Blog

22.10.2020

Pręty niosące

W artykule znajdziesz:

Pręty niosące

 

Pręty niosące

Podnośniki są założone na prętach niosących okrągłych, najczęściej o średnicy w granicach 26-1-30 mm. Obecnie istnieje tendencja wprowadzenia typowych prętów 0 28 mm zarówno dla stosowanych zacisków śrubowych i szczękowych, jak i przy podnośnikach hydraulicznych (program uprawnienia budowlane na komputer). W tym ostatnim przypadku, w celu zwiększenia przyczepności na szczękach podnośników, pręty niosące powinny mieć nacięcia w kształcie linii śrubowej, składającej się z trzech nitek w odstępach 1 mm każda o skoku 3 mm i głębokości 0,5 mm.
Pręty niosące były dawniej zabetonowywane w ścianach komór silosowych, ostatnio jednak coraz częściej stosuje się metody pozwalające na ich odzyskanie (stanowi to ok. 2,5 kg stali na 1 m2 ściany silosu).

Przy pozostawianiu prętów niosących, połączenie ich wykonuje się co ok. 6,0 m (długość handlowa prętów) zazwyczaj w tulei o długości ok. 15 cm, grubości ścianek 1 i 2 mm i średnicy wewnętrznej o 1 mm większej niż średnica pręta niosącego (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Tuleja jest przyspawana do pręta dolnego. Płaszczyzny poziome prętów powinny być dokładnie spiłowane, aby przylegały do siebie pełnym przekrojem. Pierwsze dolne pręty ustawia się na podstawkach składających się z krótkiej tulei przyspawanej do poziomej płytki stalowej. Podczas łączenia jednego z prętów niosących obciążenie przypadające na niego przenoszą pręty sąsiednie, dlatego należy uważać, aby nie przedłużać jednocześnie dwóch sąsiednich prętów. W przypadku komór prostokątnych każdy z czterech prętów narożnikowych powinien być łączony na innym poziomie.

Przy stosowaniu wyciągania prętów niosących ze ścian silosów łączenie ich należy wykonywać na gwint. Wyciąganie prętów dzięki zlikwidowaniu przyczepności do betonu wykonuje się albo przez obracanie pręta w czasie wykonywania ścian, albo przez zastosowanie osłonek rurowych (uprawnienia budowlane).
W pierwszym przypadku każdy pręt niosący o długości ok. 5,5 m jest zabetonowany w ścianie silosu tylko na ok. 4,0 m jego długości. Mniej więcej co pół godziny jest on obracany za pomocą pokrętła zrobionego ze zwykłego zacisku podnośnika (z przyspawanymi ramionami z prętów okrągłych), zamocowanego do obracanego pręta ponad podnośnikiem.

Wyjmowanie pręta z podnośnika

W ten sposób pręt pozbawiony przyczepności podnosi się do góry (przy podnośniku śrubowym zacisk pokrętła przymocowany do pręta niosącego opiera się na śrubie podnośnika, a wykręcanie śruby podnośnika podnosi zacisk wraz z prętem), a następnie po podłożeniu pod niego stożkowej podkładki znów jest wprowadzony do pracy deskowania ślizgowego. Musi być tu oczywiście zachowana odpowiednia kolejność wyciągania prętów, podobnie jak przy łączeniu prętów (program egzamin ustny).

Przy podnośniku hydraulicznym wyjmowanie pręta z podnośnika można wykonać przez nakrętkę umieszczoną w głowicy cylindra, która pozwala na rozluźnienie szczęk i na wyjęcie pręta (opinie o programie).
W drugim przypadku można stosować rurkowe osłonki nasadzone na pręt niosący pod podnośnikiem i przymocowane do zacisku podnośnika śrubowego, bądź w przypadku podnośnika hydraulicznego - do den samych cylindrów. Osłonka może być rurką o grubości ścianki 1-2 mm i o średnicy wewnętrznej większej o 3 mm od średnicy pręta niosącego; jej długość na ogół nie przekracza 1500 mm. W miarę podnoszenia się deskowania ślizgowego za pośrednictwem podnośników, podnosi się również i osłonka zamocowana do nich, uniemożliwiająca przywarcie betonu do prętów, które co ok. 4 m wyciąga się i wprowadza do dalszej pracy (segregator aktów prawnych).

Konstrukcja pomostu roboczego składa się z poziomego deskowania opartego na drewnianych legarach, które z kolei opierają się na krążynach deskowania ścian pionowych i podciągach.
Podciąg może być drewnianą belką, dźwigarem deskowym pełnym lub kratowym, albo też może być wykonany w konstrukcji stalowej.

Rodzaj materiału oraz schemat pracy są zależne od rozpiętości podciągu i jego obciążeń. Ponieważ obciążenia przekazujące się z podciągów są dość duże, należy dążyć do jak najbardziej równomiernego rozkładu tych obciążeń na pręty niosące; jest to szczególnie ważne, gdy rozpiętość komory jest większa od 15 m (promocja 3 w 1). 

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami