Blog

Przyrząd wysiewający zdjęcie nr 2
21.05.2019

Prawo budowlane w Polsce

W artykule znajdziesz:

Prawo budowlane w Polsce

Prawo budowlane jest bardzo rozbudowane, ponieważ składa się nie tylko z aktów prawnych rangi ustawowej, ale także różnego rodzaju norm o charakterze wykonawczym i technicznym (https://uprawnienia-budowlane.pl). Jego znajomość jest niezbędne, aby móc otrzymać uprawnienia budowlane, dzięki którym można sprawować samodzielne funkcje techniczne w budownictwie.

Przyrząd wysiewający zdjęcie nr 3
Prawo budowlane w Polsce

Już w XIX wieku pojawiły się odrębne regulaminy, ustawy oraz ordynacje budowlane, które wydawane było osobno dla wsi, miasteczek i miast. Jednak z czasem, gdy zaczął rozwijać się przemysł, konieczne stało się ujednolicenie przepisów budowlanych (program na komputer). Rozwój prawa budowlanego na polskich ziemiach zaczął się w okresach zaborów. To właśnie wtedy w zaborze pruskim działała tzw. policja budowlana, która sprawdzała, czy powstające obiekty spełniają bardzo szczegółowe rozporządzenia (program na telefon).

Pierwsze akty prawne powstały jednak w zaborze austriackim – były to przepisy stawy kanałowej dla Miasta Krakowa z 1914 roku i przepisu ustawy budowlanej dla Miasta Krakowa z 1883 roku (opinie o programie). Dopiero po odzyskaniu niepodległości rozpoczęły się prace na ujednoliceniem prawa budowlanego, które miało spoić wszystkie regulacje zaborcze. Dokument nazywał się „Prawo budowlane i o zabudowaniu osiedli”, a wszedł w życie 16 lutego 1928 roku jako rozporządzenie Prezydenta Rzeczpospolitej (segregator aktów prawnych).

Ujednolicenie przepisów

Ujednolicenie przepisów było procesem bardzo skomplikowanym, ponieważ wymagało:
• ograniczenia samowoli budowlanej,
• określenia przebiegu procesu budowlanego,
• określenia sposobu sprawowania nadzoru nad procesem budowlanym,
• zunifikowania układu geodezyjnego, komunikacyjnego, łączności oraz układu wysokościowego nad poziomem morza na terenie całego kraju (promocja 3 w 1).

Wspomniana ustawa obowiązywała w niemal niezmiennym kształcie aż do roku 1961, kiedy to wprowadzono nową ustawę Prawo budowlane. Kolejna ustawa wyszła w roku 1974 i obowiązywała aż przez 20 lat. W tym czasie dostrzeżono w niej wiele braków, które doprowadziły do wadliwych rozwiązań architektonicznych i budowlanych. Stąd też w 1994 roku wprowadzono nową ustawę budowlaną, która obowiązuje do dzisiaj (program egzamin ustny).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Przyrząd wysiewający zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Przyrząd wysiewający zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Przyrząd wysiewający zdjęcie nr 8 Przyrząd wysiewający zdjęcie nr 9 Przyrząd wysiewający zdjęcie nr 10
Przyrząd wysiewający zdjęcie nr 11
Przyrząd wysiewający zdjęcie nr 12 Przyrząd wysiewający zdjęcie nr 13 Przyrząd wysiewający zdjęcie nr 14
Przyrząd wysiewający zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Przyrząd wysiewający zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Przyrząd wysiewający zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami