mogą dać nieznaczny wzrost wydajności i nie przyniosą rozwoju całej dziedziny robót wykończeniowych.
Trudno jest określić szczegółowo, jakie nowe maszyny do robót wykończeniowych będą potrzebne budownictwu w wyniku wprowadzania nowych materiałów(promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Zgarniarki zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Zgarniarki zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Zgarniarki zdjęcie nr 8 Zgarniarki zdjęcie nr 9 Zgarniarki zdjęcie nr 10
Zgarniarki zdjęcie nr 11
Zgarniarki zdjęcie nr 12 Zgarniarki zdjęcie nr 13 Zgarniarki zdjęcie nr 14
Zgarniarki zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zgarniarki zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zgarniarki zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami