Blog

01.07.2020

Praktyka budownictwa

W artykule znajdziesz:

Praktyka budownictwa

Praktyka budownictwa

Przy podanej wyżej metodzie, w zależności od ważności obiektu dla stosunków polskich, wartość T może oscylować w granicach od 30 do 1000 lat, zaś dla największych w skali światowej zapór może dochodzić do 4000-5000 lat, co dość dobrze pokrywa się z poglądami ugruntowanymi w praktyce budownictwa wodnego zarówno Polski, jak i wielu innych krajów (program uprawnienia budowlane na komputer).

Jeśli chodzi o sam tryb obliczania WWQ dla przyjętego okresu T można posługiwać się różnymi metodami, opisanymi w podręcznikach hydrologii, np. często spotykanymi metodami Fostera-Rybkina, Fullera i Gumbela.
Do stosunków polskich dość dobrze dostosowane są metody Dębskiego i Jarockiego oraz metody zawarte w „Tymczasowych przepisach obliczania wielkich wód o określonym prawdopodobieństwie pojawiania się” (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Całość tak ustalonego dla budowli piętrzącej miarodajnego przepływu powodziowego może być przepuszczana przez budowlę przez komplet dostosowanych do tego celu urządzeń upustowych, do których należą:
- przelewy powierzchniowe (stale otwarte lub zamykane),
- przelewy typu lewarowego,
- spusty,
- turbiny siłowni wodnych.

W zależności od rodzaju i wymiarów owych urządzeń przepuszczać one mogą różne ilości wody (uprawnienia budowlane).
Minimalne światło przelewu. Wymiarowanie światła przelewów polega na ustaleniu wysokości i szerokości otworów przelewowych. Pod pojęciem światła przelewu rozumie się sumaryczną szerokość wszystkich otworów przelewowych. Dobór światła uzależnia się czasem od maksymalnej różnicy poziomów górnej i dolnej wody, czasem od wielkości dopuszczalnych prędkości maksymalnych na końcu ubezpieczeń jazowych. Istnieje też pogląd, że minimalne światło może być określone w zależności od dopuszczalnego maksymalnego wydatku jednostkowego.

Należy podkreślić, że całość podanych wyżej sposobów obliczania wymiarów urządzenia do rozpraszania energii ma charakter jedynie orientacyjny, dostateczny w fazie założeń projektowych, co najwyżej projektu wstępnego (program egzamin ustny).

Właściwe opracowanie projektów

Właściwe opracowanie projektów większych budowli hydrotechnicznych w fazit projektu technicznego powinno być oparte na weryfikacji obliczeń wstępnych przeprowadzanej drogą badań modelowych. Jest to tym więcej konieczne, że w praktyce stosuje się często wypady o profilach krzywoliniowych lub łamanych, czasami uzupełniając ich działanie przez rozmieszczenie na wypadzie różnego rodzaju przeszkód dla wody w formie progów, ścianek ażurowych, zębów i szykan. Ujęcie czysto teoretyczne wpływu owych urządzeń na bieg strumieni wody oraz stopień rozproszenia energii nie jest możliwe, przeto tylko badania modelowe mogą w takich przypadkach dawać odpowiedź, czy zaprojektowany system urządzeń wypełnia stawiane zadanie. Ponadto badania modelowe wykazują, czy w obszarze poniżej wypadu konieczne jest dalsze umocnienie dna rzeki i określają, jak powinno ono być wyprofilowane i jak daleko powinno rozciągać się poza właściwą budowlę piętrzącą (opinie o programie).

Ruch wód gruntowych pod budowlami piętrzącymi posadowionymi na podłożu nieskalistym
Wskutek spiętrzenia wód cieku pod fundamentami budowli piętrzącej odbywa się filtracja, prowadząca niekiedy do sufozji gruntu. Aby uniknąć sufozji i zapewnić budowli stateczność, obrys stopy fundamentowej budowli powinien być tak rozwinięty, aby zapewniał dostatecznie długą drogę filtracji, gwarantującą należytą redukcję prędkości filtrującej wody (segregator aktów prawnych).
Pod pojęciem wyporu rozumie się ciśnienie wody działające na stopę fundamentu budowli od strony podłoża. Wysokość ciśnienia w dowolnym punkcie stopy fundamentowej jest sumą wysokości ciśnienia hydrostatycznego h[ wywieranego przez wodę dolnego stanowiska i wysokości ciśnienia filtracyjnego h" wywieranego przez filtrującą wodę pod stopą fundamentu
Przybliżony wykres ciśnienia hydrodynamicznego sporządzony na rozwiniętej drodze filtracji przedstawia linię prostą (promocja 3 w 1).

Przy sporządzaniu tego wykresu poszczególne odcinki drogi filtracji odmierza się jako nieskrócone lub skrócone, zależnie od przyjętej metody obliczeń wymaganej drogi
filtracji metoda Bligha, Lane’a lub pośrednia).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami