Blog

Okna dachowe zdjęcie nr 2
22.07.2022

Prądy błądzące

W artykule znajdziesz:

Okna dachowe zdjęcie nr 3
Prądy błądzące

Prądy błądzące mogą występować w ziemi w pobliżu maszyn i urządzeń elektrycznych. W sąsiedztwie dobrze izolowanych kabli są one bardzo słabe, najwyraźniej natomiast występują w sąsiedztwie kolei elektrycznych, gdyż szyny wówczas służą jako przewodnik prądu (program uprawnienia budowlane na komputer). Z tego też względu kopalnie i kamieniołomy, w których istnieje przewóz elektryczny, są specjalnie niebezpieczne pod względem prądów błądzących. Prądy te mogą być przeniesione daleko poza zasięg przewozu elektrycznego za pośrednictwem rurociągów, przewodów wentylacyjnych, linek sygnalizacyjnych itp. i przyczynić się do niespodziewanego i przedwczesnego zapalenia się zapalników elektrycznych nawet w takich częściach łomu, które są bardzo odległe od elektrycznych dróg przewozowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Jednym z najpewniejszych środków dla uniknięcia lub zmniejszenia do minimum niebezpieczeństwa prądów błądzących jest dobre utrzymywanie urządzeń elektrycznych, a zwłaszcza torów i połączeń szynowych, gdyż złe połączenia szyn na stykach są dużą przeszkodą dla przepływu prądu, który wychodzi wtedy z szyn i szuka dla siebie innych dróg. Najlepszym pod tym względem połączeniem szyn jest ich spawanie (uprawnienia budowlane).

Co się tyczy samych prądów błądzących, to wprawdzie mogą one niekiedy mieć nawet wysokie napięcie, to jednak napięcia powyżej 15 woltów i natężenie powyżej 0.6 amp. są bardzo rzadkie. Z tego też względu najbardziej wrażliwymi są na prądy błądzące niskooporowe zapalniki mostkowe, wymagające dla ich zapalenia prądu o napięciu 0.5 do 2 V i natężeniu około 0.3 A. Znacznie bezpieczniejszymi są zapalniki mostkowe wysokooporowe (20 V) oraz zapalniki szparowe (15 do GO V), najbardziej natomiast bezpiecznymi są zapalniki bocznikowe. (program egzamin ustny)

Druty zapalników

Ponieważ prąd błądzący może dostać się do urządzenia zapalczego tylko przez miejsca nieizolowane lub z izolacją wadliwy, przeto dla uniknięcia niebezpieczeństwa w miejscach zagrożonych przez prądy błądzące należy stosować zarówno przewody, jak i połączenia drutów, dobrze izolowane. Poza tym uważać należy, ażeby przewody lub druty zapalników nie leżały na przedmiotach metalowych lub na mokrej skale (opinie o programie).

W miejscach zagrożonych prądami błądzącymi może się zdarzyć, że w czasie wkładania do otworu naboju zapalczego lub łączenia ze sobą drutów jeden z nich dotknie przedmiotu metalowego (np. rurociągu), gdy równocześnie drugi drut będzie leżał na wilgotnej skale. W wypadku istnienia różnicy napięć między takimi punktami może nastąpić zapalenie zapalnika. I)la unik- pięcia tego wskazane jest przed wykonaniem naboju zapalczego krótko spiąć ze sobą końce drutów zapalnika przez lekkie ich skręcenie, a rozłączyć zaś dopiero wtedy, gdy wszystkie otwory będą już nabite (segregator aktów prawnych). Niezależnie od tego wskazane jest po połączeniu ze sobą drutów kolejnych zapalników spiąć ze sobą pozostałe dwa skrajne druty. Dla unieszkodliwienia różnicy napięcia, która istnieć może w obu przewodach strzałowych należy również spiąć ze sobą druty przewodów, połączenie zaś drutów zapalników z przewodem strzałowym wykonać dopiero na krótko przed strzelaniem.

Należy przy tym mieć na uwadze, że krótkie spięcie przewodów jest tym skuteczniejsze, im bliżej sieci zapalczej jest ono uskutecznione (najlepiej jest spiąć ze sobą przewody na obu ich końcach), gdyż w przeciwnym razie droga od miejsca, w którym prąd błądzący wchodzi do przewodu, przez krótkie spięcie może mieć większy opór aniżeli przez sieć, zwłaszcza jeżeli ta ostatnia składa się z małej ilości zapalników; większość prądu popłynie wtedy przez sieć i zapalniki (promocja 3 w 1). Dla usunięcia przed strzelaniem krótkiego spięcia bez narażenia się na skutki możliwego strzału w tym momencie zaproponowano cały szereg rozmaitych urządzeń, które jednak nie znalazły w górnictwie szerszego zastosowania.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Okna dachowe zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Okna dachowe zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Okna dachowe zdjęcie nr 8 Okna dachowe zdjęcie nr 9 Okna dachowe zdjęcie nr 10
Okna dachowe zdjęcie nr 11
Okna dachowe zdjęcie nr 12 Okna dachowe zdjęcie nr 13 Okna dachowe zdjęcie nr 14
Okna dachowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Okna dachowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Okna dachowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami