Blog

14.11.2022

Prawidłowe określenie kierunku źródła

W artykule znajdziesz:

Prawidłowe określenie kierunku źródła

Umiejscawianie przez człowieka źródeł sygnałów akustycznych polega na umiejętności lokalizowania przez niego kierunku źródła tych sygnałów. W warunkach przemysłowych zagadnienie lokalizacji sygnałów akustycznych ma duże znaczenie (program uprawnienia budowlane na komputer). Na przykład w przypadku sygnału nadawanego przez suwnicę, która z ciężarem porusza się wzdłuż hali, prawidłowe określenie kierunku źródła tego sygnału może decydować o bezpieczeństwie robotnika. Natomiast w przypadku gdy jeden robotnik obsługuje równocześnie kilka maszyn, dokładność z jaką potrafi on określić słuchem kierunek i miejsce występowania awarii, ma duży wpływ na prawidłowy przebieg danego procesu technologicznego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Jeżeli fala biegnąca od źródła dźwięku natrafia na przeszkodę, np. w postaci ściany, to w miejscu zetknięcia się z nią ulega ona odbiciu. Z punktu widzenia energetycznego w bezpośredniej bliskości takiej ściany powinno więc wystąpić sumowanie się energii fal padającej i odbitej, powodujące przyrost ciśnienia akustycznego. Jeżeli natomiast ściana znajduje się między źródłem a odbiorcą, wówczas powinien wystąpić tzw. cień akustyczny, a więc zmniejszenie się tego ciśnienia (uprawnienia budowlane).

Opisane zjawiska mają decydujący wpływ na zdolność orientacji człowieka w otaczającej go przestrzeni przede wszystkim wtedy, gdy posługiwanie się wzrokiem jest utrudnione lub niemożliwe, np. w przypadku osób niewidomych. Wyjaśnienie mechanizmów związanych z lokalizowaniem przeszkód oraz sygnałów akustycznych słuchem powinno usprawnić naukę o orientacji przestrzennej takich właśnie osób, a opracowanie na tej podstawie założeń akustycznych ułatwić projektowanie optymalnie sprawnego z tego punktu widzenia sprzętu rehabilitacyjnego (program egzamin ustny).

Narząd słuchu

Wyjaśnienie tych mechanizmów ma również duże znaczenie i w innych przypadkach, gdy posługiwanie się wzrokiem jest utrudnione. Występuje to przede wszystkim w warunkach nocnych przy braku wystarczającego oświetlenia, a więc np. podczas robót torowych w kolejnictwie, w halach produkcyjnych, na zewnątrz tych hal lub w kopalniach w przypadku awarii oświetlenia, albo też w warunkach dziennych, np. podczas mgły (opinie o programie).

Na podstawie wstępnej analizy zjawisk występujących przy rozprzestrzenianiu się sygnałów akustycznych można stwierdzić, że w sprzyjających warunkach akustycznych pozwalają one odbiorcy na ogólną ocenę kierunkowości pola akustycznego w danym obszarze przestrzeni i, w zależności od zasobu posiadanych wyobrażeń oraz umiejętności ich korzenia, na mniej lub więcej dokładną orientację w tym obszarze; dokładność tę w dużym stopniu można wyrobić w wyniku szkolenia (segregator aktów prawnych).

Opierając się na wynikach licznych badań prowadzonych w dziedzinie orientacji przestrzennej bez udziału wzroku, stwierdzono między innymi, że decydującą rolę odgrywają tu zjawiska akustyczne, które w postaci drgań wywołują zmiany ciśnienia akustycznego środowiska, odbierane następnie przez zmysły człowieka. Warunkiem sprawnej orientacji jest więc zdolność do odebrania tych informacji oraz zawartość informacyjna sygnału akustycznego, który ją niesie.

Sygnał akustyczny wytwarzany przez źródło informacji może być opisany stosunkowo łatwo mierzalnymi parametrami fizycznymi, a mianowicie: w skali czasu (w sekundach) jako przebieg chwilowych wartości ciśnienia akustycznego fali akustycznej (w decybelach) oraz w skali częstotliwości (w hertzach) jako widmowy przebieg gęstości energii akustycznej (promocja 3 w 1). W warunkach tych jest zakodowany zbiór charakterystycznych cech danego źródła, odróżniających pod względem akustycznym to źródło od innych. Aby to odróżnienie nastąpiło po stronie odbiorcy musi być dokonana analiza odebranego sygnału (analizę taką dokonują zmysły w omawianym przypadku przede wszystkim narząd słuchu), a następnie komparacja, tzn. porównanie przeanalizowanych parametrów tego sygnału z utrwalonymi w pamięci odbiorcy parametrami wzorcowymi. Na tej podstawie odbiorca może dokonać zróżnicowania i stwierdzić nie tylko, że słyszy np. pracujący silnik samochodu lub kroki innego człowieka, ale również określić, czy jest to silnik dwu- czy czterosuwowy lub też po jakiej nawierzchni człowiek ten idzie.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami