Blog

02.03.2020

Konstrukcja płytowa

W artykule znajdziesz:

Konstrukcja płytowa

Konstrukcja płytowa

Konstrukcja płytowa może być zastosowana jako ustrój nośny w budynkach zawierających do 10 kondygnacji (program uprawnienia budowlane na komputer). Zalety tej konstrukcji są następujące:
a) sztywność konstrukcji, wystarczająca do przeniesienia sił poziomych bez jakichkolwiek dodatkowych stężeń,
b) mały ciężar budynku dzięki zastosowaniu w płytach lekkiego wypełnienia w zamian tradycyjnie stosowanej cegły: na 1 m budynku przypada od płyt stropowych 66 kG, od płyt ścian działowych nośnych 35 kG, od płyt ścian zewnętrznych 32 kG (program uprawnienia budowlane na ANDROID),
c) mała ilość stali: na 1 m:5 budynku przypada od płyt stropowych 1,34 kG, od płyt ścian działowych nośnych 1,30 kG, od płyt ścian zewnętrznych 0,55 kG,
d) łatwość montażu dzięki zastosowaniu niewielkiej ilości prefabrykowanych elementów w postaci wykończonych dużych płyt.
W konstrukcji płytowej wykonywane są również składane budynki drewniane.

Tego rodzaju konstrukcja pozwala dzięki wyeliminowaniu ścian wewnętrznych na uzyskanie rozległych pomieszczeń w budynku (uprawnienia budowlane).
W wielu budynkach o takiej konstrukcji, wykonanych zwłaszcza w latach przedwojennych, powstały odkształcenia w belkach, stropach i ścianach działowych. Odkształcenia te spowodowane były niejednakowym osiadaniem podpór zewnętrznych i środkowych (program egzamin ustny).

Szczególnie duże różnice osiadań przejawiały się wówczas, gdy wewnątrz zastosowano słupy stalowe lub żelbetowe, a ściany zewnętrzne wykonano z cegły na zaprawie wapiennej z grubymi spoinami. W belkach ciągłych żelbetowych i ciągłych żeberkach stropowych, biegnących w poprzek budynku, powstały ukośne pęknięcia i rysy; podobne odkształcenia dały się również zaobserwować w ściankach działowych. Belki stalowe są bardziej odporne na nierównomierne osiadania podpór, jednak przy znaczniejszych różnicach osiadań mogą nastąpić przekrzywienia nitów, pęknięcia szwów spawanych, a nawet zwichrzenie ścianek w belkach (opinie o programie).

Doświadczenia

Doświadczenia wykazują, że przy wykorzystaniu dopuszczalnych naprężeń - skrócenia muru z dobrej cegły na dobrej zaprawie cementowej (z niewielkim dodatkiem wapna) równają się w przybliżeniu skróceniom słupów stalowych i słupów żelbetowych, łącznie ze skurczem betonu.

Porównując współczynniki odkształcałności (sprężystości) murów z różnych cegieł i na różnych zaprawach, można zauważyć w przypadkach skrajnych, że pod wpływem określonego obciążenia - skrócenie wysokości muru z cegły klasy 80 na zaprawie wapiennej jest 7,5 raza większe niż skrócenie muru z cegły klasy 120 na zaprawie cementowej. Tu tkwi przyczyna, że elementy konstrukcji stropów wsparte w środku na słupach (stalowych lub żelbetowych), a końcami na ścianach ze słabą zaprawą - ulegają uszkodzeniom, podczas gdy takie same elementy wsparte końcami na murach z mocną zaprawą nie wykazują rys i innych zniekształceń (segregator aktów prawnych).

Tym się objaśnia, że zastosowanie konstrukcji stropów wspartej w środku na słupach (stalowych lub żelbetowych), a końcami na ścianach murowanych - nie powoduje uszkodzeń w budynkach o wysokości do około 8-10 kondygnacji, ale przy spełnieniu następujących warunków wykonania:
- powinna być stosowana możliwie silna zaprawa: w górnych kondygnacjach może być zaprawa cementowo-wapienna, w dolnych zaś należy używać zaprawy cementowej, np. 1 :4 lub 1 :3 z niewielkim dodatkiem wapna, tym mocniejszej, im więcej pięter w budynku;
- powinna być stosowana dobra cegła o znacznej wytrzymałości;
- spoiny należy wykonywać jak najcieńsze;
- należy umożliwić pierwotne skurczenie się muru (na skutek wsiąkania wody w cegłę, parowania wody, spłaszczania się plastycznej zaprawy i jej wiązania), zanim zostanie zabetonowany strop nad daną kondygnacją; z tego powodu nie należy murować ściany zbyt szybko, a po jej wymurowaniu odczekać, aż zaprawa zwiąże i nabierze pewnej wytrzymałości (około 20% wytrzymałości 28-dniowej);
- robota murarska powinna być bez zarzutu.

Parcie wiatru w tym typie konstrukcji może być przenoszone ze ścian zewnętrznych za pośrednictwem stropów na ściany poprzeczne, jeśli zaś ścian poprzecznych nie ma lub są w zbyt dużej odległości, słupy wewnętrzne oraz belki muszą być obliczone na wiatr, podobnie jak w budynkach szkieletowych słupowych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami