Blog

06.07.2020

Obliczanie i konstrukcja wlotu i spirali

W artykule znajdziesz:

Obliczanie i konstrukcja wlotu i spirali

Obliczanie i konstrukcja wlotu i spirali

Zwraca się uwagę, że faza 4 nie powinna dochodzić do poziomu spirali, lecz kończyć się ok. 40-H50 cm niżej. Chodzi o to, aby istniała możność precyzyjnego zabetonowania podłogi spirali, na której następnie ustawi się jej krążyny i deskowania - analogicznie jak montaż deskowania rury ssawnej odbywa się na betonie fazy 1 (program uprawnienia budowlane na komputer). Po zabetonowaniu otoczenia rury ssawnej następne etapy robót koncentrują się na partii wlotowej i spirali turbinowej.

Jeśli chodzi o partię wlotową, tok obliczania i projektowania zbrojenia jest właściwie identyczny jak dla rury ssawnej z tą jedynie różnicą, że miarodajny jest stan budowlany, w którym naciski na grunt są największe w tej części bloku, zaś otwarty wlot nie jest obciążony wodą. Dla obliczenia płyty fundamentowej mają zastosowanie wzory (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przy obliczeniu górnej płyty nad wlotem należy przyjąć ciężar własny konstrukcji oraz rzeczywiste obciążenia użytkowe (maszyna do czyszczenia krat, dźwig do górnych ścianek zakładanych, ew. obciążenia rozłożone zastępcze) o największych możliwych wartościach i ustawione w sposób najbardziej niekorzystny (uprawnienia budowlane).

Zresztą jeśli wysokość masywu betonowego ponad wlotem jest duża, często wykonuje się w nim szereg wydrążeń, które mogą być wykorzystane jako pomieszczenia pomocnicze siłowni lub też mają na celu zaoszczędzenie kubatury betonu. W takich przypadkach statyczny obraz pracy górnej partii nad wlotem ulega zmianie - składa się z szeregu belek o określonych obciążeniach użytkowych (najczęściej obciążenia od torów jezdnych), między którymi rozpięte są płyty pracujące na ciężar własny i przeważnie znikome obciążenia robocze. Liczba rozwiązań jest tu właściwie nieograniczona, zaś każde wymaga indywidualnego traktowania (program egzamin ustny).

Komplikacje układu statycznego

Dalsze komplikacje układu statycznego powstają, gdy przy dużych wymiarach wlot dzieli się na części przez wprowadzenie filarów działowych spełniających podwójną rolę, gdyż podtrzymują one część stropową i jednocześnie stanowią dodatkowe podparcie dla ścianek zakładanych (i ew. zasuw wlotowych), co poprawia warunki ich pracy oraz zmniejsza wymiary i ciężary zamknięć.
Liczba filarów waha się od 1 do 3, co daje podział wlotu na 2, 3 lub nawet 4 pola (opinie o programie).

Szerokość filarów działowych można orientacyjnie przyjmować, częściej jednak bywa ona narzucona wymaganiami właściwego oparcia zasuw i zamknięć awaryjnych. Od strony górnej wody filary są przeważnie zakończone półkoliście, a zakończenie od strony spirali jest najczęściej ostro- łukowe. W rzucie poziomym filary bywają czasami proste, częściej jednak są zakrzywione i asymetryczne. Właściwy ich kształt dobiera się przy pomocy hydraulicznych badań modelowych. Chodzi o to, aby kształt filarów łącznie ze spiralą zapewniał możliwie równomierne zasilanie turbiny wodą na całym jej obwodzie. przypadkach gdy na wlocie projektuje się filary działowe, zaś strop nad wlotem jest dostatecznie sztywny, istnieje możliwość uwzględnienia jego współpracy przy przenoszeniu odporu gruntu na masyw bloku. Wtedy płytę fundamentową i stropową oblicza się jako dwie belki zamocowane w bocznych filarach bloku, połączone przegubowo umocowanymi słupkami (filarami 3) (segregator aktów prawnych).
Same filary należy wtedy sprawdzić i uzbroić na największą siłę osiową z uwzględnieniem wyboczenia, ponadto ich przekrój osadczy w płycie fundamentowej sprawdzić na poziomą reakcję ścinającą od parcia wody, przekazywanego przez zamknięcie oparte o filar.

Największe obciążenie w stropie partii wlotowej pojawia się w tej jej części, na której opiera się ściana odwodna hali maszyn i słupy konstrukcji pod- suwnicowej. W tej partii zwykłe obwodowe zbrojenie wlotu (patrz niżej) nie jest wystarczające i trzeba na przeniesienie owych obciążeń utworzyć w konstrukcji stropu specjalną belkę nośną, zazwyczaj zbrojoną obustronnie, ze strzemionami i prętami odgiętymi na przeniesienie sil ścinających oraz ukośnego rozciągania (promocja 3 w 1). Belka ta może ponadto przejmować część obciążeń od stropu spirali, o czym będzie mowa niżej.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami