Blog
Prawo pierwokupu
W artykule znajdziesz:
Tu też musimy zwrócić uwagę na konieczność zbadania możliwości transportu gotowych wyrobów do najbliższej stacji kolei żelaznej lub drogi wodnej. W zależności od tego jaki materiał i do jakiego celu chcemy eksploatować, będzie potrzebny dojazd dla furmanek i samochodów ciężarowych, kolej wąskotorowa, 1’nowa, lub wreszcie boczna normalnotorowa (program uprawnienia budowlane na komputer). W dość prostym zazwyczaj wypadku dojazdu kołowego, wystarczy zabezpieczyć sobie działki gruntu dla połączenia kamieniołomu z najbliższą drogą gminną, powiatową lub wojewódzką lub też zabezpieczyć sobie przez spisanie umów na korzystanie z dróg prywatnych. W wypadku, gdy kamieniołom ma być prowadzony na wielką skalę, jest on nie do pomyślenia bez bocznicy normalnotorowej, a już w wypadkach wyjątkowych musi posiadać co najmniej łącznicę wąskotorową lub kolej l nową (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
We wszystkich tych wypadkach należy od razu zorientować się co do trasy takiej drogi transportowej i wykupić lub też wydzierżawić (najlepiej przez notarialnie sporządzone umowy dzierżawne na lat 30 z zastrzeżeniem prawa pierwokupu) potrzebne działki, choćby pierwszy okres eksploatacji miał być obsługiwany tylko przez dojazd kołowy i do budowy bocznicy miało się przystąpić znacznie później. Niesporządzenie we właściwym czasie tego rodzaju umów, może być w przyszłości źródłem wielkich trudności i przerw w normalnym toku eksploatacji. a w każdym razie naraża zawsze na znacznie powiększone koszty. Poniżej podajemy przykład przeprowadzonego w praktyce studium przedwstępnego (uprawnienia budowlane).
Badania, wykonane przez kamieniołomy w Janowej wg sprawozdania z działalności tychże kamieniołomów za rok 1936/37. Ze względu na przewidywane wyczerpanie się w okresie najbliższych kilku lat zapasu bazaltu w obecnie eksploatowanym złożu, przeprowadzono badania geologiczne, celem ustalenia następnego terenu eksploatacyjnego (program egzamin ustny).
Miąższość bazaltu
Badania rozpoczęto dnia 1.5.1936 w kwartale Nr. 45, kierując się wskazaniami wariometrycznymi, wykazującymi największe skupienie bazaltu w tym terenie. Na podstawie pomiarów poligonalnych i niwelacyjnych sporządzono plan wiertniczy kwartału Nr. 45 i części kwartału Nr. 44. W powyższych kwartałach założono siatkę wierceń o boku 100 m. W narożach siatki wykonano wiercenia sposobem udarowym (100 otworów), stwierdzając grubość nadkładu nad bazaltem w poszczególnych punktach (opinie o programie).
Celem otrzymania danych do obliczenia zapasów złoża, wykonano 9 otworów systemem obrotowym rdzeniowym, przewiercając miąższość warstwy bazaltu. Miąższość ta wynosi około 20 m. kamienia użytecznego. Po dokładnych wierceniach sporządzono profile geologiczne, odnoszące się do nadkładu i profile, uwzględniające nadkład i bazalt.
Na podstawie profilów, odnoszących się do nadkładu, sporządzono plan wiertniczy stropu złoża bazaltowego, który dnie istotny obraz górnej powierzchni złoża, pozwalając na racjonalni zaprojektowanie systemu eksploatacji. Ponadto wykonano plan grubości nadkładu, umożliwiający odpowiednie zaprojektowanie i obliczenie robót odkrywkowych (segregator aktów prawnych).
Jako podstawę do obliczenia zapasu bazaltu przyjęto teren, na którym nadkład nie przekracza 10 m, a który wynosi 360.000 m2, co zaokrąglono do 300.000 m-. Miąższość bazaltu przyjęto 15 m. (25% bezpieczeństwa), wreszcie ciężar gatunkowy bazaltu 3
Zapas obliczony na podstawie powyższych danych wynosi 12V2 miliona ton, co przy przypuszczalnej eksploatacji rocznej 300 tysięcy ton. da zapasy materiałów kamiennych na około 15 lat. Celem stwierdzenia nachylenia słupów oraz ich stanu zachowania, rozpoczęto roboty szybikowe, które dają dobre rezultaty (promocja 3 w 1). Podobny do wyżej opisanej metody system zastosowano do badań będących obecnie w toku w zachodniej części kwartału Nr. 33. Na częściowe wykonanie wyżej wymienionych robót wydatkowano w roku budżetowym 1936 37 zł. 40.003.79 i sumę tę odniesiono na koszty eksploatacji.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32