Blog

Miękki polichlorek winylu zdjęcie nr 2
06.04.2019

Praktyka zawodowa za granicą – jak ją potwierdzić?

W artykule znajdziesz:

Praktyka zawodowa za granicą – jak ją potwierdzić?

W przypadku praktyki zawodowej odbywanej za granicą, obowiązującym przepisem jest § 4 rozporządzenia z dnia 11 września 2014r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (program na komputer). Mówi on, że praktyka zawodowa za granicą, może być potwierdzone wyłącznie dokumentem, który został wydany przez kierownika jednostki, w której ta praktyka się odbywała. Wspomniany dokument musi być jeszcze potwierdzony przez osobę, pod której kierownictwem obywała się praktyka. Osoba ta musi mieć uprawnienia budowlane w zakresie odpowiadającym uprawnieniom, które wskazane są w art. 14 ust. 1 prawa budowlanego (program na telefon).
W dokumencie potwierdzającym odbycie praktyki musi znaleźć się (https://uprawnienia-budowlane.pl):
• potwierdzenie okresu, w którym odbywała się praktyka zawodowa, łącznie z terminami rozpoczęcia oraz ukończenia tejże praktyki,
• wskazanie robót oraz obiektów budowlanych, przy których projektowaniu osoba starająca się o uprawnienia budowlane uczestniczyła bezpośrednio lub przy których pełniła funkcję techniczną na budowie (program na egzamin ustny).

Ogólna ocena praktycznej i teoretycznej wiedzy

Miękki polichlorek winylu zdjęcie nr 3
Praktyka zawodowa za granicą – jak ją potwierdzić?

Należy pamiętać, że w dokumencie musi być określony zarówno charakter wykonywanych czynności, jak i ich rodzaj oraz przeznaczenie konstrukcji obiektu budowlanego (promocja 3 w 1). Ponadto trzeba tam umieścić wszelkie inne charakterystyczne parametry użytkowe oraz techniczne obiektu odpowiednio do wybranej specjalności uprawnień budowlanych, w tym również nazwę inwestora oraz lokalizację inwestycji,
• ogólna ocena praktycznej i teoretycznej wiedzy kandydata w zakresie wnioskowanej specjalności – oceny tej może dokonać wyłącznie osoba, pod której nadzorem odbywały się praktyki budowlane (segregator).
Potwierdzenie praktyki musi być oczywiście na piśmie, a wszelkie załączone do niego dokumenty muszą być przetłumaczone na język polski. Jedyne dopuszczalne tłumaczenie, to tłumaczenie wykonane przez tłumacza przysięgłego. Oświadczenie wraz z niezbędnymi załącznikami składa się w izbie razem z wnioskiem o uprawnienia budowlane. W przypadku wątpliwości lub konieczności dostarczenia dodatkowych dokumentów, izba kontaktuje się z kandydatem za pośrednictwem listów poleconych (opinie).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Miękki polichlorek winylu zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Miękki polichlorek winylu zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Miękki polichlorek winylu zdjęcie nr 8 Miękki polichlorek winylu zdjęcie nr 9 Miękki polichlorek winylu zdjęcie nr 10
Miękki polichlorek winylu zdjęcie nr 11
Miękki polichlorek winylu zdjęcie nr 12 Miękki polichlorek winylu zdjęcie nr 13 Miękki polichlorek winylu zdjęcie nr 14
Miękki polichlorek winylu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Miękki polichlorek winylu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Miękki polichlorek winylu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami