Blog

Zakotwienie konstrukcji nadwodnej zdjęcie nr 2
27.07.2020

Deskowanie płyt

W artykule znajdziesz:

Deskowanie płyt

Zakotwienie konstrukcji nadwodnej zdjęcie nr 3
Deskowanie płyt

Płyty deskuje się tarczami o długości do 6,5 m i szerokości 0.6-0,8 m, zbitymi z desek o grubości najczęściej 25 mm. Takie same tarcze stosuje się do deskowania stropów płytowych oraz do płyt w stropie żebrowym (program uprawnienia budowlane na komputer).
W przypadku jednorazowego użycia deskowania, tj. gdy elementy konstrukcji nie powtarzają się, można zamiast tarcz zastosować deskowanie z pojedynczych desek.

Stropy płytowe stosowane do niedawna prawie wyłącznie nad pomieszczeniami o małej szerokości, jak np. korytarze, projektowane są coraz częściej przy rozpiętościach 4-6 m, szczególnie gdy płytę można oprzeć na obwodzie i uzbroić krzyżowo.
Deskowanie płyt o małych rozpiętościach układa się na ryglach z desek grub. 40 mm, ustawionych na rąb. Rygle rozstawione są w odstępach 
50-100 cm w zależności od grubości płyty stropowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Opierają się one na murze za pomocą krótkich odcinków desek oporowych, które przybija się do muru hakami. Rygle usztywnia się z obu stron nakładkami przybitymi dodatkowo do deski oporowej.
Gdy mamy do czynienia z większymi rozpiętościami płyt, konstrukcja nośna deskowania musi być bardziej złożona.

Rygle opiera się wówczas na płatwiach. które z kolei są ułożone na stojakach.
W stropach żebrowych tarcze deskowania płyt układa się również na ryglach grubości 25-40 mm (uprawnienia budowlane). Rygle ustawione są na rąb i oparte bezpośrednio na stojakach lub na deskach podporowych przybitych do tarcz bocznych deskowania belek.

Deskowanie płyty wykonuje się w ten sposób, że po ustawieniu stojaków drewnianych wiąże się je z tężnikami i ryglami, stojaki metalowe natomiast ustawia się na potrzebną wysokość i do ich głowic mocuje się rygle. Następnie reguluje się poziom rygli podbijając stojaki klinami lub pokręcając śruby w stojakach metalowych. Na koniec układa się tarcze lub przybija deski deskowania właściwego (program egzamin ustny).

Koryta belek

Deskowanie rozbiera się w odwrotnej kolejności. Najpierw wybija się kliny spod stojaków lub opuszcza stojaki metalowe. Po opuszczeniu deskowania wyjmuje lub odrywa się rygle od stojaków i wyjmuje deski lub tarcze. W przypadku gdy deskowanie oparte jest na deskach podporowych przybitych do tarcz bocznych belek, należy z początku oderwać te deski, następnie wyjąć rygle i opuścić deskowanie płyty. Na deskowanie płyt stosuje się również sklejki wodoodporne o grubości 15 mm (opinie o programie).

Rygle rozstawia się w odległości 40-S-50 cm. Przy zastosowaniu sklejki otrzymuje się gładszą powierzchnię betonu. Deskowanie ze sklejki jest lekkie i można je używać kilkakrotnie przy wykonywaniu płyt znormalizowanych o powtarzających się wymiarach. Deskowanie belek i podciągów składa się również z tarcz drewnianych zbitych w kształt koryta otwartego. Tarcze denne wykonuje się z desek grubszych niż tarcze boczne. Tarcze denne powinny mieć szerokość równą szerokości belki, boczne zaś powinny je obejmpwać. Koryta belek ustawia się na ryglach przybitych do stojaków lub na specjalnie poszerzonych głowicach stojaków. Deskowanie boczne koryta jest wzmocnione rozporkami, które są wyjmowane po napełnieniu koryta masą betonową. Tarcze belek skrajnych (wieńców) podpiera się zastrzałami przybitymi do rygli (segregator aktów prawnych).

W tabl. 5-1 podano grubość desek, rozstaw nakładek łączących deski i przekroje nakładek, rozstaw stempli oraz wymiary desek oporowych, którymi mocuje się boczne tarcze deskowania. Skosy w belkach wymagają załamania dennicy koryta i podparcia albo stojakami z głowicami, które ustawia się ukośnie, albo pochylonymi ryglami wspartymi na ryglach przybitych do stojaków. Tarczę deskowania wieńca można ustawić na ryglach wypuszczonych poza ścianę zewnętrzną, wówczas jednak po ryglach pozostają otwory w ścianie.

Lepszym rozwiązaniem jest przywiązanie tarczy drutem lub sworzniami i założenie ściągów (promocja 3 w 1). Stropy kasetonowe deskuje się jak stropy płaskie, ustawiając na deskowaniu specjalne skrzynki o zbieżnych ścianach, aby można je było łatwiej wyjąć. Oczywiście deskowanie to nie musi być pełne - deski daje się tylko między skrzynkami.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Zakotwienie konstrukcji nadwodnej zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Zakotwienie konstrukcji nadwodnej zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Zakotwienie konstrukcji nadwodnej zdjęcie nr 8 Zakotwienie konstrukcji nadwodnej zdjęcie nr 9 Zakotwienie konstrukcji nadwodnej zdjęcie nr 10
Zakotwienie konstrukcji nadwodnej zdjęcie nr 11
Zakotwienie konstrukcji nadwodnej zdjęcie nr 12 Zakotwienie konstrukcji nadwodnej zdjęcie nr 13 Zakotwienie konstrukcji nadwodnej zdjęcie nr 14
Zakotwienie konstrukcji nadwodnej zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zakotwienie konstrukcji nadwodnej zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zakotwienie konstrukcji nadwodnej zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami