Blog

03.10.2019

Praktyka na budowie – lepiej u wykonawcy czy podwykonawcy?

W artykule znajdziesz:

Praktyka na budowie – lepiej u wykonawcy czy podwykonawcy?

 

Praktyka na budowie – lepiej u wykonawcy czy podwykonawcy?

Przed przystąpieniem do egzaminu na uprawnienia budowlane każdy kandydat ma obowiązek odbycia praktyki zawodowej – w zależności od wybranego rodzaju uprawnień może to być praktyka na budowie lub w biurze projektowym, bądź oba te rodzaje praktyk (program na komputer).

W przypadku praktyki wykonawczej na pewno trzeba dobrze się zastanowić, w jakiej firmie ją odbywać, aby przygotowanie zawodowe było jak najpełniejsze (program na telefon). Jeśli szlify w zawodzie zdobycia się w firmie, pełniącej na danej budowie funkcję wykonawcy generalnego, to obowiązki praktykanta ograniczają się praktycznie wyłącznie na prowadzeniu dokumentacji. Nie jest to więc praktyka, która dałaby odpowiednie doświadczenie zawodowe (program egzamin ustny).

Zdecydowanie lepsze przygotowanie do egzaminu na uprawnienia budowlane oraz do przyszłej pracy zawodowej zapewnia praktyka w mniejszych firmach, pełniących funkcje podwykonawców. W trakcie takiej praktyki ma się styczność z prawdziwą pracą na budowie. Oznacza to konieczność pracy z ludźmi na placu budowy i to bez względu na warunki atmosferyczne (opinie o programie). Praktykant wykonuje niemal wszystkie prace, w tym również te najbrudniejsze. Bardzo ważne jest to, aby swoje obowiązki wykonywać starannie, dbając o bezpieczeństwo, dokładność oraz odpowiedni czas wykonywania robót. W takiej pracy liczą się dobre pomysły i szybkie ich realizowanie, ponieważ każde opóźnienie prac oznacza negatywne konsekwencje dla całej inwestycji (segregator aktów prawnych).

Praca w firmie podwykonawczej


Dzięki pracy w firmie podwykonawczej praktykant ma możliwość zdobycia bardzo cennego doświadczenia zawodowego oraz przygotowania się do egzaminu na uprawnienia budowlane oraz późniejszej pracy (promocja 3  w 1). Co więcej, w trakcie realizacji prac można nauczyć się obsługi sprzętu budowlanego, co bardzo się przyda w dalszej karierze. Takie doświadczenie zaowocuje również w czasie egzaminu, ponieważ kandydat na uprawnienia będzie znał swoje obowiązki dosłownie od podszewki i nic nie powinno go zaskoczyć. Oczywiście praca w biurze także jest przydatna, a co więcej, praktykant zawsze może wyjść na budowę i zobaczyć, co się dzieje.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami