Blog

Konstrukcje stalowe zdjęcie nr 2
24.02.2020

Prefabrykaty ścienne uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Prefabrykaty ścienne uprawnienia budowlane

Konstrukcje stalowe zdjęcie nr 3
Prefabrykaty ścienne uprawnienia budowlane

Przy połączeniach monolitycznych prefabrykatów ściennych następuje ścięcie betonu w węzłach i wzajemne przesunięcia elementów, przy połączeniach natomiast żelbetowych czy spawanych, w zależności od konstrukcji węzła, może nastąpić wyrwanie połączeń stalowych, zerwanie połączeń spawanych itp., co stanowi poważne zagrożenie bezpieczeństwa budynku (program uprawnienia budowlane na komputer). Z tych też względów przy pierwszych objawach zagrożenia równowagi w części podziemnej budynku należy możliwie szybko ustalić przyczyny powodujące powstanie tego stanu i przystąpić do ich usunięcia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Ponieważ widoczne uszkodzenia ścian piwnicznych występują przede wszystkim w ich najsłabszych miejscach (pionowych spoinach między prefabrykatami, w miejscach o zaniżonej wytrzymałości betonu, niewłaściwej jego strukturze wewnętrznej itp.), a nie zawsze w bezpośrednim miejscu uszkodzenia fundamentu, badania przyczyn powstania tych uszkodzeń należy przeprowadzić na znacznie dłuższym odcinku fundamentów niż przy fundamentach z cegły (uprawnienia budowlane). Przy pracach związanych ze wzmacnianiem gruntu pod budynkiem, jak również przy wzmacnianiu jego fundamentów, zaleca się wykonać w tych miejscach odciążenie ścian piwnicznych przez podstemplowanie stropów. Unika się w ten sposób powstania ewentualnych uszkodzeń w węzłach na wyższych kondygnacjach budynku. Inne sposoby odciążania fundamentów w budynkach zrealizowanych z prefabrykatów czy też w sposób monolityczny są bardzo kłopotliwe i trudne w wykonaniu.

Sposoby wzmacniania fundamentów

W przypadku uszkodzeń fundamentów betonowych czy też żelbetowych, w zależności od rodzaju uszkodzeń, ławę wzmacnia się jednym ze sposobów lub za pomocą pali (program egzamin ustny).

W wielu przypadkach, przy znacznej szerokości ławy i stosunkowo wąskiej ścianie nośnej opartej na tej ławie, następuje pęknięcie ławy od dołu wzdłuż ściany (spowodowane na ogół wadliwym wykonawstwem). W tym przypadku zachodzi konieczność odciążenia uszkodzone] ławy przez Poliniowanie stropów. Jeżeli zachodzi konieczność zwiększenia obciążenia ław fundamentowych, przy niewielkim rozstawie ścian nośnych, np. 2,40 m, zamiast stosunkowo kłopotliwego poszerzenia ław fundamentowych stosuje się wzmocnienie ław fundamentowych przez włączenie do pracy z ławami odpowiednio wykonanej żelbetowej podłogi piwnic. Przedtem należy rozebrać starą podłogę, została ona wykonana ponad wierzchem istniejących ław fundamentowych ta by poziom górnej powierzchni istniejących ław stanowił spod nowej podłogi.

Po wykuciu otworów w ścianach, nad starymi ławami, w odległościach nie większych niż 1,0 m (o szerokości co najmniej 25 cm i wysokości minimum 30 cm) należy wykute otwory oczyścić wodą z resztek betonu. Po zazbrojeniu podłogi i otworów w ścianach i ich zwilżeniu należy zabutonować podłogę betonem klasy minimum B200, dokładnie wypełniając otwory w ścianach i zagęszczając beton wibratorami (opinie o programie).

Przed wykonaniem żelbetowej podłogi nad ławami zaleca się wybrać ziemie między ławami do poziomu ich spodu i przestrzeń tę wypełnić chudym betonem, jeśli między ławami nie znajdowała się podłoga piwnic wykonana z odpowiednich, trwałych materiałów (segregator aktów prawnych).

W przypadku znacznego rozstawu ścian nośnych korzystniejsze jest wykonanie wzmocnienia przy jednoczesnym poszerzeniu istniejących ław fundamentowych. Zgodnie z dokumentacją projektową, wykonuje się w odpowiednich odległościach w ścianie otwory na żebra poprzeczne i po ich dokładnym oczyszczeniu wykonuje się boczne deskowanie w celu poszerzenia starej ławy. Po zazbrojeniu poprzecznych żeber i poszerzonej ławy należy otwory w ścianie zwilżyć wodą i całość zabetonować betonem klasy B200 (co najmniej), dokładnie go zagęszczając i wypełniając nim wykute otwory w ścianie.

Należy przy tym pamiętać o izolacji poziomej ław. Sposób jej wykonania będzie zależał ściśle od sposobu wzmocnienia czy też poszerzenia starych ław fundamentowych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.06.2025
Konstrukcje stalowe zdjęcie nr 4
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Mostki akustyczne to newralgiczne miejsca w każdej konstrukcji budynku fragmenty ścian, stropów czy podłóg, którymi dźwięk może „przeskakiwać” z jednego…

23.06.2025
Konstrukcje stalowe zdjęcie nr 5
Sylikat czyli materiał na dom

Bogactwo asortymentu silikatowego wykracza daleko poza standardowe kształtki o wymiarach dostosowanych do najpowszechniej stosowanych grubości ścian. W ofercie producentów znaleźć…

Konstrukcje stalowe zdjęcie nr 8 Konstrukcje stalowe zdjęcie nr 9 Konstrukcje stalowe zdjęcie nr 10
Konstrukcje stalowe zdjęcie nr 11
Konstrukcje stalowe zdjęcie nr 12 Konstrukcje stalowe zdjęcie nr 13 Konstrukcje stalowe zdjęcie nr 14
Konstrukcje stalowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Konstrukcje stalowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Konstrukcje stalowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami