Blog

Spore zapotrzebowanie na usługi zdjęcie nr 2
19.10.2020

Prefabrykowane płyty ścienne

W artykule znajdziesz:

Prefabrykowane płyty ścienne

Spore zapotrzebowanie na usługi zdjęcie nr 3
Prefabrykowane płyty ścienne

Przy produkcji płyt, a później przy betonowaniu przerw zastosowano odpowietrzanie. Sprężenie przeprowadzono przez nawijanie struny za pomocą nawijarki systemu BBRV (program uprawnienia budowlane na komputer). Niewielkie momenty w kierunku pionowym zostały przejęte przez zwykłe zbrojenie.

Sprężenie dano tak duże, że w betonie przy pełnym obciążeniu występują naprężenia ściskające równe 20 kG/cm2. W celu ochrony przed jednostronnym nagrzaniem przez słońce cały zbiornik obmurowano. Dla umocowania muru do ściany zbiornika, w zewnętrznej płaszczyźnie prefabrykatów ściany wykonano wgłębienia z wkładką 0 5 mm, przez którą przepuszczono wąsy zakotwione w murze. Między omurowaniem a ścianą pozostawiono 3 cm przerwę, którą wypełniono zaprawą cementową; stanowi ona osłonę nawiniętej struny (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Prefabrykowane płyty ścienne były wykonywane na okrągłym wypukłym pokładzie. Wykonano je kolejno w liczbie 12 szt. jedna na drugiej, przekładając twardymi płytami pilśniowymi zagruntowanymi olejem. Beton był zagęszczony wibratorem powierzchniowym i odpowietrzany. Uzyskiwano tak zwięzły beton, że można było od razu zdejmować boczne części formy. Po 36 godzinach wiązania betonu płyty podnoszono za pomocą uchwytu pneumatycznego i układano na stos. Miały one powierzchnie gładkie i bez porów. Montaż płyt ściennych przeprowadzono dźwigiem (uprawnienia budowlane).

Po ustawieniu płyty były utrzymywane w położeniu pionowym przez sztywne pręty, regulowane śrubą rzymską i umocowane do 2 płytek przyssanych do ściany i do dna zbiornika. Między sobą poszczególne płyty połączono uchwytami stalowymi. Przerwy między płytami betonowano w miarę ich ustawiania, a następnie wygładzono kielnią. Deskowanie przerw przymocowano do ściany zbiornika za pomocą przyssawnych elementów. Miało ono wysokość 1 m, co umożliwiało wlewanie zaprawy i lepsze jej zagęszczenie przez zastosowanie odpowietrzania.

W roku 1962 wybudowano w Paryżu nowy podziemny zbiornik na wodę o pojemności 200 000 m3 (program egzamin ustny). Zbiornik o kształcie prostokąta (135 x 154 m) ma cztery komory jednakowej wielkości, oddzielone galerią środkową o szerokości 10 m i ustawione w dwóch poziomach. Wysokość zbiorników wynosi 2 x 8 m. Właściwe zbiorniki wykonano w skrzyni składającej się z dna, na którym ustawiony jest zbiornik, oraz ze ścian przejmujących parcie otaczającego gruntu.

Dno skrzyni

Ze względu na niekorzystny układ zalegania warstw gruntu (u góry warstwa ciężkiej łatwo pęczniejącej gliny 3-6 m, niżej margiel) zrezygnowano z pierwotnej koncepcji wybudowania jednokondygnacyjnego zbiornika o pojemności 100 000 m3 i ustawionego na palach (opinie o programie). Rachunek ekonomiczny wykazał, że korzystniejsze będzie usunięcie niepewnego gruntu wykonanie zbiornika dwukondygnacyjnego ustawionego na dnie skrzyni, posadowionej bezpośrednio na gruncie. Chociaż wykonany zbiornik w przypadku napełnienia wodą ma mniejszy ciężar niż usunięty grunt, to jednak - ze względu na ukośny układ warstw - należy liczyć się z nierównomiernym osiadaniem gruntu, a więc i dna skrzyni. Oddzielenie zbiornika od dna skrzyni pozwala na wyrównanie poziomu zbiornika przez odpowiednie podniesienie go za pomocą podnośników hydraulicznych.

Dno skrzyni o grubości 25 cm ma wystające co 4,5 m żebra o wysokości 1,42 m, które stanowią pasmowe podpory dla dna zbiornika. Dno zbiornika ułożone jest na elastycznych pasmach z neoprenu, wzmocnionych drutami ze stali chromowej. Ściany skrzyni są pionowo ustawionymi łupinami walcowymi o grubości 18 cm, które wspierają się na żebrach rozstawionych co 4,5 m stykających się poprzez słupki z odpowiednimi żebrami zbiornika (segregator aktów prawnych).

Dno i ściany zbiornika składają się z łupin klasztornych o grubości 15-H50 cm, opartych na żebrach ułożonych krzyżowo w rozstawie co 4,5 m. Skrajne żebra pionowe zostały wzmocnione zastrzałami. Łupiny od strony wnętrza zbiornika mają powierzchnię płaską. Cała konstrukcja - oprócz słupów prefabrykowanych - została wykonana w deskowaniu.

Dzięki znacznej powtarzalności elementów, poszczególne segmenty deskowania użyto 40-krotnie. Konstrukcję skrzyni oraz zbiornika wykonano bez żadnej przerwy dylatacyjnej oraz sprężono w dwóch kierunkach (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Spore zapotrzebowanie na usługi zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Spore zapotrzebowanie na usługi zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Spore zapotrzebowanie na usługi zdjęcie nr 8 Spore zapotrzebowanie na usługi zdjęcie nr 9 Spore zapotrzebowanie na usługi zdjęcie nr 10
Spore zapotrzebowanie na usługi zdjęcie nr 11
Spore zapotrzebowanie na usługi zdjęcie nr 12 Spore zapotrzebowanie na usługi zdjęcie nr 13 Spore zapotrzebowanie na usługi zdjęcie nr 14
Spore zapotrzebowanie na usługi zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Spore zapotrzebowanie na usługi zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Spore zapotrzebowanie na usługi zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami