Blog

Miejsca wzbudzenia drgań zdjęcie nr 2
04.01.2019

Praktyka zawodowa a projekt wykonawczy

W artykule znajdziesz:

Praktyka zawodowa a projekt wykonawczy


Zgodnie ze stanowiskiem Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, dotyczącej wykonywania projektów wykonawczych podczas odbywania praktyki zawodowej, uprawniającej do zdobycia projektowych uprawnień budowlanych, projekty wykonawcze nie zalicza się do praktyki projektowej (program na komputer) . Według PIIB w rozumieniu prawa budowlanego projekt wykonawczy nie jest projektem budowlanym, ponieważ jego forma, treść oraz zakres nie podlega regulacji przez prawo budowlane, a jedynie przez przepisy dotyczące zamówień publicznych. Właśnie dlatego projekty wykonawcze można wykonywać nawet bez posiadania uprawnień budowlanych. Stanowisko PIIB jest jednoznaczne – praktyka zawodowa powinna polegać przede wszystkim na sporządzaniu projektów architektoniczno-budowlanych, których forma i zakres określa prawo budowlane oraz rozporządzenia MTBiGM dotyczące zakresu oraz formy projektów budowlanych. Jedynie projekty budowlane stanowią podstawę do uzyskania pozwolenia na budowę.
Projekty wykonawcze wykonywane są przede wszystkim w celu wykonywania robót budowlanych(program na telefon). Z tego właśnie względu wszelkie prace, które wykonywane są przy takich projektach, nie wymagają posiadania uprawnień budowlanych. Stanowisko to zostało przestawione przez Krajową Komisję Kwalifikacyjną Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 18 lipca 2014 roku(promocja 3 w 1).

Jak to wygląda we właściwej terenowo izbie


Miejsca wzbudzenia drgań zdjęcie nr 3Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku uprawnień architektonicznych projektowych, ponieważ izby architektów zaliczają projekty wykonawcze do praktyki zawodowej(program na egzamin ustny). Są one nawet jednym z najważniejszych elementów praktyki i należy je przedstawić podczas procesu kwalifikacyjnego. Na stronach podlaskiej czy małopolskiej okręgowej izby architektów można nawet przeczytać, że wraz z wnioskiem kwalifikacyjnym należy złożyć od 1 do 3 wybranych projektów, przy czym projektem nazywa się zarówno projekt budowlany, jak i projekt wykonawczy(segregator). Co ciekawe, projekty wykonawcze są dopuszczalne nie tylko przez izby architektów, ale również niektóre izby budowlane – przed rozpoczęciem praktyk warto więc dowiedzieć się, jak to wygląda we właściwej terenowo izbie(opinie).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Miejsca wzbudzenia drgań zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Miejsca wzbudzenia drgań zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Miejsca wzbudzenia drgań zdjęcie nr 8 Miejsca wzbudzenia drgań zdjęcie nr 9 Miejsca wzbudzenia drgań zdjęcie nr 10
Miejsca wzbudzenia drgań zdjęcie nr 11
Miejsca wzbudzenia drgań zdjęcie nr 12 Miejsca wzbudzenia drgań zdjęcie nr 13 Miejsca wzbudzenia drgań zdjęcie nr 14
Miejsca wzbudzenia drgań zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Miejsca wzbudzenia drgań zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Miejsca wzbudzenia drgań zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami